Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malý dům v divočině je pozorovatelnou, ve které lze bydlet

Pro tvůrce návrhu bylo velmi důležité ponechat krajinu v místě stavby netknutou. I proto se do projektu tolik promítá okolní les, který například rozhoduje o orientaci oken tohoto Malého domu.

K pobřeží Puget Sound, rozeklaným pohořím Olypmic a zátočinám řeky Hood se váže pořádný kus americké historie. I proto je celá tato silně zalesněná oblast státu Washington rozčleněna na hezkou řádku přírodních rezervací a národních parků. Klient architektonického studia M W Works Architecture + Design, společnost Alford Homes Inc., měl pořádné štěstí, že přišel k zastavitelnému pozemku mimo hranice chráněných území. Mohl se tak těšit, že uprostřed divoké krajiny v Seabeck vyroste skutečně nevšední sídlo. A tým vedený Ericem Walterem jeho očekávání dokonale naplnil.

Dům? Říkejme tomu raději Pozorovatelna

Projekt Little House, nacházející se na svažitém okraji jedné z četných zátočin řeky Hood, je poněkud netradičním bydlením. Lesnatá krajina je tu dominujícím prvkem, které je celá stavba podřízena. Přání klienta bylo vytvořit obydlí, které by poskytlo patřičné zázemí páru obyvatel, potažmo celé čtyřčlenné rodině. Little House se měl lišit od klasických chat a srubů v oblasti především mírou poskytovaného pohodlí, ale současně i tím, že do svého okolí zasáhne jen minimálně. Dům tak byl koncipován jako „pozorovatelna“, ze které budou moci ubytovaní moci nerušeně sledovat zalesněné sousedství.

Foto: Andrew Pogue

Místo ke stavbě bylo silně omezeno úzkou světlinou, a betonovými základy stavení, které zde stálo dříve. Řešením architektů z M W Works tak bylo „vyhnat“ objekt do výšky, což vzhledem k zastoupení stromů v okolí nepředstavovalo problém. Naopak jim tento přístup umožnil vyrovnat se se svahem, a objekt zapojením porostu získává na kvalitách. „K dokonalému splynutí stavby pak přispělo její vnější provedení, respektive fasáda z tmavého dřeva,“ prozrazuje Steve Mongillo, spolutvůrce návrhu. „Rovné a štíhlé kmeny vysokých stromů vyvažují přímé linie vertikály domu.“

Chladný zvenčí, hřejivý zevnitř

Tmavé cedrové dřevo (opracované s pomocí rychlené oxidace) tvoří podstatnou část fasády. V méně exponovaných částech je pak dřevo doplněno o cementové výplňové panely, které mají rovněž tmavou barvu. Dvoupatrový Little house na první pohled upoutá svým jednoduchým tvarem kvádru, a také výrazným prosklením v různých úrovních stavby. Mohlo by se zdát, že rozmístění oken a průhledů je na objektu téměř náhodné, ale při prohlídce interiéru změníte názor. Orientace oken totiž odpovídá rozvolněnému závoji stromů, a okna jsou situována do stran, kudy přichází dovnitř domu světlo.

Foto: Andrew Pogue

Terasa, kde pustíte starosti k vodě

Byl to tedy opět les, kdo rozhodoval o tom, jak bude Little House vypadat. Jediný zábor plochy mimo vlastní těleso stavby, si vyžádala malá venkovní terasa na západním osluněném rohu domu. Její předsunutí pod Little House z ní činí jakýsi přechodový bod, odrazný můstek: za hranou terasy se totiž nachází nepřerušený výhled na vodní hladinu. Princip zrcadlení krajiny a prostoru otevřenému iluzím pak zachovává i interiér domu. Pracuje s nestejnou výškou stropních podhledů, a tak vytváří prostor výrazně větší, než jakým se zprvu jeví.

Malý velký dům

Taková je podstata Little House: je to navenek malý dům, s velkou obytnou plochou,“ říká Suzanne Stefanová, členka designérského týmu. A skutečně, 205 metrů čtverečních využitelné plochy nezavání skromností. Zvlášť když vezmeme v potaz, že původní základy nepřesahují rozměry dvacet metrů. Nabobtnat objem domu se podařilo i díky logickému členění interiéru, který se rozpadá do tří samostatných částí (ve dvou patrech). Samostatnou jednotkou se tak v rámci uspořádání stala hlavní ložnice, odděleným segmentem je část vyhrazená obývacímu pokoji (částečně vyvýšený nad svažitý terén), a jídelna s kuchyní má svůj vlastní „okruh“.

Foto: Andrew Pogue

Rituální koupel v lesní samotě?

Přízemí s ložnicí, koupelnou a skladovacími prostory je přitom částečně zasazeno pod úroveň terénu, obkrouženo betonovými stěnami. Vstup je na úrovni vcelku prostorné kuchyně (s dostatkem pracovního místa), a do dalších místností vás dovede úzké kovové schodiště. Právě a jsou lemována obdélníkovými okny, kterými do domu přichází dostatek světla. To, že se v obývacím pokoji, v záběru výhledu na zátočinu, nachází celostěnné okno, je vcelku očekávatelné. Je to pohled, který za to stojí. Silně netradiční je ale prosklení stěny v koupelně, které je orientováno k lesu. „Pocit rituální koupele v lesích,“ jak říkají architekti, by možná mohl stydlivější nátury od hygieny odradit.

Prostor je všude kolem

Oproti tmavému a studenému vzhledu Little house zvenčí vás uvnitř přivítá velmi příjemné a hřejivé klima. Černý cedr tu totiž vystřídala světlá borovice, a četné obklady z MDF (dřevovláknitých desek), které dodávají interiéru velmi lidské vzezření. O přirozené světlo tu nouze není, a teplo sálá ze zavěšeného krbu do celého prostoru. „Od samého počátku řešení projektu jsme se diskutovali, jak na malé ploše vytvořit velký objem prostoru,“ píší studia M W Works Architecture + Design. „I proto jsme se rozhodli maximalizovat nabízený potenciál, a otevřít na střeše geometricky jednoduše řešeného domu další terasu. Tím jsme se ještě více přiblížili ideálu Pozorovatelny.“

Foto: Andrew Pogue

Údaje o projektu

Název projektu: The Little house
Typ projektu: sezónní obydlí
Architektonické studio: mw|works architecture+design
Lokalizace: Seabeck, Washington, USA
Vedoucí projektu: Eric Walter
Projektový tým: Steve Mongillo, Suzanne Stefanová
Dodavatel stavby: E&H Construction
Dodavatelé materiálu: DuPont, Milgard, Viroc, Arauco, Ipe, Quantum, Lueders Limestone
Krajinotvorba: Johnson Southerland
Návrh interiéru: Avery Cox Design / Avery Cox
Strukturální inženýring: PCS Structural Solutions
Klient: Alford Homes Inc
Rok dokončení (finalizace): 2015
Stavební parcela: 6500 m2
Zastavěná plocha: 20 m2
Podlaží: 2+1 (částečně zanořený suterén)
Využitelná plocha podlaží: 205 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.

Den architektury zve tento týden na více než 300 akcí v 90 městech

Den architektury zve tento týden na více než 300 akcí v 90 městech

Nejstarší fungující továrna ve střední Evropě, budova postavená jako betonový odlitek, první kubistický dům v Praze, cenami ověnčená ukázka modulární architektury, zdařilé i nezdařilé rekonstrukce, stavby navržené předními českými architekty jako jsou Josef Gočár, Josef Pleskot či Antonín Engel, místa, kde se psala…

REKLAMA