REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

10 tipů interiérové designérky: Svítidla

Řešení osvětlení interiéru se může někomu zdát jako banální záležitost, ale není to tak. Světelná pohoda a atmosféra velmi výrazně ovlivňuje celkový dojem prostoru. Důležitý je dostatek umělého světla, ale to je otázka na světelného technika. V tomto článku se podíváme na svítidla trochu jinak. Připravili jsme pro vás 10 tipů a rad, jak pracovat s osvětlením interiéru z designového hlediska.

Přesné umístění vývodů elektřiny

V první řadě je třeba mít správné rozmístění vývodů na svítidla dle dispozice interiéru. To znamená, že například lustr nad jídelním stolem by měl mít vývod opravdu nad jídelním stolem a nikoli o jeden a půl metru jinde. To je třeba přesně definovat při realizaci stavby nebo rekonstrukci.

Dostatek vývodů elektřiny

Druhým nešvarem je vůbec nedostatek vývodů na svítidla a nedostatek zásuvek na lampy. Nebojte se dát stropní svítidlo ke kuchyňské lince, druhé nad jídelní stůl a další nad pohovku. Každé se přeci ovládá zvlášť!

Foto: Betonová svítidla od Jakuba Velínského

Z nevýhody výhodu – i viditelné kabely mohou být působivé

Pokud se však stane, že vývod je jinde než potřebujete a nechce se vám jej nechat předělávat, převěste jej pomocí kabelů. Použít lze i barevné kabely a tak vytvořit ze záporu klad.

Světlo a stíny

Dejte si pozor na stíny, jež některá svítidla vytváří. Je řada případů, kdy to nevadí, ale někdy to může být problém. V ideálním případě si svítidlo prohlédněte na živo, pokud to není možné, zapojte logiku. Pokud má svítidlo perforovaný širm, je jasné, že stíny od něho budou.

Sladění svítidla s textiliemi

Když už hovoříme o širmech, stojí za úvahu sladění textilního širmu s další bytovou dekorací jako jsou například závěsy nebo polštářky.

Slaďte svítidla s celkem, při výběru uvažujte v souvislostech. Foto: Lusito

Jednotná kolekce nemusí zajistit dobrý výsledek

Čeho se raději vyvarujte, je výběr svítidel z jedné kolekce, tzn. aby lustr, nástěnné a další stropní svítidlo a popř. vysoká a malá lampa nevypadaly stejně. Působilo by to velmi uniformě, stroze až trapně, jak v obchodě se svítidly. Zkuste si raději pohrát s výběrem a hledat.

Nebojte se extravagance

Výrazný lustr v předsíni nebo nad jídelním stolem změní ráz celého interiérů. Postupujte však s mírou. Pokud je jedno svítidlo velmi výrazné, je lepší nechat ostatní typy spíše neutrální a decentní.

Jediná kolekce nemusí znamenat dobrý výsledek.Jediná kolekce nemusí znamenat dobrý výsledek. Foto: Eglo

Světelné dekorace

Zamyslete se nad použitím světelných dekorací. Ty jsou ideální nejen do dětských pokojů, ale i na stěnu za pohovku či na velkou plochu kolem schodiště nebo do veřejných interiérů.

Tvořte skupiny svítidel

Nechcete mít jeden velký lustr? Zkuste použit skupinu různých svítidel, které mají různé tvary, velikosti nebo barvy. Mělo by zde být však nějaké pojítko, aby celek dobře vypadal. Takové rádoby chumly jsou v současné době velmi trendy.

Foto: PLAYWOOD, Silvio Stefani

Přemýšlejte nad detaily, které tvoří celek

Poslední rada zní: zaměřte se také na výběr vypínačů a zásuvek. I když se to může zdát jako drobnost, tyto detaily mohou pokazit celkový dojem. A pokud to lze, použijte i stmívače, jsou skvělými pomocníky při vytváření potřebné světelné atmosféry!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Cinematographer

LED pásky v nábytku pomohou vytvořit originální atmosféru interiéru

Trendů v nábytku je celá řada, my se tentokrát zaměříme na nábytek se světelným zdrojem. Nepůjde o svíticí plastové pohovky, stolky či jiné netradiční záležitosti, ale o integrované světelné zdroje. Ty se stále častěji objevují na zahraničních veletrzích a stávají se běžnou záležitostí v nábytku.