REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Extrémy světových měst: Kde je nejvíce výškových budov nebo dopravních kolon?

Do roku 2050 bude prý ve městech žít přes 70 % obyvatel planety Země, a světové metropole se tak stávají opravdu svébytným ekosystémem lidské populace. Která sídla si ale rozhodně zaslouží pozornost? Přeci ta nejextrémnější! A kam se podíváte o své dovolené vy?

Nejdražší a nejlacinější živobytí

Nejdražším městem světa je dnes Singapur. Na tuhle pozici sice aspiruje hned několik jihoasijských metropolí (jmenovitě Hongkong a Tokio), ale tenhle bývalý britský strategický přístav vede. Vypovídá o tom průzkum cen 160 položek běžného spotřebního zboží a potravin. I ta nejobyčejnější láhev konzumního vína vás tu přijde na pětistovku, a bochník chleba pak kolem stovky. Jistě, nejen chlebem a vínem živ je člověk, ale v Singapuru je prostě zatraceně drahé všechno. Naopak nejlevnějším městem světa je kazašské Almaty. Chleba tu stojí v přepočtu deset korun.

Pueblo de La Rinconada Foto: yo (CC0)

Město nejnavštěvovanější turisty

Deptá vás, že se jako obyvatel Prahy (nebo Českého Krumlova) nemůžete v turistické sezóně prodrat do centra? Inu, sláva oblíbených destinací cestovního ruchu není zadarmo. My Češi si ale nemáme co stěžovat. Nejnavštěvovanější světovou metropolí je totiž Bangkok. Ročně sem zavítá a stráví alespoň jednu noc 20,2 milionů výletníků. To, jestli je lákají památky nebo laciný sex, ponechme stranou. Thajské hlavní město totiž nabízí nejrůznější potěšení.  Turisty tu ale vítají, byť se kvůli nim musí osm milionů obyvatel hodně uskrovnit.

Londýn Foto: Diliff

Kde žije nejvíc pracháčů?

Pokud bychom hledali turistickou destinaci č. 1 v Evropě? Pak by to byl Londýn. Jenže toto si nenecháme pro sebe: tohle město je totiž metropolí s největším počtem obyvatel-miliardářů. V Dubaji jsou z toho jistě smutní, ale co naplat. Jakmile o vás začne psát Forbes, z  nějakého zvláštního důvodu se přestěhujete do města na Temži. V Londýně jich k loňskému roku žila rovná osmdesátka, a skutečně to nejsou žádní troškaři. Jen ti londýnští mají dohromady nastřádáno kolem 3 bilionů dolarů.

Manila Foto: Vanessa David

Největší tlačenice

Pokud bychom hledali město s největším počtem obyvatel, je bezkonkurenčním favoritem japonské Tokio. Aglomeraci čítající 38 milionů lidí skutečně nic netrumfne (Šanghaji, druhé v pořadí, stále chybí k prvenství deset milionů duší). Ale kde se lidé nejvíc mačkají? Tušíte správně, že zůstaneme v Asii. Skutečně extrémní hustotou obyvatel totiž oplývá filipínská Manila. Nějakých 71 623 lidí na kilometr čtvereční. Lidí se tu na tísní téměř dvakrát tolik, co v Bombaji. Nahuštění obyvatel v Manile je ale předzvěstí velkých problémů. V oblasti jsou velmi častá zemětřesení.

Mexiko Foto: Omar David Sandoval Sida

Nejvíce výškových budov?

Kde si pro samé mrakodrapy nedopřejete výhled do krajiny, ani když na jeden z nich vylezete? V Hongkongu. Počet budov vyšších než 150 metrů se tu loni vyšplhal na 317. Tím tato metropole zahanbuje i New York.  Tam si takových budov nedovolili víc než šedesát.

Kde je pořádná zima?

Stýská se vám po zasněžené krajině a marně vzpomínáte, kdy jste viděli pořádný rampouch? Tak to se můžete vydat do ruského Ojmjakonu. Jen pozor, aby se tu pořádný rampouch nestal z vás. Průměrná teplota v zimě tu nevyšplhá nad minus padesát stupňů Celsia. V roce 1933 tu také naměřili nejnižší teplotu na celé severní polokouli: -67,6 °C. Léto je tu ale zmatené: v průměru je tu sice -10 °C, ale teploměr se může vyšplhat i k třicítce v plusu. Pořád jsou tu ale drsnější klimatické podmínky, než v nejvyšším městě světa. Tím je peruánská La Rinconada. S nadmořskou výškou 5130 metrů je bez konkurence.

Ojmjakon Foto: Maarten Takens

Nejhorší dopravní zácpy?

Ve světovém srovnání tohoto nepříliš zábavného fenoménu vede Mexico City. Přehuštěná doprava a špatná infrastruktura tu přidává v průměru 59 minut k době předpokládané na dojetí do cíle. To je ale jen průměr: v podvečerních hodinách může toto pravidelné zpoždění narůst až o 101 %. Těžko říct, kolik tu berou taxikáři a kam si tu pocuchané nervy chodí léčit lidé pracující pro zásilkové služby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Rodinný dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210…

Zdroj: Adobe Stock -  christianschwier

Jak rozdělit pozemek na více částí. Kdy je nutný souhlas stavebního úřadu

Jste vlastníkem pozemku? Můžete s ním volně nakládat, nicméně pouze v mezích zákona. Pokud například hodláte pozemek rozdělit na více pozemků, můžete tak učinit, ale musíte dodržet pravidla pro rozdělení pozemku, která jsou dána právním řádem. Jak vlastníci pozemku mohou dělit své pozemky? Jaký je správný postup? Jak…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com_mimacz

Polička plánuje připravit pozemky pro rozsáhlou bytovou výstavbu

Polička plánuje připravit pozemky pro další rozsáhlou výstavbu rodinných a bytových domů. Podle strategického plánu rozvoje města pro období 2021 až 2027 by se mohly stavět hned v několika lokalitách. Od roku 2002 už radnice vykoupila, vybavila inženýrskými sítěmi a rozprodala asi 200 parcel. Snaží se tak udržet ve…

Zdroj: Fotolia.com - ilkercelik

Meziroční růst cen domů a bytů v ČR zrychlil na 8,4 %

Růst cen nemovitostí v ČR byl ve třetím čtvrtletí loňského roku pátý nejvyšší v EU. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,2 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst pátý nejvyšší, na konci června byl šestý.

Razítka, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com

Letos by měla být vypsána soutěž na studii pozemků v Letňanech

Praha ve spolupráci se státem letos plánuje dokončit zadání a vypsat soutěž na vytvoření studie, která navrhne budoucí podobu zástavby na městských pozemcích v okolí metra Letňany. Řekl to náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Studie bude sloužit také jako podklad pro nutnou změnu územního plánu. O pozemky…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA