REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Levitující domy jako odpověď na zemětřesení

Japonsko se s tektonickou činností potýká prakticky neustále, a moderní architektura musí nalézat řešení odpovídající vážnosti této situace. Jednou ze zajímavých odpovědí je i systém "levitujících" domů, které už na 88 rodinných domech realizovala společnost Air Danish Systems Inc.
Levitující domy jako odpověď na zemětřesení

Podle dostupných informací se zařízení od Air Danish ukazuje nejen stejně efektivní, jako dosavadní stabilizační (nebo naopak flexibilitu zvyšující) prvky proti zemětřesením, ale oproti srovnávanému standardu je i o třetinu levnější. Jak to celé vypadá?

Když přijde první otřes, sepne se v upraveném domě jednoduchý senzor, který snímá seismografický záznam. Následně dojde k sepnutí výkonného kompresoru, který začne hnát vzduch do zesílených polštářů instalovaných v betonových základech domu.

Ve výsledku se tak celý objekt během momentu ocitne na třícentimetrovém vzduchovém polštáři, který jej oddělí od třesoucích se základů. Poté, co se otřesy utiší, se polštáře opět vyfouknou a budova měkce dosedne původní místo. Společnost Air Danish v současnosti řeší, jak tento systém aplikovat i na budovy komplikovanější konstrukce, než jen rodinné domky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Tkanina udrží nebezpečné kusy při zemětřesení

Jak udržet budovy pohromadě i při zemětřesení

O přežití jednotlivce v případě zemětřesení rozhodují vteřiny. Zůstat uvnitř hroutící se budovy znamená jistou smrt, ale ani záchrana na otevřeném prostoru ulice není samozřejmá. Padající trosky, skleněné střepy, ostrohranné kusy bortícího se materiálu. Inženýři z Technologického institutu v Karlsruhe (KIT) proto…