REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čtyři stavby v jednom balení. Rodinný dům zvenku odráží vnitřní funkce

Norsko má s dřevostavbami historicky bohaté zkušenosti. Architektonické studio Rever & Drage Architects pojalo svůj projekt sezónního rodinného obydlí jako demonstraci možností dřeva ve stavební praxi. Rodinný dům tak vypadá jako složený ze čtyř samostatných objektů. Chata, která se musí vyrovnat s přírodními podmínkami severského Norska, sází v první řadě na tradiční řemeslné provedení stavby.

Základem celé konstrukce je pokročilá tesařská práce, která vytváří základní rámec objektu. Ten je uchopen jako několik propojených staveb, plošně seřazených do jednoho objemu. To, kde se nachází kuchyně společenská místnost nebo obytné zázemí, tak poznáte i podle vnějšího vzhledu stavby. Užitá technika odpovídá vnitřním funkcím.

Hrátky se dřevem

Celá stavba je ale podřízena jednomu hlavnímu účelu: zajistit pohodlí a komfort obyvatelům, v kraji, kde po většinu roku vládne tuhý mráz a silný vítr. Reprezentativnost vzhledu je tu poplatná funkcím. To, abyste v noci nezmrzli, je přeci jen přednější než okázalý vzhled. Užitý materiál pak rezonuje poptávku po co nejpřirozenějším provedení stavby.

Stavba chaty ve vysokohorském údolí byla zamýšlena jako praktické sezónní obydlí pro rodinu „outdoorového“ založení. Má fungovat jako pohodlné útočiště před nepohodou venku, a představovat sympatické místo, kam se budou promrzlí obyvatelé ze zasněžených cest rádi vracet. Tomu odpovídá i funkční řazení místností. Počítá se tu s tím, že příchozí přijdou promáčení, a budou si chtít své mokré svršky někde usušit. Stejně tak, že budou potřebovat prostor pro ukládání sportovního vybavení.

Foto: Tom Auger

Obyvatelé vstupují garáží, hosté dveřmi

I proto se počítá s tím, že poněkud netradičně budou obyvatelé do domu vstupovat přes prosklenou garáž, dále procházet prádelnou (se sušárnou), než zavítají do vyhřáté kuchyně a obývacího pokoje. Tam už je uvítá komfortní posezení na měkkém gauči, vedle příjemného krbu. A je jasné, že v takovém rozpoložení nemůže chybět ani široké okno, nabízející panoramatický výhled do již prožitého zasněženého dobrodružství.

Toto „uživatelsky načasované“ funkční pojetí je pak odráženo vnější stavbou, která objekt rozkládá do čtyř částí. Provozní zázemí, hygienické a kuchyňské prostory, společenskou místnost a obytné části s ložnicemi (na severu, doplněné o velká štítová okna prosvětlující interiér). Prosklená garáž funguje v tomto uspořádání jako sklad a lyžárna, a také příležitostné domácí fitko, potažmo coby zimní zahrada. Dřevo, které vytváří kostru objektu, tu vystupuje na povrch, a dotváří venkovský rozměr sídla.

Foto: Tom Auger

Dispozice odpovídají historickému plánu

Z úseku zimní zahrady se nabízí scénický výhled na nedaleký Ryssdalsnebby. To snad jen, abyste nezapomněli, že jste v kraji trollů, a není tu od věci zavírat na noc dveře. V noci totiž v horách ožívají postavy ze starých norských pověstí. Nebo se to aspoň říká. Přes den, a za příznivého počasí, ale můžete nechat garáž a zimní zahradu otevřenou, a tím si usnadnit průchod mezi částmi domu. Kontakt s divočinou tak bude více bezprostřední.

Architekti ze studia Rever & Drage si pohráli se stropem v obývacím pokoji, když jej vystupňovali obloukem. Zajímavý prvek ale sympaticky podtrhuje atmosféru místnosti s krbem a výhledem. Nízká poloha okna zdůrazňuje, že prostor je vyhrazen k posezení a relaxaci. Vedle obývacího pokoje jsou umístěny dva malé „univerzální“ pokoje, které mohou fungovat buď jako ložnice nebo pracovna. Na tuto část pak navazuje „reprezentativní“ vstup pro hosty (aby nemuseli chodit přes garáž) s jídelnou.

Kuchyně je vzdušná, prostorná, s terasovými dveřmi směřujícími na východ, ve směru výhledu na příjezdovou cestu. Koupelna má zapuštěná okna, tak aby umožnila prostup dennímu (a odpolednímu slunci, ale tak aby přímo nebyla vystavena oslňující záři.

Foto: Tom Auger

„Čtyři v jednom“ je tradiční model

Pokud jde o „venkovní složení“, nemůžeme se při pohledu na Chatu na Trolím vrchu zbavit dojmu, že se jedná o čtyři stavebně nesourodé celky. Masivní část s dřevěných kuláčů, doprovozená zelenou zatravněnou střechou, působí stylově norsky. Jenže na ni navazuje část s širokým oknem, a na tu zase perforovaná dřevostavba, uzavřená „vzdušně“ prosklenou částí. Tento nám cizorodý koncept je však na norském venkově častým jevem.

Jedná se o tzv. klastrovou výstavbu, tedy o propojené shluky objektu. U letitých stavení je stejným způsobem napojena na obytnou část stáj a chlév, abyste se ke zvířatům nemuseli brodit přes dvůr sněhem. Navíc přítomnost zvířat vedla u historických budov k úspoře na vytápění. Podstatným rysem shlukové výstavby, který je zachován i zde, je celková orientace objektu nikoliv podle převládajícího slunečního osvitu (jak bývá zvykem jinde), ale po směru pravidelného větrného proudění.

Foto: Tom Auger

Části Chaty na Trolím vrchu jsou sice zbudovány různými konstrukčními technikami, a každá z jednotek má svůj vlastní charakter, ale příslušnost k celku je tu dotvořena stejným zabarvením (na bázi dehtové impregnace). „Můžete to interpretovat i jako ukázku stavební historie,“ říká Tom Auger. „Nejvzdálenější, severní část má díky masivním opracovaným kmenům podobu středověku, obývací pokoj má charakter 19. století. A nejvzdálenější jižní část, s garáží, už hraje budoucností díky polykarbonátovému překryvu.“

Údaje o projektu

Název projektu: Cabin at Troll’s Peak
Typ projektu: Výstavba sezónního sídla pro „outdoorovou“ rodinu
Architektonické studio: Rever & Drage Architects
Lokalizace: Sunndal, Norsko
Vedoucí projektu: Tom Auger
Projektový tým: Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange
Dodavatel stavby: VINK
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2017
Zastavěná plocha: 140 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

Foto: Niels Nygaard

Elegantní lovecká chata v Dánsku souzní s přírodou stejně jako tamní lovci

Myslivna s parožím na průčelí, hostinský sál obložený vycpanými trofejemi anebo zámecká chodba z Konopiště? Pod tím, jak asi může vypadat sídlo loveckého svazu, si každý nejspíš představí něco jiného. Chýše lovců s těmito představami silně rezonuje, ale podává je odlišně. V Dánsku totiž platí, že lov je nedílnou…

Foto:  Javier de Paz, José Hevia

Venkovský dům ukazuje, že slepit staré s novým lze i levně a efektně

Rekonstrukce venkovského domu v Cercedilla je inspirující hned z několika důvodů. Sympatická je už svou myšlenkou návratu obyvatel měst na venkov. Potěší svým zpracováním, protože vytváří soulad mezi vyžadovaným moderním komfortem a přitom se nezříká pohody obyčejného, prostého bydlení. A samozřejmě, je tu i…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA