REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Náchod koupí od JTH za 46 milionů pozemky po bývalé Tepně

Náchod koupí od teplické firmy JTH Holding 2,57 hektaru pozemků v centru města za 46,3 milionu korun bez DPH. Koupi pozemků dnes schválilo zastupitelstvo města. Z 23 přítomných zastupitelů bylo 22 pro a jeden se zdržel. Firma na pozemcích, na nichž dříve stála textilka Tepna, chtěla postavit hypermarket s obchodním centrem. Projekt hypermarketu ve vzdálenosti 250 metrů od náchodského zámku měl ale v dvacetitisícovém městě řadu odpůrců. Nyní jsou na parcelách hromady sutě ze zbořené továrny a areál hyzdí centrum města.
Zbouraný areál Tepny je uprostřed okresního města hned pod Náchodským zámkem, foto: Ing. arch. Jakub Kopecký
Zbouraný areál Tepny je uprostřed okresního města hned pod Náchodským zámkem, foto: Ing. arch. Jakub Kopecký

Záměr dalšího využití pozemků bude podle starosty Jana Birkeho (ČSSD) pro město velkým tématem a příležitostí. Birke předpokládá, že město na využití pozemků vypíše architektonickou soutěž. Konečné rozhodnutí o tom, co se na pozemcích postaví, bude podle něj na novém vedení města vzešlém z podzimních voleb. Nynější vedení města zajistí dokončení demolice a úklid pozemků. "Do poloviny července by tam mohly najet stroje a do konce září by mohlo být uklizeno," řekl Birke. Následně by na uklizené ploše mohlo být dočasně záchytné parkoviště.

Nákup pozemků město zaplatí z úvěru ve výši 58 milionů korun. Město z úvěru firmě JTH zaplatí i DPH ve výši 9,7 milionu korun, které později dostane od státu zpět. Z půjčky radnice hodlá platit i výkup asi 2000 metrů čtverečných pozemků v hodnotě dvou milionů korun od jiných vlastníků. Pozemky mají sloužit pro budoucí komunikaci z Karlova náměstí do lokality Tepna.

Přijetí úvěru podle Birkeho finanční zdraví města nijak nezhorší. "Město má nulovou dluhovou službu, ročně dává na investice 160 až 170 milionů korun při rozpočtu půl miliardy korun. Úvěr na nákup pozemků Tepna bude splacen za dva roky," řekl Birke.

Firma JTH Holding areál získala v březnu 2007 v dražbě majetku zkrachovalé textilky Tepna za vyvolávací cenu 18 milionů korun. O areál, který byl v neutěšeném stavu, později v březnu 2014 projevilo zájem město. Obchod ale tehdy uzavřen nebyl, protože město odmítlo akceptovat cenu 73 milionů. "V poslední době ale došlo k obratu. Majitel pozemků je nabídl městu za podstatně nižší cenu," řekla mluvčí města Nina Adlof.

S výstavbou obchodů město na pozemku nepočítá, ačkoliv pozemek kupuje s platným územním rozhodnutím na stavbu obchodů. "Při transakci na město závazky z územního rozhodnutí nepřecházejí. Územní rozhodnutí na obchody zrušíme," řekl Birke.

Odpůrci hypermarketu v listopadu 2015 prosadili o stavbě hypermarketu i referendum, které ale bylo kvůli nízké účasti neplatné. Hlasovat tehdy přišlo jen 13,7 procenta voličů, z nichž se jasná většina vyjádřila proti stavbě hypermarketu. Odpůrci hypermarketu uváděli, že projekt není v souladu s územním plánem. Vyjádřili názor, aby se pozemky po Tepně využily lépe, například pro blokovou zástavbu s tradičním systémem ulic.

Na ESTAV.cz jsme již dříve ve dvou článcích prezentovali projekt mladého architekta Jakuba Kopeckého, který se územím dlouhodobě zabývá a poskytuje městu alternativy na jeho využití.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Tepna

Na plochu po staré textilní továrně vypíše Náchod architektonickou soutěž

Město Náchod začalo chystat urbanisticko-architektonickou soutěž na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra města. Administraci soutěže pro město udělá pražská společnost MOBA studio. Firma zpracuje i územní studii a urbanistické řešení lokality, což by mělo trvat asi jeden rok. Řekla to mluvčí…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA