Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sokrates Sedlácká barva – skvělý parťák pro dřevo

Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s maximálním prodloužením životnosti. To znamená snížení četnosti oprav. Sedlácká barva není barva z kategorie levných produktů, ale nabízí hodně. Je to skutečně jiná barva a její vlastnosti jistě oceníte.

Vysoká hydrofobita barvy chrání dřevo před pronikáním vody, následnými rozměrovými změnami a jeho praskáním. Pro exteriér se aplikuje zásadně ve dvou vrstvách. Druhá vrstva se aplikuje vždy až druhý den. První vrstva se prakticky 100% vsákne do masivu dřeva. Druhá vrstva se vsákne již jenom částečně a vytvoří tak luxusní pololesklý povrch.

Velmi důležitá je i ta skutečnost, že se Sedlácká barva může aplikovat nejen na dřevěné masivy, ale také na dřevěné i kovové podklady opatřené předchozími nátěry. Barva má vynikající adhezi k různým vodou ředitelným i syntetickým podkladům. U tak zvaných olejových syntetických emailů, epoxidových apod. ověřte přídržnost. U přetírání dveří, oken, nábytku a podobně asi nejvíce oceníte mimořádnou kryvost a to, že nebudou znát nikde tahy štětcem, jak tomu bývá u klasických akrylátových emailů. Za to zaplatíme pomalejším zasycháním.

Nátěrový systém u dřevěného masivu je jednoduchý

Je vhodné neaplikovat barvu na dokonale, až leskle ohoblovaný povrch, ale na povrch lehce přebroušený, který zajistí rychlejší vsakování právě prvního nátěru. To je zejména důležité u málo savých tvrdých dřev, jako je dub, jasan a podobně. Barva se aplikuje v přiměřeně tlusté vrstvě, bez loužiček, s vydatností 10 – 12 m2 u měkkých dřev a 13 – 15 m2 u dřev tvrdých na jeden nátěr. Zasychání první vrstvy bude na měkkých dřevech probíhat do 6 – 8 hodin. Na tvrdých, málo savých dřevěných podkladech do druhého dne. Tento proces nejde zásadním způsobem urychlit. Brání tomu vysoký obsah lněného a rostlinného oleje. První vrstva se v průběhu zasychání prakticky vsákne. Tím získá první, základní nátěr, matný vzhled.

SOKRATES Sedlácká barva zamezuje pronikání vody do dřeva, snižuje jeho sesychání a praskání.SOKRATES Sedlácká barva zamezuje pronikání vody do dřeva, snižuje jeho sesychání a praskání.

Pokud Sedláckou barvu budete aplikovat na zašlé – zešedlé – dřevo, vyznačující se vysokou nasákavostí na vodu, tak si předem ověřte soudržnost povrchu. Pokud bude mít povrch tendenci se drolit, tak vás čeká odbroušení nesoudržné vrstvy. I když Sedlácká barva zešedlý povrch propenetruje a tím zpevní, tak počítejte s tím, že se i tak bude snadno poškozovat a ničit. Proto takový podklad není vhodný. Rovněž je důležité, a to platí obecně pro všechny nátěry, že nejlépe se do povrchu, zejména zašlého, Sedlácká barva vetře štětcem. Zde aplikace stříkáním není vhodná.

Dřeva s extrémně vysokým obsahem tříslovin, jako je akát, budou mít tendenci první vrstvu probarvovat. To může být patrné zejména u bílého odstínu. Proto se musí ponechat mezi základní a vrchní vrstvou časový úsek alespoň dva dny, kdy dojde k vyzrání nátěru. Tím se bude blokovat pronikání skvrn do vrchní vrstvy.

Při přetírání starých oken, není nutné stávající vrstvu dokonale odbrousit. Stačí očištění a jenom lehce brusnou houbičkou povrch upravit. Zde plně využijete excelentní rozliv, ale musíte počítat s tím, že okna budete moci zavřít až následující den, nebo až obden. Bude to způsobeno nesavostí podkladu. Pokud budete mít ale povrch různě nerovný, odloupaná barva apod., bude nutné povrch nejprve opatřit základní barvou na dřevo SOKRATES, přebrousit a aplikovat Sedláckou barvu.

Zvláště líbivého výsledku dosáhnete při aplikaci na zahradní nábytek, různé sedačky, houpačky, domečky, chatky a podobně. Velmi příjemný, pololesklý povrch s vysokou životností, se vám bude líbit.

Krycí barva na bázi modifikované fermeže s olejem ve vodě.Krycí barva na bázi modifikované fermeže s olejem ve vodě.

Přednosti SOKRATES Sedlácké barvy

  • výrazně zkrášluje dřevo a dokonale vykresluje jeho texturu
  • namáhané plochy dřeva chrání před povětrnostními vlivy
  • vynikající penetrace zajišťuje odolnost proti odlupování
  • silně odpuzuje vodu, omezuje bobtnání a sesychání dřeva
  • obsahuje UV filtr, který zamezuje degradaci nátěru
  • povrch odolný proti napadení plísněmi, houbami a řasami
  • používá se jako základní i vrchní barva, dokonale krycí
  • aplikuje se přímo na surové dřevo, výrazně snižuje pracnost

Sedláckou barvu zakoupíte v základní a dodatkové řadě dle vzorkovníku. Na tónovacích centrech lze Sedláckou barvu tónovat do nejrůznějších odstínů RAL nebo NCS, nebo objednat přímo u výrobce. Sedlácká barva má certifikaci STO pro použití ve stavebnictví a dětské hračky ČSN EN 71-3+A1:2015

BUILDING PLAST spol. s r.o.

logo
Nádražní 786
50351 Chlumec nad Cidlinou

telefon: 495 489 000
e-mail: info@barvy-sokrates.cz

web: www.barvy-sokrates.eu/cs/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Renovace plechové střechy s vodou ředitelným nátěrem SOKRATES ®  Titan

Renovace plechové střechy s vodou ředitelným nátěrem SOKRATES® Titan

SOKRATES ® Titan – dvouvrstvá vodou ředitelná barva na kovové střechy a oplechování budov – je v rámci nátěrového systému certifikován pro stavebnictví a schválen pro venkovní a vnitřní prostředí. Je vyroben na bázi nové generace čistého akrylátu, který vyniká některými extrémními vlastnostmi.

SOKRATES Sedlácká barva je extrémně penetrující krycí barva na dřevo určená pro hobby i profesionální použití.

Sokrates Sedlácká barva – novinka mezi vodou ředitelnými barvami

Sedlácká barva je produkt nové kategorie nátěrových hmot, který je speciálně zaměřen na zjednodušení nátěrového systému s  maximálním prodloužením životnosti. To znamená snížení četnosti oprav. Aplikuje se přímo na surové dřevo – zásadně bez použití napouštědel a základových barev, proto výrazně snižuje pracnost.

REKLAMA