REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kapucínský klášter v Žatci bude mít nové využití

V objektu Kláštera kapucínů v Žatci má vzniknout polyfunkční a spolkové centrum – Regionální technologické centrum robotiky. Státem chráněná památka ze 17. století je od 80. let opuštěná a řadu let chátrala.

Prostřednictvím dotace z evropských fondů chce město tímto způsobem uchránit nevyužitý objekt od dalšího chátrání a zároveň pro něj najít smysluplné využití. Centrum robotiky by sloužilo především ke vzdělávání školáků, v odpoledních hodinách by budovu mohly ke své činnosti využívat žatecké spolky.

Na projekt chce město využít dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, který přerozděluje evropské peníze. „Náklady se pohybují přibližně ve výši třicet milionů korun,“ řekla pro ČTK vedoucí odboru rozvoje a majetku města Kateřina Mazánková. Pokud město dotaci získá, renovace by mohla začít v letošním roce, práce by pak mohly být hotové v roce 2019.

Plánované využití a řešení

Obnova budov umožní umístění variabilních prostor využitelných pro spolkovou činnost v neziskovém segmentu, komunitní vzdělávání a vytvoření pracovních prostor pro vzájemné setkávání různých výše uvedených sociálních a etnických skupin a jakkoliv znevýhodněných občanů města a regionu, které by prvoplánově probíhalo v Coworkovém centru. To je uvažováno s vnitřním i vnějším pracovním a výstavním prostorem, s vybavením WiFi a možností základního cenově dostupného občerstvení. Navržená dispozice obsahuje, kromě pracoven/kluboven se společným hygienickým zázemím, i dvě větší místnosti vhodné pro kulturní, výstavní a komunitně-vzdělávací činnost.

Klubovna umístěná ve sklepě objektu je určená pro činnost a výroční setkávání členů jednotlivých zúčastněných neziskových spolků a uskupení. Využitelný je i prostor bývalých vinných sklepů pod Kapucínskou zahradou. Umístění výtahu mezi 1. a 2.NP usnadní pohyb starších a handicapovaných osob. Provoz komunitního centra bude řízen a organizován personálem, který bude mít k dispozici pracovnu ve 2.NP a recepci (pracoviště) u hlavního vstupu. Většina lektorů a vedoucích skupin bude v centru pracovat externě. Pro využití dotace na komunitní centrum z IROP nebo OPZ je vždy podmínkou začlenit do systému sociálního pracovníka s kvalifikací dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (zaměstnanec nebo i externě, nemusí být na celý úvazek), ten koordinuje a zastřešuje činnost Centra spolkové činnosti.

Vstup do Centra je uvažován z ulice Obránců míru nebo přes prostory Kapucínské klášterní zahrady. Parkovací kapacity jsou k dispozici v Klášterní ulici (20 míst) a v prostoru před hlavním vstupem (7 míst včetně míst pro tělesně postižené).

Klášter není v dobrém stavu, ale přilehlá klášterní zahrada už prošla rozsáhlou rekonstrukcí v rámci projektu „Chrám chmele a piva", zdroj: Chrám chmele a piva, http://chchp.cz

Státem chráněná památka ze 17. století je od 80. let opuštěná a řadu let chátrala

Kapucínský klášter s kostelem Korunování Panny Marie byl vystavěn v letech 1676 až 1684 u bývalé Červené brány na jižním předměstí Žatce. Nedochoval se ale prvotní plán a zejména zásadní přestavby 19. a 20. století značně zasáhly původní dispozici. Jednání o zboření areálu v roce 1940 skončilo pro klášter šťastně. Po zrušení kláštera v r. 1950 zde byly prováděny pouze drobné adaptační práce (pro školu a později pro domov důchodců).

Budova kláštera je dlouhodobě nevyužívaná, město se ji neúspěšně pokoušelo prodat. Kvůli špatnému stavu střechy dokonce objektu hrozilo zřícení. Do stavebního zajištění město vložilo 8 milionů Kč. Radnice se pustila do nejnutnějších prací s cílem devastaci kláštera zastavit. Proběhla rekonstrukce střech a krovů, které byly napadené dřevokaznými houbami a hmyzem.

Kvůli zatékající vodě se v části stavby propadly stropy a místnosti byly zavalené, to vše se odstranilo. Na sanaci dřevomorky v nejvíce zasažené části kláštera byla aplikována metoda mikrovlnného záření. V rámci projektu Chrámu Chmele a piva se podařilo zrekonstruovat také klášterní zahradu o rozloze 8 500 m2, ta byla v letech 2009 až 2011 obnovena podle historických plánů a její součástí je dětské hřiště, ohrada s pávy, bylinková zahrada a prostor pro kulturní vystoupení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

REKLAMA