Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Studny více o tématu

Čím a jak čerpat vodu ze studny? Jak se o studnu starat a jak ji provozovat?

K čerpání vody ze studny slouží čerpadlo umístěné ve studni nebo v budově. Nasávací čerpadlo bývá umístěné v nemovitosti, kam se voda čerpá. Podle fyzikálního zákonu nelze nasát vodu z hloubky větší než 9 m. Každé čerpadlo má nějakou účinnost, ze zkušeností se počítá s tím, že čerpadlo nasaje vodu ze 7 až 8 metrů. Potom je potřeba již použít čerpadla ponorná. K fungování systému je nutná i domácí vodárna a správná údržba a čištění.

Ponorná čerpadla se používají u čerpání vody z hlubších studní, kde klasické nasávací čerpadlo již vodu nasát nestačí. Jsou ponořená ve studni ve vodě, kterou nasávají a vytlačují do vodovodního potrubí. U vrtaných studní se umísťuje ponorné čerpadlo pod ustálenou hladinou vody. Vrtané studny pro rodinný dům mívají průměr trubky minimálně 120 milimetrů. V deseti metrech vodního sloupce při tomto průměru trubky je přibližně 113 litrů vody. Je to dostačující na doplňování zásoby v tlakové nádobě, pokud má pramen potřebnou vydatnost. Jiná, než ponorná čerpadla se pro vrtané studny prakticky nepoužívají.

Schéma čerpání vody ze studny ponorným čerpadlem

Při výběru domácí vodárny se řeší především objem tlakové nádoby. Jednoduchá rovnice říká, že čím větší nádobu pořídíme, tím méně často se čerpadlo spouští a tím delší bude životnost vodárny. Někteří odborníci doporučují soustavu mírně předimenzovat než hledat limitní řešení. Pro rodinný dům s větším odběrem vody případně i pro zavlažování zahrady je vhodným řešením 100 až 150 litrová tlaková nádoba.

Podle čeho vybírat čerpadlo?

Při volbě čerpadla je třeba vědět o některých vlastnostech čerpané vody ze studny. Nejdůležitějšími jsou teplota vody, která se bude čerpat (většina čerpadel je určena do teploty 35 OC) a kyselost vody (čerpadla bez problémů zvládají 6,5 až 12 pH). Pokud se čerpá voda s jinými vlastnostmi, snižuje se životnost čerpadla a zvyšuje jeho poruchovost.  K základním parametrům čerpadel patří výtlak uváděný v metrech a průtok vody v litrech za sekundu nebo v litrech za minutu nebo m3 za hodinu. Ponorná čerpadla jsou úzká, aby se vešla do trubky umístěné ve studni. Jejich průměr je podle světlosti trubky nejčastěji 110 až 200 mm.

Domovní vodárna

Domovní vodárny (mezi lidmi nazývané darling) se dnes v rodinných domech používají pouze s tlakovou nádrží. Otevřené (beztlakové) se používaly dříve. Pro své nevýhody se dnes od jejich instalací upouští. Tlakové vodárny se skládají se z čerpadla, tlakové nádoby, tlakoměru (manometru), předepsaných armatur umístěných na potrubí, spínacího a pojistného zařízení. Domovní vodárny používají pístová nebo odstředivá čerpadla. Velikost nádoby má být taková, aby se čerpadlo sepnulo maximálně šestkrát za hodinu.

Domovní vodárna umístěná ve sklepě

Provoz a údržba studny

Při budování a provozu jakékoliv studny musí být dodrženy všechny požadavky dané normou ČSN 75 5115 Jímání podzemní vody. [1] Studna má být umístěna na oploceném pozemku, zabezpečena proti poškození a znečištění. U rodinných domků se na mnoha zahradách volně pohybují psi, kočky nebo jiná zvířata. Je třeba zajistit, aby tato zvířata nemohla svými exkrementy znečistit betonový poklop na studni a následně i vodu v ní. Voda nesmí být znečištěna ani při odběru. Ponorné čerpadlo nebo sací koš musí být umístěn asi 50 cm ode dna šachtové studny nebo nad kalníkem vrtané studny, aby se odebíraná voda nevířila a nekalila.

Do údržby patří pravidelná péče o čerpadlo, sací koš, sací potrubí. Kontrola by měla probíhat dvakrát ročně, před zimním obdobím a po něm. Podle potřeby se musí všechna zařízení ve studni čistit, případně vyměnit.

Stěny studny je rovněž nutno podle potřeby čistit. Podle stupně znečištění se provádí stěn studny mechanicky nebo chemicky. Ocelovými kartáči nebo tlakem vody se mechanicky odstraní nečistoty usazené na stěnách. Chemické sloučeniny se odstraňují nejčastěji potravinářskou kyselinou. Těmito pracemi je třeba pověřit odbornou firmu, která se tím zabývá. Po každém čištění studny se musí provést kontrolu kvality vody jejím rozborem.

Zdroj: [1] ČSN 75 5115 Jímání podzemní vody

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Studny

  1. Stavební povolení na studnu a další potřebné kroky
  2. Soused bude stavět studnu! Jak omezit riziko znehodnocení vlastní studny?
  3. Výhody a nevýhody čerpání vody z vlastní studny a podmínky pro vybudování studně
  4. Jak se buduje studna vrtaná a studna kopaná. Na co si dát pozor při stavbě studny
  5. Čím a jak čerpat vodu ze studny? Jak se o studnu starat a jak ji provozovat?

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock

Jak v domě využívat dešťovou vodu. Jakou mít velikost nádrže a další zařízení

Využití dešťové vody je lákavou možností, jak ušetřit za spotřebu pitné vody, což může být nejen ekonomicky ale i ekologicky výhodné. Základním technickým požadavkem je vybudování akumulační nádrže k zachytávání srážkové vody. Jak má být ale veliká? Co dalšího potřebuji, abych mohl využívat dešťovou vodu? A kde všude…

Zdroj: Fotolia.com - sebra

Druhy vod podle kvality a požadavky na kvalitu vody

Spotřeba vody, co se týká množství, závisí zejména na počtu odběratelů a účelu spotřebovávané vody. V každém případě musí voda vždy splňovat požadavky na kvalitu podle toho, k čemu má být využívána. Ne na všechno je nutné používat pitnou vodu z vodovodního řadu. Pojďme se podívat jaké rozlišujeme kvalitativní druhy…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA