REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stínění oken více o tématu

ROZHOVOR: Technická specifika a připravenost stavby na venkovní i vnitřní zastínění

Sluneční záření v našich bytech a domech je dobrým sluhou ale zlým pánem. Abychom ho domů pouštěli jen v tom čase a takové míře jaká nám vyhovuje, potřebujeme zastínění oken. Stínit okna můžeme venkovním i vnitřním zastíněním. Zvláště to venkovní je potřeba dobře rozmyslet a stavbu na něj připravit. Nejen o tom jsme si povídali s odborníkem na zastínění.

ESTAV.cz se ptá...

Kdy zvolit venkovní a kdy vnitřní zastínění? Mohou mít venkovní prvky vliv například na bezpečnost nebo tepelnou izolaci v zimě, podobně jako tuto funkci plnily dříve okenice?

Jan Žižlavský, Isotra a. s., odpovídá ...

Vnitřní stínění volíme v případě, že požadujeme designové řešení například použitím plissovaných žaluzií, japonských stěn či látkových rolet a neklademe důraz na tepelně izolační vlastnosti. Venkovní stínění přináší výhody v mnoha směrech, především v termoregulaci, plynulé regulaci světla. A skutečně, pokud použijeme speciální venkovní žaluzii, docílíme i funkci bezpečnostní.

ESTAV.cz se ptá...

Pokud se budeme bavit o venkovním zastínění, kam se hodí to s přesahem – markýzou a kam raději žaluzie nebo rolety? Jaký je rozdíl v účinnosti žaluzií a rolet.

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Markýzy jsou vhodné na balkóny a terasy, které chrání nejenom před sluncem, ale díky nepromokavé úpravě si poradí i s mírným deštěm. Hodí se i tam, kde chceme chránit před jižním sluncem, které je vysoko. Venkovní žaluzie a rolety jsou vhodné do všech prosklených výplní, tedy i na těch světových stranách objektu, kde dělá problémy nízké sluníčko, nejčastěji tedy na západě. Žaluzie nebo rolety se liší především v regulaci a propustnosti světla a tepla. U venkovních žaluzií díky naklápění lamel můžeme plynule nastavit, kolik nám propustí světla do interiéru. U venkovních rolet dosáhneme kvalitního zatemnění, spolu s utlumením hluku.

Střechu pergoly tvoří hliníkové lamely, které lze orientovat od 0° do 140° s těsněním a bočním odtokem vody. Zdroj Isotra a. s.

ESTAV.cz se ptá...

Rolety jsou často textilní. Z čeho se vlastně venkovní textilní stínění vyrábí? Co musí takový materiál splňovat.

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Technické tkaniny určené pro tyto systémy zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a zároveň zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Díky svému materiálovému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a také UV záření.

ESTAV.cz se ptá...

Má vliv na účinnost stínění či odrazu tepla i barevné řešení stínicího prvku? Dnes moderní antracitová barva kovových žaluzií může teplo do značné míry absorbovat. Jaký je vliv barvy na účinnost?

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Ano, lze říct, že čím světlejší odstín použijete, tím bude efektivnější stínění. Barva má totiž velký vliv na účinnosti stínění a to tak, že Vámi zmiňovaná oblíbená barva 7016 antracit pohltí 83 % sluneční energie, proti tomu bílá 9016 pouhých 24 %, většinu tedy na rozdíl od antracitové odrazí.

Tato roleta má systém lišt, který zajišťuje její odolnosti proti větru a udržuje textilii dokonale napnutou a na svém místě ve vodících lištách. Zdroj Isotra a. s.

ESTAV.cz se ptá...

Markýza na fasádě nebo žaluzie zvenku na okně zabere poměrně dost místa, navíc potřebuje jistě přívod elektřiny pro komfortní ovládání, také dostatečnou únosnost fasády. Musí se tyto věci připravit již v projektu? Řešíte někde stavební připravenost dodatečně? Jaké jsou technické možnosti?

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Ideální je fasádní prvky řešit již v projektu, protože můžeme nachystat prostor pro osazení venkovního stínění přímo pod fasádu, kde pak docílíme, že vodicí lišty jsou zabudované v ostění a horní box schovaný pod fasádou v úrovni překladu a jednoduše už může být natažená i elektroinstalace. V případě, že se jedná o dodatečnou montáž, tak se většinou už vše přiznává a montuje přímo nad rám okna, kde pak máme na výběr buď ovládání klikou, nebo rovněž motorem i s možností bez přívodu elektřiny s použitím speciálního motoru a solárního článku s baterií, který se montuje na horní box.

Ochrana před sluncem ve dne a ochrana proti povětrnostním vlivům v noci. Zdroj Isotra a. s.

ESTAV.cz se ptá...

Dnes má hodně domů ale velkou tloušťku zateplení, převážně polystyrenem, který nedokáže nést takřka nic. Jak se zde řeší únosnost fasády například pro markýzu? A jak se pak řeší tepelný most? Existuje nějaké systémové řešení?

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Existují speciální systémové kotvy, které jsou tvořeny ze závitových tyčí a speciálním plastovým kuželem, který nám dokonale přeruší tepelné mosty. Celý tento prvek je připraven až na hloubku zateplení 20 cm a pro montáž markýzy je tak ideální.

Tato roleta má systém lišt, který zajišťuje její odolnosti proti větru a udržuje textilii dokonale napnutou a na svém místě ve vodících lištách. Zdroj Isotra a. s.

ESTAV.cz se ptá...

Když se podíváme dovnitř – tedy na interiérové stínění. I to potřebuje alespoň minimální prostor pro umístění vodicích lišt atd. Jak lze tento detail řešit a jaké jsou možnosti, když se místa nad oknem nedostává?

Jan Žižlavský, odpovídá ...

Je velká řada interiérového stínění a troufnu si říct, že dokážeme zastínit jakýkoliv požadovaný otvor, okno apod., můžeme použít i systémy, které není potřeba pevně fixovat do rámu okna, ale třeba jen přilepit pomocí speciální oboustranné pásky na sklo okna. Vždy záleží na konkrétním řešení, estetických požadavcích zákazníka i možnosti stavby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stínění oken

  1. Stínění: Proč stínit a jak stínit okna
  2. Stínění: Stínění vnější a vnitřní
  3. Interiérové zastínění může být funkční i krásné. Jaké jsou varianty?
  4. ROZHOVOR: Technická specifika a připravenost stavby na venkovní i vnitřní zastínění

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Foto: Takeshi Noguchi

Bydlení jako v oříšku. Pasivní dům dle německé školy a japonské filosofie

V určitý moment možná dosáhnete poznání, že není až tak podstatná rozlehlost vašeho obydlí, jako to, co se vlastně nachází v těsném okolí vašeho domu a celoživotního prostoru k obývání. A tehdy nejspíš přijdete na chuť konceptu, za kterým už dlouho stojí japonský architekt Tono Mirai, jeden ze skalních zastánců…

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA