REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Na plísně v domě s vůní citrónu

Plísně představují vážný problém a potýká se s ním zhruba 20 procent domácností. Kromě toho, že vypadají neesteticky, ohrožují zdraví člověka – mohou způsobit různá alergická onemocnění dýchacího ústrojí, mykózy apod.

Hlavní podmínkou výskytu plísní je nadměrná vlhkost. Pomineme-li stavební závady nebo havárie, pak jejím nejčastějším důvodem bývá nevhodné užívání bytu – nedostatečné větrání a topení. Vlhkost zvyšují i běžné domácí činnosti spojené s odpařováním vody, jako vaření, sprchování, sušení prádla, žehlení… Na místech se slabou tepelnou izolací pak vlhkost kondenzuje, což vytváří ideální podmínky pro rozšíření plísní na zdivu a dalších porézních materiálech. Varovným signálem zvýšené vlhkosti jsou orosená okna.

Plísně se rychle množí, proto je musíme co nejdříve zlikvidovat a současně se pokusit odstranit příčiny jejich vzniku. Snadným řešením je dostatečné větrání a topení, pomáhá užívání kuchyňských odsávačů par a ventilátorů v koupelnách i venkovní sušení prádla. Nejúčinnější metodou v boji proti plísním je tepelná izolace problematických částí objektu, která zabrání kondenzaci. V každém případě musíme plísně odstranit pomocí chemických prostředků a jako prevenci použít plísním odolné malířské barvy.

Jupol Citro – Interiérová barva Jupol CitroJupol Citro – Interiérová barva Jupol Citro

„Jelikož se spory plísní šíří vzduchem, musíme dezinfekci napadených míst provádět vždy mokrou cestou,“ radí Dominik Hanko ze společnosti JUB. Napadené plochy nejdříve omyjeme mokrým hadrem nebo houbou. Na suchý povrch naneseme štětcem nebo malířským válečkem bezchlórový biocidní prostředek ALGICID Plus zředěný vodou v poměru 1:5. Ten proniká hluboko do podkladu a účinně působí na celé spektrum plísní a řas. U silně napadených povrchů nátěr po 8 až 12 hodinách zopakujeme.

Po několika hodinách aplikujeme interiérovou barvu JUPOL Citro, která obsahuje látky dlouhodobě zamezující rozvoji plísní na stěnách, a proto je vhodná především pro malby v kuchyních, koupelnách a jiných místnostech s rizikem zasažení plísní. Má vysokou paropropustnost a je otěruvzdorná. V čerstvě vymalovaných prostorech uvolňuje příjemnou citrónovou vůni. Může se nanášet na různé pevné, suché a čisté podklady – štukové omítky stěn a stropů, beton, sádrokartonové, vláknocementové a dřevotřískové desky, reliéfní tapety. Nabízí se bílá nebo lze vybírat ze širokého spektra pastelových odstínů.

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Problémy s kondenzací a plísněmi

Zdroj: Fotolia.com

Chaty a chalupy jsou v kurzu. Víte, jak je bezpečně zazimovat?

Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 %. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.

Zdroj: lboro.ac.uk

Okna plná vody snižují energetickou náročnost domů

Cirkulující voda místo klimatizace. Nápad, který pochází z přírody. Podobně jako voda cirkuluje v oceánech z míst teplejších do míst chladnějších a vyrovnává tak teplotní rozdíly na planetě nechávají výzkumníci cirkulovat vodu po budově. Voda tak vyrovnává teplotní rozdíly, ochlazuje přehřívaná místa a vyhřívá místa…

Zdroj: AdobeStock - vladischern

Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?

Teplo a teplota, skoro jako holinky a hodinky, že? Je v nich rozdíl? Ale jistě, z hlediska fyziky zcela zásadní. Bohužel české názvosloví má tyto dva pojmy natolik blízké, že se mnohým laikům pletou. Pojďme to klubko rozplést. Pro pochopení některých stavařských fenoménů je to znalost zcela zásadní.

REKLAMA