REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Obnovitelné zdroje energie se stávají nedílnou součástí moderních staveb, nejen pouhým doplňkem v podobě solárních instalací na střechách. Elektrickou energii už domy mohou vyrábět také pomocí fotosenzitivních skel, nátěrových barev nebo integrovanou solární střešní krytinou. Univerzita v Exeteru tuto nabídku rozšířila o další užitečný prvek: skleněné solární bloky, známé jako luxfery.
Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Geneze původní myšlenky univerzitního týmu Fotovoltaiky integrované do budov (BIPV) je vlastně prostá. Že domy spotřebovávají elektrickou energii, je prostě holý fakt. A asi nepotěší, že se podílí vlastně na 40 % veškeré spotřeby elektřiny vůbec. Obrátit toto paradigma, tedy začít konstruovat domy tak, aby energii naopak vyráběly, se zdá být logickou cestou k udržitelnosti. Jenže jak toho dosáhnout?

Tým BIPV nijak neskrývá, že směr jejich bádání udala společnost Tesla se svojí integrovanou solární krytinou. Ta nahrazuje klasické střešní tašky neméně funkčním prvkem, který výrazně zlepšuje energetickou bilanci domu (a nepůsobí přitom esteticky rušivě). „Střecha je základní plochou k využití energie ze slunce, není ale jedinou,“ soudí lidé z BIPV. A tak se rozhodli přijít s návrhem takového stavebního materiálu, který by disponoval stejnou schopností, a byl přitom volně aplikovatelný přímo na stěnách budovy.

Z hlediska využitelnosti a dostupnosti pak vsadili na duté skleněné cihly, luxfery. Pochopitelně, že tu musí být ještě nějaká přidaná hodnota. A tou je vysoký izolační potenciál jejich produktu, který klasické luxfery překonává. „Není to náhrada klasických cihel, je to jejich funkční doplnění,“ říkají BIPV. Každá skleněná cihla přitom působí tak aby dopadající sluneční záření koncentrovala do několika zabudovaných solárních článků, a tím umocnila jejich výkon.

Energie pak může zajišťovat denní spotřebu v domě, nebo sloužit třeba k nabíjení elektromobilů,“ dodává Hasan Baig, vedoucí týmu. Na rozdíl od konkurenčních variant má solární luxfera jednu přednost: Na trhu budou přístupné už v první třetině roku 2018.

Tapas Mallick, vedoucí výzkumu BIPV zmiňuje, že vysoký potenciál solárních skleněných cihel vidí i v infrastruktuře měst, například na stavbách budoucích železničních stanic nebo autobusových zastávek. V čem spatřují výzkumníci z Exeteru hlavní výhodu? „Stavíte a současně vytváříte zdroj energie.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Komín - ilustrační obrázek. Zdroj: Fotolia.com trattieritratti

Praha poskytne na výměnu kotlů dotace 9,8 milionu Kč

Pražský magistrát poskytne více než osmi desítkám žadatelů dotaci na výměnu kotle za ekologičtější zdroj tepla. Celkem hlavní město rozdělí přibližně 9,8 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší v…

Kotelna - ilustrační obrázek. Zdroj: Fotolia.com matteogirelli

Další kolo dotací na kotle začne v hradeckém kraji 24. února

Další kolo dotací na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva začne v Královéhradeckém kraji 24. února. Rozdělovat se bude nejméně 11,4 milionu korun z evropských zdrojů. Žádosti budou zájemci opět podávat výhradně elektronickou cestou, uvedlo hejtmanství v podmínkách dotačního programu. Hradecký kraj přijímá…

Voda, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Město Zlín se chce kvůli vodárenství účastnit mediačního jednání

Město Zlín se chce kvůli budoucnosti vodárenství v regionu účastnit mediačního jednání, kterého se účastní společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, její dva akcionáři - města Otrokovice a Fryšták a společnost Moravská vodárenská. Účastníci mediace mezi sebou dlouhodobě vedou několik soudních sporů, kdy společnost…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí

Co sledovat na potrubí? Na první pohled nebo letmým přeměřením můžeme rozlišit různé dimenze. Jaké průměry se běžně používají pro připojovací nebo svodné potrubí? Nejen průměr je nutné sledovat. Důležitá je i kruhová tuhost a síla stěny potrubí. To vše má vliv na kvalitu výsledného díla – kanalizace.

REKLAMA