Letošní ročník soutěže studentů a architektů do 33 let zná své vítěze. Z přihlášených 54 ideových studií na téma „Bolavá místa měst a obcí – opuštěný industriál“ si porotu získalo 10 finalistů, kteří významně řešili skutečné architektonické problémy ve městech.
Oceněny byly např. návrhy na proměnu bývalého libeňského pivovaru na obytný soubor, konverze bývalé elektrárny v Praze – Holešovicích či návrh využití již vyhaslé koksovny ve Vítkovických železárnách k fungování vědeckotechnické knihovny. Soutěž byla vyhlášena v rámci doprovodného programu 25. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH za přítomnosti patrona soutěže Bořka Šípka.
„Téma letošního 6. ročníku soutěže „Bolavá místa měst a obcí - opuštěný industriál“ obeslali autoři převážně studentskými projekty od nás a ze Slovenska. Výběr lokalit a rozsahu projektu byl široký – od návrhů drobných rekonstrukcí až po velkorysé úpravy územních plánů. Mezi návrhy byla i řada velmi kvalitních projektů konverzí jednotlivých bývalých výrobních budov včetně jedné zdařilé realizace,“
„Při výběru nominovaných prací se porota rozhodla podržet co nejvíce tématu a vybírala projekty, ve kterých byly vyhledány a pojmenovány deprivované („bolavé“) lokality, a v návrhu propojeny snahy o jejich oživení s návrhem nového využití existujících budov. Pro porotu pak nebyl rozhodující absolutní rozsah práce, takže nakonec ocenila návrhy ze všech úrovní. V jednom případě – návrh konverze výrobních budov OP Prostějov – byla nominace ovlivněna i barbarskou likvidací prostějovské továrny v letošním létě. Řada kvalitních návrhů od začínajících architektů dává naději do budoucna, že mladá generace bude s kulturním dědictvím, včetně průmyslového, zacházet lépe než my,“ doplňuje Šenberger.
Mladé zajímala nejen Praha, Brno či Ostrava, ale i malá města
Nejvyšší ocenění získala práce na proměnu bývalého libeňského pivovaru v Praze Městský dům pro Libeň. Autor proměňuje areál v obytný soubor s vybaveností a veřejným prostorem v parteru s využitím stávajících historických budov. Porota ocenila především autorovo vcítění do romantické atmosféry místa, ovlivněné průmyslovou historií. Konverzi již vyhaslé koksovny ve Vítkovických železárnách v Ostravě na vědeckotechnickou knihovnu se věnoval autor druhé ceny v pořadí.
Další oceněnou prací byla zajímavá a dobře promyšlená koncepční urbanisticko-architektonická práce, která nastiňuje možnost rozvoje města Zlína. Vysoké hodnocení získala také práce s brněnským tématem otevírající zajímavé a doposud neřešené téma – využití městských vnitrobloků. Stranou pozornosti mladých tvůrců a ani poroty nezůstala malá města, která se rovněž potýkají s urbanistickými neduhy.
V soutěži zabodovala např. studie revitalizace areálu bývalého pivovaru v Buštěhradě, která vytváří místo pro zlepšení kulturně společenského života ve městě. Se soutěžními projekty se bude moci veřejnost seznámit během putovní výstavy, která odstartovala v září na veletrhu FOR ARCH a skončí v dubnu 2015.
Nápady mohou najít využití
Účastníci si mohli zvolit vlastní místo, které považovali za problémové, nebo si vybrat z témat doporučených Národním památkovým ústavem. Zadání některých projektů pocházelo také od samospráv zapojených měst a obcí. Spojení reálných problémů a originálních nápadů na jejich řešení od mladé generace architektů mohou podle organizátorů pomoci otevřít cestu k nápravě těchto problematických míst.
Nápady architektů stojících na začátku jejich kariéry kladně hodnotí také Libor Brož ze společnosti Beton Brož, jež soutěž opakovaně podporuje: „Mládí je vášnivé, inovativní a ještě se nenechalo zdeformovat okolím. Nebojí se stát si za svými sny, fantaziemi a cíli, prostě jde si svou cestou a to je to, co je společné s duchem naší firmy.“
Přehled oceněných prací
1. cena Beton Brož Young Architect Award 2014, Cena CEGRA, Cena časopisu Architekt
Termín kloem prý popisuje snivý stav mysli, kdy je člověk už napůl duševně přítomen a pořád je ještě tak trochu mimo. Podstatné je, že sen to byl příjemný, a do všední reality se ve stavu kloem spáč ...
Inspiraci při návrzích na úpravu veřejného prostoru si slibuje olomoucká radnice od dohodnuté spolupráce s Fakultou architektury ČVUT v Praze. Studenti budou moci navrhnout podobu rozvoje vybraných ...
Nevšední řešení dalšího domu je z kategorie organické architektury. Organická architektura je u nás stále vzácnost. Majitel zrealizoval svoji vizi jako vlastní bydlení a jako pilotní projekt. Obdobné ...
Stavět v zeleni je teď v Indii moderní. Klient k tomu ještě přidal důraz na duchovní stránku stavby. Pro architekty tak vyvstalo nelehké řešení, ve kterém celý návrh limitovaly a současně vedly staré ...
Kompletně prosklený interiér soukromí obyvatel neubere, když se stavba nachází téměř na hladině jezera. A to přesně holandští architekti zamýšleli. Při pobytu v Glass Villa máte pocit, že se unášíte ...
Portál ESTAV.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Sdílet / hodnotit tento článek