REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pocta architektuře brutalismu v Londýně

Architektonické studio Esinam ve spolupráci s londýnským fotografem Rory Gardinerem vytvořili unikátní fotosérii, která vzdává poctu architektonickému stylu tzv. Nového brutalismu. Celým záměrem je „vyzvednout křehkou krásu skrytou pod masivním a tvrdým nánosem brutalistních budov.“

Brutalismus je jeden z moderních architektonických stylů, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970. Jeho název vychází z francouzského (béton) brut, tedy „drsný, surový beton“. Někdy se uvádí jméno Nový brutalismus, i když předtím žádný jiný Brutalismus nebyl. Slovo „nový“ mělo podtrhnout zcela novátorský, odlišný přístup k navrhování budov.

Foto: Rory Gardiner   Foto: Rory Gardiner

Jako brutalisté byli poprvé označeni mladí architekti, kteří se vymezili proti uznávaným kapacitám, Le Corbusierovi či Walteru Gropiovi. Průvodním jevem těchto projektů je syrový masiv, neomítnuté „přiznané“ plochy betonu a často až omračující sošná síla budov, připomínající oživlé útesy.

Foto: Rory Gardiner   Foto: Rory Gardiner

Londýnská metropole má v tomto ohledu skutečně dost co nabídnout. Barbican Estate, Královské národní divadlo, Haywardova galerie, Trellickova věž, Robin Hood Gardens jsou jen některé ukázky tohoto nevšedního pohledu na budovy.

V tomto stylu byla vystavěna i československá ambasáda právě v Londýně (arch. Šrámek) nebo i v Berlíně (autoři Věra a Vlastimil Machoninovi).

Foto: Rory Gardiner    Foto: Rory Gardiner

„Na rozdíl od toho, jak dnes většina lidí brutalismus vnímá, to byl ve svém čase ambiciózní směr architektury s vizí. Usiloval o to, aby architektura umožňovala lidem žít lepší životy.“ Tyto projekty podle studia Esinam vycházely z představy o hodnotě mezilidských vztahů a společenských interakcí, z demokratizace architektury města.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

VIDEO: Budova Transgas je obdivovaná i nenáviděná

VIDEO: Budova Transgas je obdivovaná i nenáviděná

Budova Transgasu na Vinohradské třídě na Praze 2, je vrcholnou ukázkou kombinace směrů architektury druhé poloviny dvacátého století: Nového brutalismu a High-tech. Stavba je podle mnoha expertů a ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška