REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Skleněný dům v poušti. Ostrovní dům testuje možnosti skla

Skleněný dům v poušti. Někomu se to může zdát bláhové, jinému jako špatný vtip. Tým odborníků s podporou vyspělých technologií pro zasklení však dokázal ve španělské poušti vytvořit kompletně prosklený malý dům, který má odolávat extrémním podmínkám. Sklo zde funguje nejen jako průhledná obálka, má i nosnou funkci. Dům nemá žádné externí zdroje energie, elektřiny ani plynu.

Poušť. Dům. Řada speciálních druhů skel a tým zručných odborníků. To je „La Casa del Desierto“ (Pouštní dům). Jeden z nejnáročnějších projektů ve Španělsku. Tento stavební počin měl jasný cíl: Demonstrovat význam skla v každodenním životě napříč všemi ročními obdobími a v jednom z nejdrsnějších prostředí.

Že vám při představě projektu skleněného domu v poušti naskakují myšlenky na letní zalévání okurek v nesnesitelně přehřátém skleníku? Nejste sami. I sám starosta Gorale Miguel Pérez Navarro zapochyboval: „Když jsem o tomto projektu slyšel poprvé, byl jsem zmatený. Nejdřív to působilo šíleně, protože je to jako stavět skleník v poušti, kde se naopak tradičně stavěly sklepní domy, hloubené původními místními obyvateli, aby vyhovovaly zdejšímu extrémnímu podnebí.“

Zdroj fotek: PRAM Consulting

Není skleník, jako skleník

Dům La Casa del Desierto se od vašeho skleníku v mnohém liší. Je vystavěn tak, aby odolal drsným podmínkám na poušti Gorafe (Provincie Granada, Španělsko), která je považována za jedno z nejextrémnějších a nejnepříznivějších prostředí v Evropě. Teploty zde v létě přesahují i 40 °C, v zimě klesají k -10 °C. Jelikož jsme na poušti, není zde žádné přirozené stínění například od stromů, slunce tedy pálí vše ve zdejší krajině.

Pojem „skleněný dům“ vyvolá i asociace s ikonou designu od světového architekta Miese van den Rohe, prosklenným domem pro doktorku Farnsworthovou. Architektka La Casa del Deierto inspiraci označuje za nepřesnou: „Farnswort´s house od Miese van der Rohe nebyl pro nás v tomto projektu zdrojem inspirace. Ale je to zajímavé srovnání. Jeho dům se zabýval otázkami průhlednosti a přímého kontaktu s přírodou, jak propojit interiér s exteriérem. To byl částečně také náš úkol, avšak náš projekt se zabýval také otázkami udržitelnosti, nízké spotřeby energie a jak používat sklo jako konstrukční prvek – to všechno bylo zadání, jaké jsme museli vzít v úvahu.“

Zdroj fotek: PRAM Consulting

Prosklenný dům v poušti? Velká výzva pro designéry i inženýry

Design je výsledkem společného úsilí velkého a zkušeného týmu architektů pod vedením Špely Videčnik z OFIS Architects – spolu s odborníky z firmy Guardian Glass, inženýry a energetickými konzultanty z AKT II aTranssolar. Cílem je čelit současným i budoucím výzvám architektury a stavebnictví a propagovat stavby, které jsou šetrné k životnímu prostředí a energeticky úsporné. Projekt, ve kterém slouží speciální sklo k oddělení každého prostoru, ukazuje, že je možné měnit interiér domu volbou nejvhodnějšího skla pro danou situaci.

Špela Videčnik, architektka v OFIS Architects řekla: „Výzva vytvořit dům s pohodlnou atmosférou v tak drsných podmínkách, jako je poušť, nám přišla velmi vzrušující. Na druhou stranu, ta krajina je krásná, je to dokonalá skrýš nebo únik z městského života.  Chtěli jsme vytvořit pohodlné prostředí pro někoho, kdo chce být sám (...) Naším společným cílem bylo prokázat, že dokážeme vytvořit v poušti skleněný dům, který bude navozovat příjemné prostředí.“

Zdroj fotek: PRAM Consulting

Dům o rozloze pouhých 20 m2 se skládá ze tří místností: ložnice, koupelny a obývacího pokoje. Velký prostor přímo komunikuje s okolím, jelikož stěny domu jsou kompletně prosklené. La Casa disponuje i systémem filtrace vody, výroby energie a sadou fotovoltaických panelů.

V domě není žádný nosný prvek ze dřeva či oceli. Skleněné stěny jsou zde konstrukčním prvkem, který nese střechu i se solárním systémem.

Výběr klíčových materiálů (zejména skla) pro vytvoření tepelného pláště budovy byl zásadním bodem projektu. Skleněné stěny jsou vyrobeny z trojitých izolačních skel Guardian. Toto sklo blokuje 75 % energie slunce. Sklo má součinitel prostupu tepla Ug 0,5 W/m2K, aby bylo zajištěno tepelné izolování objektu.

Dům má systém vytápění a chlazení k zajištění tepla během nejchladnějších dnů či chladu v nejvíce slunečných dnech. Předpokládá se ale, že systémy chlazení a vytápění nebude nutné využívat, dům je navržen tak, aby tyto systémy nepotřeboval. Tyto systémy byly osazeny pro zajištění uživatelského komfortu (individuální regulaci teploty).

Zdroj fotek: PRAM Consulting

Jde o experimentální projekt, a teprve měření ukáží, nakolik sklo a celý projekt obstojí a nakolik se bude muset prostředí upravovat technologiemi.

Že nikdo nic tak extrémního dříve nezkoušel, dokumentuje dobře komentář Markuse Krausse, klimatického inženýra v Transsolar: „Jaká byla moje první myšlenka? Něco jako… panebože! To bude docela oříšek. A druhá byla… no dobře, to by mohla být zajímavá výzva.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

REKLAMA