Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejužší dům světa stojí ve Varšavě, bydlení v něm připomíná pohyb po lešení

Normálně bychom se za rozmanitými rekordními stavbami museli vydat daleko do světa, ale v případě nejužšího domu na světě to rozhodně neplatí. Realizovaný projekt tzv. Keret House se totiž nachází „jen kousek za hranicemi“, ve Varšavě. Jeho autorem je architekt Jakub Szczesny ze Studia Centrala.

Szcezsny si může gratulovat nejen k úspěchu v nikým nevyhlášené soutěži o nejužší profil obytného domu, ale především k invenci, s jakou se zhostil tohoto klaustrofobického projektu. Dům, který se ve své podstatě vtlačil do už tak dost skromné uličky mezi dvěma domy, totiž nemá na šířku v průměru více než 122 centimetrů. Respektive, v místě nejužšího průběhu čítá pouhých 95, a v maximu pak 152 centimetrů.

Pravdou je, že celé dílo od začátku do konce připomíná spíš uměleckou preformaci, než něco skutečně určeného k bydlení. Ale možné to rozhodně je, alespoň pokud se rádi mačkáte.  Sídlo má sloužit jako variace na místo určené k přespávání cestovatelů, nebo dobrodružných spisovatelů. Alespoň tak to vidí první z obyvatel, Izraelec Etgar Keret. Tomu prý stísněné prostory vůbec nevadí.

Polish Modern Art Foundation / Bartek WarzechaPolish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Architekt Szczesny se prý začal tímto tématem zabývat už v roce 2009, a tuto alternativní ideu nakonec rozpracoval až do finální podoby. Vhodná lokalita na rohu Chlodna 22 a Zelazna 74 se prý doslova nabízela. Průběh uličky totiž odděloval dva domy „z odlišných historických epoch“, a Keret House tak vytvořil přemostění.

Předně se ale architekt musel vyrovnat se zastíněním celého interiéru, který vůbec neumožňoval zřízení klasických oken. Tento oříšek proto rozlouskl polo-transparentními stěnami. Zbytek už připomínal práci se stavebním lešením. Sklopné desky podlah, ostrá schodiště a žebříky, výklopné police i postel. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Federico Farinatti

Z venkovské stodoly vzniklo bydlení na italský způsob

Navenek se tahle architektonická intervence může jevit nenápadně. Tvar rekonstruovaného objektu se totiž nezměnil a jeho silueta pořád vypovídá o tom, že byl stodolou na venkovské farmě. Ovšem uvnitř, v interiéru, se děly velké věci.