REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Alergie a bydlení více o tématu

Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

V dnešní době tráví člověk uvnitř budov čím dál více času, je tedy pochopitelné, že kvalita prostředí v budově má velký vliv na kvalitu života člověka. Nejpřímější vliv na náš zdravotní stav má kvalita vzduchu. Ovlivnit ji můžeme kvalitním větráním, nejlépe řízeným přes filtry. Zároveň můžeme povolat na pomoc techniku jako čističky vzduchu a ionizátory. Nezapomeňte ani na rostliny.
Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

Nejdůležitější je zvolit správné větrání, bez čerstvého vzduchu to nepůjde. Ideální pro alergika je přivádět čerstvý vzduch neustále, řízeně a přefiltrovaný od pylů a prachu. To je možné pomocí řízeného větrání (větrací jednotkou s rekuperací pro snížení energetických ztrát). Pokud řízené větrání nemáme, a ani nemáme možnost jej vybudovat, nezbývá než větrat okny. Vzduch potom doma můžeme upravovat dalšími technickými prostředky.

Čističky vzduchu

Čistička vzduchu je další použitelné zařízení v boji za dobrý vnitřní vzduch, alespoň na lokální úrovni jedné místnosti. Může v sobě mít různé typy filtrů a běžná je jejich kombinace pro zvýšení účinku.

  • Vodní filtr funguje jako pračka vzduchu a zároveň vzduch dokáže zvlhčit.
  • HEPA filtr je vysoce účinný částicový filtr, který dokáže odfiltrovat částice větší než 0,3 mikrometru (pyl, bakterie, zvířecí prach, saze), 1 za měsíc ho lze vysát vysavačem, výměna za nový je nutná jednou za 6-12 měsíců.
  • Uhlíkový filtr je účinný na odéry a toxické plyny v ovzduší, jeho výměna je dobré provést jednou za 6 – 12měsíců.
  • Elektrostatický filtr – nabíjí prach záporným nábojem a ten se pak usazuje na kladné elektrodě – elektrodu je nutno otřít nebo omýt jednou za několik dní, životnost filtru je ale téměř neomezená.
  • Fotokatalytický filtr představuje vrstva oxidu titaničitého, na níž dopadá UV záření (od slunce nebo lampy) a spouští fotokatalytickou reakci, při které dochází k rozkladu organických látek (viry, bakterie, mikroby, plísně, alergeny) na vodu a oxid uhličitý. Životnost tohoto filtru je teoreticky neomezená.
  • UV lampa produkuje UV záření o vlnových délkách kolem 253 nm, které je účinné proti bakteriím, houbám a plísním.

Čistička vzduchu může pomoci.

Jak vybrat vhodnou čističku?

Čistička vzduchu by měla být schopná vyčistit za hodinu 1,5 násobek objemu místnosti v případě alergiků i 3násobek, vhodný je přístroj s ukazatelem zanesení filtrů a minimální hlučností. Čističku umístíme tak, aby hlavní proud směřoval do dýchací zóny lidí. Pokud je čistička vybavena ionizátorem, měla by být umístěna minimálně půl metru od stěny. Elektrostatické filtry a ionizátory mohou při provozu produkovat ozon, fotokatalytické filtry i formaldehyd a acetaldehyd, proto je nutné, aby výrobce měl pod kontrolou a udával množství těchto vedlejších produktů. A stejně jako u filtrů vzduchotechnických jednotek i tady platí, že jen důsledná kontrola zanesení a pravidelná výměna filtrů zajistí příznivé působení čističky vzduchu v interiéru.

Ionty přirozeně vznikají i rozstřikováním čisté vody do vzduchu.

Ionizátor ano či ne?

Mnoho čističek vzduchu je vybaveno ionizátorem. Ionizátor produkuje záporné ionty. Je-li ve vzduchu vyvážený poměr kladných a záporných iontů, působí tento vzduch na člověka jako čerstvý a má pozitivní vliv hlavně na dýchací systém. Znečištěný vzduch obsahuje více kladných iontů. Lehké záporné ionty, které přirozeně vznikají v čistém prostředí v důsledku působení UV záření, zemského elektrického pole, kosmického záření nebo při rozprašování vody, ničí bakterie a plísně v ovzduší a částečně vzduch i čistí tím, že se vážou na kladně nabité částice prachu, a urychlí tak jejich sedimentaci.  Do interiéru se dostávají větráním (oknem) nebo jsou vyrobeny uměle ionizátorem. K jejich zániku přispívá znečištěné ovzduší, kovové a betonové povrchy, televizní obrazovky a LCD displeje. Větrací systém v rodinném domě s kovovým vzduchotechnickým potrubím nepřivádí téměř žádné záporné ionty z venkovního prostředí, použití ionizátoru je tedy na místě. Ionizátor není vhodný do prostředí s velkým znečištěním např. tam, kde se kouří, protože k zániku iontů dochází velmi rychle a navíc záporně nabité shluky částic a iontů jsou rychleji vdechovány (kladně nabitými) osobami.

Přirozený ionizátor – rozstřikování vody do vzduchu

A přirozeně rostliny

V honbě za čistším vnitřním prostředím nesmíme zapomenout na přírodu. Pokojové květiny dokáží vyčistit vzduch od těkavých organických látek, formaldehydu, tabákového kouře, oxidů dusíku a dalších toxických plynů běžně se vyskytujících v našich domovech. Zeleň na naší zahradě významně ovlivní i vzduch, který se nám dostane dovnitř. A už vůbec nemusíme trávit většinu svého času mezi čtyřmi stěnami!

Ing. Pavla Dvořáková, Ph.D.

Působí jako odborná asistentka na Katedře technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT v Praze. Zaměřuje se na problematiku vnitřního prostředí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Alergie a bydlení

  1. Alergie a bydlení: Co je alergen?
  2. Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech
  3. Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?
  4. Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru
  5. Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

Přečtěte si více k tématu Alergie a bydlení

REKLAMA