REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pokoj s hvězdnou oblohou, ložnice beze stěn

Je to hotel nebo umění? Je to ubytování nebo přespání „pod širákem“? Je to výsměch přírodě nebo souznění s ní? Spousta otázek napadne nejednoho pozorovatele tohoto „stavebního“ díla. Není ani moc jisté, zda se jedná o ztvárnění interiéru nebo nikoli. Ložnice uprostřed hor působí značně rozporuplným dojmem, přesto nebo snad právě proto se jedná o ojedinělé designérské dílo.

Hotel, který překoná všechny vaše představy, a kde jedinou hvězdou budete vy sami. Přesně tak pojal v roce 2009 svou kampaň konceptuální umělec Daniel Charbonnier, když otevíral svůj první „projekt“ ve švýcarském Teufenu. Pod značkou Null Stern, tedy Žádné Hvězdy, zpřístupnil zájemcům netrpícím klaustrofobií ubytování ve vysloužilém podzemním protijaderném krytu. Skutečně v něm noční oblohu neuvidíte, ale zase se nemusíte bát, že by se k vám někdo přes ocelové dveře dostal do pokoje. Městská rada v Sevelenu byla nápadem unešena, umělec totiž dal nový život objektu, který dnes neměl prakticky žádné jiné využití.

Jistou satisfakcí pro umělce bylo, že v roce 2010 byl jeho hotelový pokoj situovaný v krytu uveden mezi stovkou nejzajímavějším evropských hotelů. Charbonnier poté rozpracoval svou vizi Null Stern hotelů, které už nutně nemusely ležet pod zemí, ale pomohly by oživit další městské chátrající objekty. Očekávaný úspěch se ale nedostavoval, a Null Stern jakoby upadal v zapomnění. Loni se to ale změnilo. Jeho nový (a na dva roky dopředu vyprodaný) hotelový pokoj je přesným opakem stísněného bunkru. Žádné dveře ani okna, ba dokonce, žádné stěny. Luxusní hotelový pokoj se totiž nachází přímo pod hvězdami, ve švýcarských Alpách.

Pro vytvoření „neomezeného“ pokoje bylo zapotřebí nejprve upravit a srovnat terén, ale další stavební činnost už nečekejte.„Když se zbavíte stěn, zůstane vám jen prostor pro vnímání skutečnosti,“ říká k projektu Charbonnier. Potřebovat ale budete víc. Například vůli, vyškrábat se do nadmořské výšky 2000 metrů, kde „hotel“ stojí, a také pořádně teplé pyžamo. Vytápění totiž pokoj neobklopený stěnami nenabízí (vlastně ani toaletu, sprchu nebo skříň). K dispozici je jen královská manželská postel, dva noční stolky, lampičky a zvonek na přivolání stálé obsluhy. I proto se může cena 210 dolarů zdát poněkud přehnaná, ale přesto o zájemce nemá Charbonnier nouzi.

Výhled, který vám tu nabízí, totiž jinde jen tak neuvidíte.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Nicolò Panzeri

Proměna pavlačového bytu. Přepíná mezi dnem a nocí. Získává tak prostor

U nás už jen letmo připomínají prvorepublikovou minulost, ale v italském Milánu jich pořád ještě existuje na 70 000. Čeho? Casa di ringhiera , neboli pavlačových bytů. Ve městě tvoří dobrou desetinu bytového fondu. Ovšem jejich stav a řešení hodně připomíná staré časy, a skutečně moc…

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna…

Foto: Petr Polák

Areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky

V Plzni navrhujeme konverzi bývalé Piettovy papírny, jejíž počátky sahají do roku 1870. Je to jedinečný areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky. Plzeňská Papírna je součástí nové obytné zóny o objemu cca 1 700 bytových jednotek, která vzniká v městské části Slovany.