REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pokoj s hvězdnou oblohou, ložnice beze stěn

Je to hotel nebo umění? Je to ubytování nebo přespání „pod širákem“? Je to výsměch přírodě nebo souznění s ní? Spousta otázek napadne nejednoho pozorovatele tohoto „stavebního“ díla. Není ani moc jisté, zda se jedná o ztvárnění interiéru nebo nikoli. Ložnice uprostřed hor působí značně rozporuplným dojmem, přesto nebo snad právě proto se jedná o ojedinělé designérské dílo.

Hotel, který překoná všechny vaše představy, a kde jedinou hvězdou budete vy sami. Přesně tak pojal v roce 2009 svou kampaň konceptuální umělec Daniel Charbonnier, když otevíral svůj první „projekt“ ve švýcarském Teufenu. Pod značkou Null Stern, tedy Žádné Hvězdy, zpřístupnil zájemcům netrpícím klaustrofobií ubytování ve vysloužilém podzemním protijaderném krytu. Skutečně v něm noční oblohu neuvidíte, ale zase se nemusíte bát, že by se k vám někdo přes ocelové dveře dostal do pokoje. Městská rada v Sevelenu byla nápadem unešena, umělec totiž dal nový život objektu, který dnes neměl prakticky žádné jiné využití.

Jistou satisfakcí pro umělce bylo, že v roce 2010 byl jeho hotelový pokoj situovaný v krytu uveden mezi stovkou nejzajímavějším evropských hotelů. Charbonnier poté rozpracoval svou vizi Null Stern hotelů, které už nutně nemusely ležet pod zemí, ale pomohly by oživit další městské chátrající objekty. Očekávaný úspěch se ale nedostavoval, a Null Stern jakoby upadal v zapomnění. Loni se to ale změnilo. Jeho nový (a na dva roky dopředu vyprodaný) hotelový pokoj je přesným opakem stísněného bunkru. Žádné dveře ani okna, ba dokonce, žádné stěny. Luxusní hotelový pokoj se totiž nachází přímo pod hvězdami, ve švýcarských Alpách.

Pro vytvoření „neomezeného“ pokoje bylo zapotřebí nejprve upravit a srovnat terén, ale další stavební činnost už nečekejte.„Když se zbavíte stěn, zůstane vám jen prostor pro vnímání skutečnosti,“ říká k projektu Charbonnier. Potřebovat ale budete víc. Například vůli, vyškrábat se do nadmořské výšky 2000 metrů, kde „hotel“ stojí, a také pořádně teplé pyžamo. Vytápění totiž pokoj neobklopený stěnami nenabízí (vlastně ani toaletu, sprchu nebo skříň). K dispozici je jen královská manželská postel, dva noční stolky, lampičky a zvonek na přivolání stálé obsluhy. I proto se může cena 210 dolarů zdát poněkud přehnaná, ale přesto o zájemce nemá Charbonnier nouzi.

Výhled, který vám tu nabízí, totiž jinde jen tak neuvidíte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0  , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Zdroj:  Alex Filz

Alpský hotýlek krajinu nehyzdí. Kryje se stodolou a vrostl do kopce

Stavět a nenarušit přitom věkovité stavby ani okolní krajinu? I to je možné. Pokud se tedy nebojíte přidávat patra nikoliv nad terénem, ale raději v podzemí. Refurbrishment staré stodoly a gasthausu v Dolomitech pojali architekti skutečně netradičně, jako hypogeální stavbu alá hobití nora, zasazenou do svahu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA