REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Budova Transgas je obdivovaná i nenáviděná

Budova Transgasu na Vinohradské třídě na Praze 2, je vrcholnou ukázkou kombinace směrů architektury druhé poloviny dvacátého století: Nového brutalismu a High-tech. Stavba je podle mnoha expertů a architektů vysoce cennou ukázkou dobové architektury šedesátých let. Jsou zde kombinované prvky pohledového betonu, oceli a skla a také implementace reálných plynových trubek různých rozměrů v interiéru i exteriéru.

Brutalistní sloh má původ ve Francii a Velké Británii na přelomu padesátých a šedesátých let a vyznačoval se užíváním materiálů v přírodní neupravené podobě. Díky tomu byl zrod této stavby komplikovanou a klikatou cestou, kdy se stavba rodila v době po Pražském jara a na počátku normalizace. V cestě jí stál původ slohu v západních zemích.

Dokument Jakuba Panovského

Divoká devadesátá, chátrání, zkáza?

V devadesátých letech stavba prošla divokou rekonstrukcí interiérů a značná část původních prvků byla odstraněna. Z původně tmavých, stylových interiérů s kombinací tmavého dřeva a skla se stal interiér bílou, sádrokartonovou uniformou, jenž měli všechny standartní kanceláře v devadesátých letech.

Po odchodu Centrálního dispečinku tranzitních plynovodů zde měl svůj autosalon prodejce vozů Mercedes-Benz a poté zde sídlila pražská centrála VZP.

Budova patřila až do roku 2015 ČEZu a od toho roku se začalo uvažovat o demolici, jelikož o stavbu a pozemky pod ní projevila zájem developerská společnost HB Reavis. Zároveň se o záchranu budovy začaly zajímat iniciativy jako Klub za starou Prahu nebo iniciativa SOS Transgas.

Autor: Anna Doubková

Autory stavby jsou Václav Aulický, Ivo Loos, Jiří Eisenreich a Jindřich Malátek. Právě prvního jmenovaného autora, architekta Aulického uvidíte i v dokumentu výše. Dále v dokumentu vystupuje i oblíbený a veřejnosti dobře známý propagátor architektury David Vávra.

Architektura 2. poloviny 20. století mladé zajímá

Přerod v názorech na často zatracovanou architekturu nejen brutalismu, ale i na další směry architektury 2. pol. 20. století lze u mladé generace pozorovat i na výstavě fotografií Tomáše Kovaříka, o které jsme s ESTAV.cz točili reportáž.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Zdroj: ArchDaily.com Foto: kredit: Rory Gardiner

Pocta architektuře brutalismu v Londýně

Architektonické studio Esinam ve spolupráci s londýnským fotografem Rory Gardinerem vytvořili unikátní fotosérii, která vzdává poctu architektonickému stylu tzv. Nového brutalismu. Celým záměrem je ...

REKLAMA
REKLAMA