REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nejvyšší dřevěná stavba na světě má stát v New Yorku. Víme, k čemu bude sloužit

Lákavá kombinace přitažlivé moderní architektury, nový rekreační prvek města, maják turismu a také stavba, která podpoří ekologickou stabilitu metropole. Zhruba těmito slovy popisují architekti ze studia DFA svůj nový projekt tzv. Central Park Tower. V New Yorku je možné ledacos, a proto je na místě otázka, čím má být konkrétně tato věž unikátní. Odpověď je prostá: tím, že bude nejvyšší dřevěnou stavbou světa.

A právě kombinace zmíněných popisných kvalit záměru a faktu, že by se jednalo o další světové nej New Yorku, nyní dává lidem ze studia DFA ty nejlepší šance na skutečnou realizaci. Je totiž senzací, a zároveň může být i užitečným funkčním prvkem. Ale všechno popořadě. Začněme výškou, která se má vyšplhat do výše 215 metrů. Už tento údaj poněkud vyvolává pochyby o proveditelnosti záměru, pokud má být hlavním stavebním materiálem dřevo. Není to zase tak divoké. Architekti ve svém projektu účelně pracují i s jinými materiály, a důmyslným kotvením. Dřevo vytváří vnější skelet.

Špice věže v Central Parku bude zachycena v zemi základy sahajícími do 145 metrů, kterými se napojí na stávající síť rozvodných kolektorů. Její středovou osou povede jádro ocelové konstrukce, a dřevo (přesněji glulam – lepené laminované dřevo), seskládané do podoby superstabilní šroubovice, bude instalováno po vnějším obvodu. Ve výšce 115 a 145 metrů nad zemí pak budou z konstrukce vybíhat kotevní lana, zapevňující stavbu v zemi. A spekuluje se o kotevních prvcích, které by objekt „připoutaly“ i k blokům domů po obvodu nejrozsáhlejšího městského parku v New Yorku.

A dál? Dřevěný vnější skelet bude hostit rampu, která nabídne turistům 360° výhled. Minimálně tedy do osmi oddělených segmentů parku, které díky výšce z věže hravě přehlédnete. Porézní instalaci má doplnit i několik turbín integrovaných větrných elektráren. Jejich účel je spíše demonstrativní. Mnohem podstatnější je zařízení, které se bude vinout středem celé jehly. Jednat se má o speciální model vertikální čističky odpadních vod.

Přečišťovat by měla kontaminovanou vodu z rezervoáru nesoucího jméno Jacqueline Kennedy Onassisové, který v parku zabírá plochu 106 akrů, a momentálně je oplocen, protože představuje pro návštěvníky hygienické riziko. „V současnosti tato vodní nádrž představuje nebezpečí pro návštěvníky i zvířata, a brzdí rozvoj využití celého parku,“ tvrdí architekti. „Nová dominanta parku by mohla tento problém adresně řešit, a přitom nabídnout i další exkluzivní funkce.“

Central Park Tower zatím žije jen v nákresech projektové dokumentace a přitažlivých vizualizacích, ale k uvedení „do života“ mu mnoho neschází. Předchystány jsou objednávky na prefabrikované díly z glulamu, stejně jako harmonogram stavebních prací. Pokud městská rada na tento projekt kývne, realizace by mohla být dokončena v průběhu šesti měsíců. Z glulamu výzkumníci staví i silniční mosty. Podívejte se!

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Architektura si přečtěte

VIDEO: Budova Transgas je obdivovaná i nenáviděná

VIDEO: Budova Transgas je obdivovaná i nenáviděná

Budova Transgasu na Vinohradské třídě na Praze 2, je vrcholnou ukázkou kombinace směrů architektury druhé poloviny dvacátého století: Nového brutalismu a High-tech. Stavba je podle mnoha expertů a ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška