REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Když stěna září: Nástěnné svíticí dekorace

Stěnu nemusí zdobit pouze obraz v rámu, zajímavá tapeta nebo sestava poliček s doplňky. Pokud chcete mít interiér opravdu zajímavý a dynamicky se měnící během dne, zkuste zapřemýšlet o svíticích nástěnných dekoracích. Jediným úskalím instalace této zajímavé dekorace je přívod elektrického proudu. Myslete tedy i na takové drobnosti při realizaci novostavby nebo větší rekonstrukci, rozhodně nebudete litovat.

Umístění vývodu na elektřinu však nemůžete nechat náhodě. Pečlivě rozvrhněte (nebo nechte naprojektovat), kde vývod bude a kolik vývodů bude třeba. V ideálním případě si již vyberte přesný typ svítidla nebo svítidel, abyste měli přesné rozměry a také věděli, kde bude umístěný vypínač. Některá svítidla mají vypínač přímo na sobě, u jiných je potřeba mít vypínač extra.

Jak vůbec může taková nástěnná svíticí dekorace vypadat?

Variant je celkem velké množství. Výběr se odvíjí od typu, účelu a velikosti interiérů, jeho stylu a celkovém záměru.

Začít můžeme u klasických nástěnných lamp, které mohou být osazené jako solitér nebo ve větším počtu a tvořit zajímavou kompozici, ta bude díky světelným paprskům po rozsvícení ještě umocněna.

Foto: Skandium, Foto: Fontana arte

Kdo touží po extravagantnějším interiéru, může sáhnout po výrazných nebo i netradičních svíticích dekoracích. Mezi takové patří například písmena či zadečky Slap it, která rozsvítíte poplácáním.

Foto: Delightfull, Foto: slapit.me

Pro většinu interiérů však budou vhodnější jiné typy svíticích dekorací, jako jsou například od značky Vibia. Zde si můžete pohrát s různými tvary a kompozicemi dle vaší libosti a velikosti stěny.

Zdroj: Vibia

Zajímavým typem světelného zdroje jsou i světelné obrazy. Ty lze vytvořit různým způsobem. Ideální je například T-board, kde je na speciálním textilu natištěný motiv. Textil je pak napnutý na hliníkovém profilu, ve kterém se ukrývají LED pásky.

Foto: obrazy-bytu.cz

Mezi další světelné prvky lze zařadit i svíticí řetězy, jež jsou ideální do dětských i studentských pokojů. Na trhu najdete různé motivy od těch pro nejmenší děti až po univerzální typy.

Foto: lights4fun.co.uk

Do některých typů interiérů se budou hodit i zrcadla, která mohou být podsvícená či mohou mít svíticí rámy. různá může být i barevnost světla, a to nejen v případě rámů zrcadel.

Foto: aluminumsys.com

Mezi méně tradiční typy patří svíticí stěny. Takové předěly lze vytvořit různými materiály jako je například umělý či pravý kámen. Lze je vyrobit na míru nebo vybrat typizovaný model jako je Light wall od značky Isomi.

Light wall od značky Isomi

A pokud ani svíticí stěna nestačí, nechte vytvořit svíticí linie na stěně, které vedou i stropem a různě na sebe navazují. Ve větších veřejných interiérech získáte neopakovatelnou atmosféru.

Foto: Delta light

U nás nejsou nástěnné svíticí prvky tak běžné, jako třeba v zahraničí, kde je řada klientů odvážnější. A tak nezbývá jen doufat, že brzy strach opadne a budou i české stěny zářit. Jak vidíte, může se takové osvětlení stát alternativou ke klasickému svítidlu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Cinematographer

LED pásky v nábytku pomohou vytvořit originální atmosféru interiéru

Trendů v nábytku je celá řada, my se tentokrát zaměříme na nábytek se světelným zdrojem. Nepůjde o svíticí plastové pohovky, stolky či jiné netradiční záležitosti, ale o integrované světelné zdroje. Ty se stále častěji objevují na zahraničních veletrzích a stávají se běžnou záležitostí v nábytku.

Foto: Iva Bastlová

FOTOGALERIE: Svítidla ze světového veletrhu Euroluce 2017

Euroluce je navazujícím veletrhem milánského salónu, koná se jednou za dva roky a vždy se střídá s tématem kuchyní Eurocucina. Ve čtyřech velkých halách jsou k mání novinky i stálice výrobců svítidel z celého světa a nechybí ani české zastoupení.