REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stínění oken více o tématu

Interiérové zastínění může být funkční i krásné. Jaké jsou varianty?

Stínit okna je potřeba nejen v noci, kdy chceme mít pro spánek zdravou tmu, ale i přes den, kdy nám může nepříjemně ostré slunce znemožnit práci na počítači, sledování televize nebo čtení knížky. Vnitřní stínění tvoří často závěsy a záclony, popřípadě žaluzie. Jsou ale i jiné varianty. Takové prvky v interiéru pak zastávají nejen funkci zastínění světla ale i útlumu hluku. Navíc jejich design je důležitou součástí vyznění celého prostoru.

Nejprve si odpovíme na to, proč textilní interiérové zastínění vlastně používat? Jednak omezíme prostup nadbytečného světla do interiéru, což může být žádoucí pro práci na počítači, sledování televize nebo čtení při ostrém sluníčku. Interiérové stínění nemá valný efekt proti přehřívání interiéru, na to jsou zásadně účinnější způsoby vnějšího zastínění. Nejde ale jen o zastínění jako takové, použití textilu vylepší akustiku místnosti, sníží dobu dozvuku. Dalším důvodem je zlepšení stylu, vzhledu a útulnosti interiéru.

Foto: JAB AnstoetzFoto: JAB Anstoetz

O interiérovém stínění píše designérka Ing. Iva Bastlová DiS.

První, na co se zeptám při konzultaci je, zda mají okna exteriérové žaluzie, což řeší mnohé. Pak následuje otázka, zda se jedná o zcela nový interiér nebo již zákazníkem obývaný. U nových bytů a domů se stává, že nedokážete odhadnout, jak hodně potřebujete zastínit. Proto je lepší řešit tento prvek až po nastěhování. Možná vám bude vadit světlo z pouliční lampy nebo naopak nebudete potřebovat těžké závěsy, když je výhled pouze do vaší zahrady atd. Na otázku "kdy" vybírat, odpovídám tedy velmi často až po instalaci nábytku.

Z čeho vybírat?

Možností, jaký zvolit typ zastínění, je velká řada. Někdy se však stane, že máte atypické okno nebo je nad oknem malý prostor pro ukotvení atd. a volba se tak velmi zúží.

Osobně mám nejraději japonské stěny. Je to v podstatě náhrada nařasených záclon, které se ve své klasické podobě do moderních interiérů často nehodí. Do takových prostor potřebujeme něco jednoduchého, decentního a samozřejmě funkčního.

Japonské stěny se vyrábějí na míru nebo lze pořídit hotové textilní panely. Jejich šíře se pohybuje cca od 60 do 100 cm, ale není to žádné dogma. Látka se neřasí, ale zasouvá za sebe. V horní části (ve stropě nebo na stěně) je kolejnice se dvěma až devíti řadami, do níž se na jezdce velmi jednoduše připevní látka pomocí suchého zipu. Aby byla látka pěkně napnutá, je v dolní části látkových panelů zasunuto do tunýlku závaží – úzká kovová tyčka. Vybrat si lze jakýkoliv materiál od lehkých jednobarevných propustných látek, přes vzorované, vyšívané, s potiskem až po velmi zdobné, které budou dominovat interiéru. Jejich velkou výhodou je malá spotřeba textilu. Protože není látka řasena, je spotřeba oproti běžným záclonám téměř poloviční. Zmínit bychom měli i snadnou údržbu. Textilní části se čistí nejčastěji vypráním. Nemusíte čekat, až textil uschne. Stačí pověsit ještě za mokra zpět na lištu.

Foto: VzorkovnaFoto: Vzorkovna
Foto: VzorkovnaFoto: Vzorkovna
Foto: StrmatFoto: Strmat

Římské roletky se dají kombinovat s ostatními technikami i s výše zmíněnými "japonkami". Podmínkou jejich použití je dostateční prostor nad oknem, kam se textilie ze spodu skládá jako harmonika. 

Do klasických, ale také do atypických oken (trojúhelníkových, kulatých) se hodí plisé žaluzie. Jedná se o důmyslné látkové zastínění vytvořené z drobných skladů.  Další jejich výhodou je, že se mohou stahovat jak ze spodu nahoru, tak i naopak a tak si regulovat množství vpuštěného světla. Na výběr je velká řada různých typů látek i barev.

Foto: JAB AnstoetzFoto: JAB Anstoetz

Kdo chce něco více klasického, může sáhnout po záclonách a závěsech. Zde stojí za pozornost druhy řasení typy uchycení a různé kombinování. Těch je celá škála, což vydá v budoucnu na další článek.

Pokud si nechcete nechat ujít nic z obsahu portálu ESTAV.cz aktivujte si týdenní mailový zpravodaj zdarma.

Sáhnout také může po klasických žaluziích (horizontální i vertikální), které však při svých realizacích používám zřídka stejně jako roletky, jimiž řeším hlavní funkční zastínění a různě je kombinuji. Žaluzie totiž splní funkci, ale nevylepší akustiku ani vzhled - jsou ideální tam, kde potřebujeme jen zastínit.

Nejsem specialista na bytový textil, ale řeším interiéry jako celek, a ve většině případů se jedná o moderní styl. Dominantou mnou navržených interiérů tak nejsou výrazné závěsy, přesto textil často používám a mám ho v interiérech ráda.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stínění oken

  1. Stínění: Proč stínit a jak stínit okna
  2. Stínění: Stínění vnější a vnitřní
  3. Interiérové zastínění může být funkční i krásné. Jaké jsou varianty?
  4. ROZHOVOR: Technická specifika a připravenost stavby na venkovní i vnitřní zastínění

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

REKLAMA

REKLAMA