REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pokoj s hvězdnou oblohou, ložnice beze stěn

Je to hotel nebo umění? Je to ubytování nebo přespání „pod širákem“? Je to výsměch přírodě nebo souznění s ní? Spousta otázek napadne nejednoho pozorovatele tohoto „stavebního“ díla. Není ani moc jisté, zda se jedná o ztvárnění interiéru nebo nikoli. Ložnice uprostřed hor působí značně rozporuplným dojmem, přesto nebo snad právě proto se jedná o ojedinělé designérské dílo.

Hotel, který překoná všechny vaše představy, a kde jedinou hvězdou budete vy sami. Přesně tak pojal v roce 2009 svou kampaň konceptuální umělec Daniel Charbonnier, když otevíral svůj první „projekt“ ve švýcarském Teufenu. Pod značkou Null Stern, tedy Žádné Hvězdy, zpřístupnil zájemcům netrpícím klaustrofobií ubytování ve vysloužilém podzemním protijaderném krytu. Skutečně v něm noční oblohu neuvidíte, ale zase se nemusíte bát, že by se k vám někdo přes ocelové dveře dostal do pokoje. Městská rada v Sevelenu byla nápadem unešena, umělec totiž dal nový život objektu, který dnes neměl prakticky žádné jiné využití.

Jistou satisfakcí pro umělce bylo, že v roce 2010 byl jeho hotelový pokoj situovaný v krytu uveden mezi stovkou nejzajímavějším evropských hotelů. Charbonnier poté rozpracoval svou vizi Null Stern hotelů, které už nutně nemusely ležet pod zemí, ale pomohly by oživit další městské chátrající objekty. Očekávaný úspěch se ale nedostavoval, a Null Stern jakoby upadal v zapomnění. Loni se to ale změnilo. Jeho nový (a na dva roky dopředu vyprodaný) hotelový pokoj je přesným opakem stísněného bunkru. Žádné dveře ani okna, ba dokonce, žádné stěny. Luxusní hotelový pokoj se totiž nachází přímo pod hvězdami, ve švýcarských Alpách.

Pro vytvoření „neomezeného“ pokoje bylo zapotřebí nejprve upravit a srovnat terén, ale další stavební činnost už nečekejte.„Když se zbavíte stěn, zůstane vám jen prostor pro vnímání skutečnosti,“ říká k projektu Charbonnier. Potřebovat ale budete víc. Například vůli, vyškrábat se do nadmořské výšky 2000 metrů, kde „hotel“ stojí, a také pořádně teplé pyžamo. Vytápění totiž pokoj neobklopený stěnami nenabízí (vlastně ani toaletu, sprchu nebo skříň). K dispozici je jen královská manželská postel, dva noční stolky, lampičky a zvonek na přivolání stálé obsluhy. I proto se může cena 210 dolarů zdát poněkud přehnaná, ale přesto o zájemce nemá Charbonnier nouzi.

Výhled, který vám tu nabízí, totiž jinde jen tak neuvidíte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

REKLAMA