REKLAMA

Čína staví letiště pro ptáky na bývalé skládce odpadu

Mohlo by se zdát, že špičkoví architekti se zabývají jen projekty určenými výhradně lidem, ale není tomu tak. Například takový McGregor Coxall nyní v Číně představil svůj originální projekt, určený vlastně výhradně jen ptákům.

Jeho ptačí letiště je součástí širšího návrhu úpravy staré skládky odpadů, přepracované do podoby přírodního mokřadu.

Australský architekt Adrian McGregor, zakladatel studia McGregor Coxall, není zvyklý dělat právě malé věci. Mezi jeho úspěšné realizace se řadí například komunitní pak v Blacktown, přijatý návrh masterplanningu Parramatta, tedy rozsáhlého kusu nábřeží v západní Sydney, nebo projekt komplexní úpravy osídlení v australském Little Bay. Stavba letiště by tedy k jeho profilu seděla, ale výběr „cílové skupiny“ už hodně překvapuje.

Ptačí letiště je totiž unikát, který dosud nemá ve světě obdoby. A město Lingang by se bez něj do mapy význačných míst Číny nejspíš nezapsalo.

Před lety tu pravda byla obří pozemní skládka, ale tou by se jistě nikdo chlubit nechtěl. Ta se nyní pod vedením zručných krajinářů a techniků zvolna mění v přírodní park, obkroužený městskou zelení, cyklostezkami a odpočinkovými místy. Adrian McGregor se navíc díky nemalé invenci postaral o to, aby se celé centrální území s mokřady, jezírky a ostrůvky proměnilo v „Ptačí ráj“.  Lingang totiž stojí na migrační trase, kterou ornitologové nazývají EAAF. Jedná se o východoasijskou-australskou spojnici, kterou každoročně využívá více než 50 milionů tažných ptáků. Jako zajímavost možná poslouží, že pětina všech ohrožených ptačích druhů na světě létá právě tudy.

Ale když konečně dorazí vyčerpaní ptáci k pobřeží? Nic dobrého je na pevnině nečeká. Dříve tu byla jen skládka, a okolní mokřady kolem města už dávno podlehly terénním úpravám a melioracím. Mění se to až nyní. Šedesátihektarové území je od začátku dokonce dedikováno jedinému účelu: vytvoření klidové zóny pro dálkové letce, místa, které bude sloužit jako nášlapný kámen pro jejich další cestu. Výstavbu a rekultivaci území štědře podpořila správa přístavu Tianjin. „I odtud totiž vyráží cestovatelé na daleké cesty, a je dobře, aby se měli kam vrátit,“ říká McGregor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Architektura si přečtěte

Zdroj: Fotolia.com - XtravaganT

Vyladění interiéru podle feng shui: Prvek kov

Pokud si necháte na svůj dům, nebo byt zpracovat důkladný rozbor feng shui, objeví se v něm jedna z šesti metod, tzv. Teorie pěti prvků. Její kořeny najdeme v přírodě, v podobách, které nabývá během ...

Pocta České komory architektů byla v minulosti udělena i autorovi vysílače Ještěd Karlu Hubáčkovi, fotolia.com © pyty

Nominujte osobnost do Pocty České komory architektů

Česká komora architektů (ČKA) otevřela nominace do Pocty ČKA za rok 2016. Oceněním vzdává Komora od roku 2000 hold význačným osobnostem z oblasti architektury. Nominovat svoji osobnost může odborná ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist