REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomoci

Nízká kvalita ovzduší ve městech se odráží na špatném zdravotním stavu jeho obyvatel. A vzhledem k tomu, že by v roce 2050 mělo ve městech žít 66 % lidské populace, je to problém, který si rozhodně zaslouží řešení. Jedno z nich nyní nabízí německá společnost CityTree.

Stejnojmenný produkt je vlastně kombinací praktického designu a biotechnologie. Čtyři metry vysoká vertikální zelená stěna v bytelném rámu je totiž tvořena převážně mechovou výplní, a u své základny je opatřena oboustrannou lavičkou k posezení. Není to ale jen „zelený“ prvek ve městě: funguje jako vysoce efektivní čistička vzduchu. Mech má totiž schopnost vázat ve své biomase znečišťující částice, a využívat je ke svému růstu jako snadno dostupné živiny. Tohoto prvku využili lidé z CityTree, a patřičně jej umocnili moderní technologií.

Jedna taková zelená stěna dokáže prý lapat ze vzduchu ozón, prach a emise oxidu uhličitého stejně, jako by činilo mnoho vzrostlých stromů. Efekt přítomnosti CityTree je měřitelný do vzdálenosti padesáti metrů (na které ještě dosahuje 30 % úspěšnost ve snižování znečišťujících látek). Na rozdíl od stromů pak dosahuje komplexní účinnosti 95 %, a přitom zabírá o 99 % méně místa, než by činilo odpovídající množství stromů. Každý den dokáže jedna CityTree dostat ze vzduchu 250 gramů prachových částic, a za rok „utáhne“ až 240 tun CO2.

CityTree je vybaven sérií senzorů, které průběžně monitorují kvalitu ovzduší. V případě potřeby tak vždy víte, jestli a kam je přesunout. Sama instalace kusu venkovního nábytku pak trvá okolo šesti hodin. Relativně dlouhá doba vychází z toho, že je zapotřebí i systém „vnitřní ventilace“, pracující s kapkovači a režimem stabilní vlhkosti. Autor celého nápadu a šéfmanažer společnosti City Tree, Denes Honus, si svůj projekt nemůže vynachválit. Jisté mezery tu ale přeci jen jsou.

Zdroj: City Tree

Je to ta správná cesta?

Z uživatelského hlediska je nepříjemná především cena: jedna instalace přijde zatím na 25 000 dolarů, což není právě málo. A faktem zůstává, že CityTree řeší následky, ale nikoliv příčinu. Do budoucna, spolu s narůstajícím efektem tepelných ostrovů, by mohlo být asi užitečnější vytvářet raději plošný profil sluneční záření filtrující zeleně než vertikální struktury čistící vzduch. Výsadba a péče o jeden strom ve městě se přitom za deset let blíží ceně jen 1000 dolarů. CityTree je zatím testováno a prezentováno ve městech Oslu, Hongkong, Glasgow nebo Brusel. S úspěchem. Otázky, zda je skutečně tou nejlepší cestou k řešení problému však zůstávají. Způsobů, jak zlepšit životní prostředí ve městech je více, například u samotné příčiny: omezení automobilové dopravy. Jediné spásné řešení ale neexistuje a cesta povede zřejmě přes kombinaci různorodých opatření.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: TERRA FLORIDA

Přírodní prvky a zeleň v moderní architektuře mají stále větší význam. Zeptali jsme se krajinářských architektů

O významu krajinářské architektury a designu nelze pochybovat. Dlouhá léta podceňovaná disciplína prochází znovuzrozením. Krajinářská architektura je součástí takřka každé větší stavby, součástí širších týmů jsou nejenom samotní architekti a urbanisté, ale často i botanici, případně i další přidružené profese dle…

Mech v bytě. Živý nebo umělý?

Mech v bytě. Živý nebo umělý?

Někdy je těžké zavděčit se všem. Na jedné straně vynakládáme nemalé úsilí, abychom naše obydlí zbavili řas a plísní, případně vymýtili všechnu obtěžující zeleň a plevel v okolí našich domů, a na druhé straně se pak usilovně snažíme dodat našemu bydlení uklidňující přírodní ráz živou vegetací.

REKLAMA