REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Obnovitelné zdroje energie se stávají nedílnou součástí moderních staveb, nejen pouhým doplňkem v podobě solárních instalací na střechách. Elektrickou energii už domy mohou vyrábět také pomocí fotosenzitivních skel, nátěrových barev nebo integrovanou solární střešní krytinou. Univerzita v Exeteru tuto nabídku rozšířila o další užitečný prvek: skleněné solární bloky, známé jako luxfery.
Luxfery, které vyrábí elektrickou energii

Geneze původní myšlenky univerzitního týmu Fotovoltaiky integrované do budov (BIPV) je vlastně prostá. Že domy spotřebovávají elektrickou energii, je prostě holý fakt. A asi nepotěší, že se podílí vlastně na 40 % veškeré spotřeby elektřiny vůbec. Obrátit toto paradigma, tedy začít konstruovat domy tak, aby energii naopak vyráběly, se zdá být logickou cestou k udržitelnosti. Jenže jak toho dosáhnout?

Tým BIPV nijak neskrývá, že směr jejich bádání udala společnost Tesla se svojí integrovanou solární krytinou. Ta nahrazuje klasické střešní tašky neméně funkčním prvkem, který výrazně zlepšuje energetickou bilanci domu (a nepůsobí přitom esteticky rušivě). „Střecha je základní plochou k využití energie ze slunce, není ale jedinou,“ soudí lidé z BIPV. A tak se rozhodli přijít s návrhem takového stavebního materiálu, který by disponoval stejnou schopností, a byl přitom volně aplikovatelný přímo na stěnách budovy.

Z hlediska využitelnosti a dostupnosti pak vsadili na duté skleněné cihly, luxfery. Pochopitelně, že tu musí být ještě nějaká přidaná hodnota. A tou je vysoký izolační potenciál jejich produktu, který klasické luxfery překonává. „Není to náhrada klasických cihel, je to jejich funkční doplnění,“ říkají BIPV. Každá skleněná cihla přitom působí tak aby dopadající sluneční záření koncentrovala do několika zabudovaných solárních článků, a tím umocnila jejich výkon.

Energie pak může zajišťovat denní spotřebu v domě, nebo sloužit třeba k nabíjení elektromobilů,“ dodává Hasan Baig, vedoucí týmu. Na rozdíl od konkurenčních variant má solární luxfera jednu přednost: Na trhu budou přístupné už v první třetině roku 2018.

Tapas Mallick, vedoucí výzkumu BIPV zmiňuje, že vysoký potenciál solárních skleněných cihel vidí i v infrastruktuře měst, například na stavbách budoucích železničních stanic nebo autobusových zastávek. V čem spatřují výzkumníci z Exeteru hlavní výhodu? „Stavíte a současně vytváříte zdroj energie.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

REKLAMA