REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Obnovitelné zdroje energie se stávají nedílnou součástí moderních staveb, nejen pouhým doplňkem v podobě solárních instalací na střechách. Elektrickou energii už domy mohou vyrábět také pomocí fotosenzitivních skel, nátěrových barev nebo integrovanou solární střešní krytinou. Univerzita v Exeteru tuto nabídku rozšířila o další užitečný prvek: skleněné solární bloky, známé jako luxfery.
Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Geneze původní myšlenky univerzitního týmu Fotovoltaiky integrované do budov (BIPV) je vlastně prostá. Že domy spotřebovávají elektrickou energii, je prostě holý fakt. A asi nepotěší, že se podílí vlastně na 40 % veškeré spotřeby elektřiny vůbec. Obrátit toto paradigma, tedy začít konstruovat domy tak, aby energii naopak vyráběly, se zdá být logickou cestou k udržitelnosti. Jenže jak toho dosáhnout?

Tým BIPV nijak neskrývá, že směr jejich bádání udala společnost Tesla se svojí integrovanou solární krytinou. Ta nahrazuje klasické střešní tašky neméně funkčním prvkem, který výrazně zlepšuje energetickou bilanci domu (a nepůsobí přitom esteticky rušivě). „Střecha je základní plochou k využití energie ze slunce, není ale jedinou,“ soudí lidé z BIPV. A tak se rozhodli přijít s návrhem takového stavebního materiálu, který by disponoval stejnou schopností, a byl přitom volně aplikovatelný přímo na stěnách budovy.

Z hlediska využitelnosti a dostupnosti pak vsadili na duté skleněné cihly, luxfery. Pochopitelně, že tu musí být ještě nějaká přidaná hodnota. A tou je vysoký izolační potenciál jejich produktu, který klasické luxfery překonává. „Není to náhrada klasických cihel, je to jejich funkční doplnění,“ říkají BIPV. Každá skleněná cihla přitom působí tak aby dopadající sluneční záření koncentrovala do několika zabudovaných solárních článků, a tím umocnila jejich výkon.

Energie pak může zajišťovat denní spotřebu v domě, nebo sloužit třeba k nabíjení elektromobilů,“ dodává Hasan Baig, vedoucí týmu. Na rozdíl od konkurenčních variant má solární luxfera jednu přednost: Na trhu budou přístupné už v první třetině roku 2018.

Tapas Mallick, vedoucí výzkumu BIPV zmiňuje, že vysoký potenciál solárních skleněných cihel vidí i v infrastruktuře měst, například na stavbách budoucích železničních stanic nebo autobusových zastávek. V čem spatřují výzkumníci z Exeteru hlavní výhodu? „Stavíte a současně vytváříte zdroj energie.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: Fotolia

Kdy je čas na výměnu starého plynového kotle za kondenzační kotel? Teď je ideální doba

Nechcete přecházet z plynu na tepelné čerpadlo, pelety, palivové dřevo, nebo jiné palivo? Takových majitelů rodinných domů je v naší republice hodně. Rozhodně to není špatné rozhodnutí. Ostatně i cena plynu postupně klesá. Část majitelů plynových kotlů ale stále používá ty běžné kotle. Kdy přejít na úspornější…

Zdroj: Fotolia.com - roman-milert

Výhody a nevýhody klasických zdrojů tepla pro vytápění domu

Zdroje tepla jsou zařízení, která se historicky vyvíjela od otevřeného ohniště až k dnešnímu tepelnému čerpadlu. Ale je otázkou, zda i do budoucna zůstane čerpadlo tím nejperspektivnějším zdrojem tepla pro vytápění. Je pravda, že v současné době je tím nejvyhledávanějším. Zkusme ale nahlédnout na výhody a nevýhody…

REKLAMA
REKLAMA