Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zelená střecha překvapí vzhledem, funkčností i praktičností

Propojení s přírodou v prostředí plném zeleně, kde člověk načerpá dostatek energie po náročném pracovním dni – tak si přestavují manželé obývající dřevostavbu poblíž Prahy své vysněné bydlení. Proto i požadavek na střechu byl jasný – osadit ploché střechy extenzivní nenáročnou zelení.

Dřevostavba v nízkoenergetickém standardu

V prvotních návrzích figurovala skladba s deseti centimetry hlíny. To se však majiteli dřevostavby nezamlouvalo. Protože se sám pohybuje ve stavebnictví, věděl, že navýšením vrstvy hlíny by vzrostlo zatížení stěn. To by vyvolalo nutnost navýšení tloušťky stěn a rozměrů základových patek. V konečném důsledku by se zatížení zelené střechy s vrstvou hlíny propsalo do celé stavby, což by znamenalo výrazné prodražení stavby.

K jinému řešení jej inspirovalo až setkání se zástupci České rady pro šetrné budovy, jejíž členem je mimo jiné i společnost, pro kterou nový majitel dřevostavby pracuje. Byla mu zde představena alternativa v podobě zelené střechy Urbanscape od Knauf Insulation. Ta se pyšní lehkým substrátem z minerální vlny a zeleným kobercem z odolných, nenáročných rozchodníků. Tato varianta se ukázala jako nejvhodnější a pro její realizaci se nebylo těžké rozhodnout.

Zelené střechy Urbanscape od Knauf Insulation pokrytá kobercem odolných rozchodníků

Fenomén zelených střech

Zelené střechy nejsou žádnou novinkou a v posledních letech oceňuje jejich vlastnosti stále více příznivců také u nás. Nová s přírodou sladěná střecha zrealizovaná nedaleko Prahy nicméně vybočuje z řady podobných projektů. Majitelé se v tomto případě rozhodli maximálně využít speciálních kvalit zelených střech Urbanscape. Jedna z těch nejdůležitějších se projeví v okamžiku, kdy přijde přívalový déšť.

Zelená střecha totiž dokáže zachytit téměř všechnu vodu, kterou v době suchých dní postupně uvolňuje rostlinám. Přebytečná voda stéká do retenční nádrže, jejíž obsah slouží k zalévání zahrady. “Zelené střechy většinu vody zachytí, proto stačilo vybudovat nádrž o obsahu jen čtyř kubíků místo dvanácti. Když do nádrže nateče málo vody, dopouštím ze studny,” vysvětluje chod svého malého vodního hospodářství majitel dřevostavby.

Zelené střechy Urbanscape od Knauf Insulation pokrytá kobercem odolných rozchodníků

Střechy se osazovaly postupně. Rozchodníkový koberec položený v říjnu měl čas během podzimu a zimy nabrat na síle, aby pak v následujícím roce mohl čelit letním vedrům. Majitelé však měli strach o rozchodníky, které byly na střechu položeny během jara. „Odjížděli jsme zrovna na dovolenou. O střechu z podzimu jsem se nebál, rozchodníky byly již uchycené. Starost mi dělaly ty z jara. Nemohli jsme je zalévat a ještě přišlo třicetidenní sucho. Tak jsem si říkal, zda to ten rozchodník rozchodí nebo nerozchodí,“ směje se majitel a dodává: „Dal to. Na střeše je úžasně vidět, jak rozchodníky fungují. Po dlouhém suchu, než začne pršet, jsou zplihlé. Po zalití tučnolisté listy natáhnout vodou a povyrostou. Zelená střecha se zvedne.“

Když jsme majitele navštívili, byl konec srpna. Zelené střechy v té době ani jednou nezaléval. Na podzim plánoval jejich první pohnojení doporučeným hnojivem od výrobce společnosti Knauf Insulation.

Zelená střecha vysílá do širokého okolí jasný vzkaz: vyplatí se dávat šanci novým řešením, která překvapí nejen svým vzhledem, ale i funkčností a praktičností.          

KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

logo
Bucharova 2641/14
158 00 Praha 5

telefon: +420 234 714 011
e-mail: order.cz@knaufinsulation.com

web: www.knaufinsulation.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

Společnost Knauf Insulation nabízí široké spektrum produktů pro zateplení. Nejen, že jsou výbornými izolanty, které výrazně snižují náklady na vytápění a tlumí hluk, ale také se pyšní odolností vůči vysokým teplotám, mikroorganismům, snadnou manipulovatelností a dlouhou životností.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA