REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Alergie a bydlení více o tématu

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Metodu, kterou bychom spolehlivě zamezili rozvoji alergií, neznáme. Žádné z opatření nezaručí, že nebudete mít vy nebo vaše děti alergii. Můžeme však učinit opatření, abychom riziko vzniku alergií předcházeli. Co dělat nebo naopak nedělat ve svých domovech?
Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Metodu, kterou bychom spolehlivě zamezili rozvoji alergií, neznáme. Žádné z opatření nezaručí, že nebudete mít vy nebo vaše děti alergii. Pokud naopak máte zájem si alergii „vyrobit“, můžete vyzkoušet kombinaci psů a koček v bytě se silnými kuřáky a nedostatečným větráním, případně ještě zkuste na zahradě založit pěkné rumiště (plevelné rostliny jsou zvláště silnými alergeny).  Když připočítáme plynové topení a sporák v kuchyni (obzvláště vydatný zdroj oxidů dusíku) a vlhké stěny porostlé plísněmi, tak i relativně málo vnímavý jedinec se může těšit na postupný vznik alergie.

Vonné tyčinky, „františci“ a podobné výrobky mohou vyvolávat alergii. © Fotolia.com - expressiovisual

Je ovšem známo, že čím „sterilněji“ je dítě vychováváno, tím spíše bude nemocné a do jisté míry to platí i o alergiích, i když nelze toto konstatování brát doslova. Nenecháte-li zdravý dětský organismus a jeho imunitní systém, aby se přirozeným způsobem vyvíjel v kontaktu se vším, co nás obklopuje, je pravděpodobné, že následně bude reagovat alergicky. Velmi podstatné je slovo přirozený.

Jak tedy postupovat, aby vaše dítě nebylo pokud možno alergické? Pokud nejsou rodiče alergičtí, asi není třeba nějakých dramatických změn. Pokud však v rodině nějaký alergik je, dítě se stává rizikovým jedincem, který by mohl reagovat alergicky, a tomu bychom měli přizpůsobit i rodinný život. Prostředí bytu bez kuřáků, bez domácích zvířat, uspořádaný tak, aby se snadno celý byt zbavil prachu buď vytíráním na vlhko, nebo kvalitním vysavačem. Dobrý a kvalitní úklid je velmi podstatnou součástí péče o alergika, ale i cestou, jak pokud možno zabránit rozvoji alergií. Neznamená to ovšem používání agresivních chemických látek, které u rizikových jedinců mohou naopak vznik alergické reakce vyvolat.

Úklid? Ano ale pozor na agresivní chemické úklidové prostředky. © Fotolia-com - dinostock

Pozor na osvěžovače vzduchu a vonné svíčky či tyčinky

Další rizikovou činností v domácnosti (i jinde) může být používání různých osvěžovačů vzduchu, vonných tyčinek a jiných prostředků, které mají navodit příjemnou atmosféru. Řada těchto látek patří mezi alergeny, některé mohou představovat i mnohem závažnější problém (např. nanočástice použité k osvěžení vzduchu).

Některá opatření jsou relativně snadná (dobrý a kvalitní úklid), některé poněkud obtížnější (vyřazení agresivních chemických látek z domácího použití, zvláště těch ve spreji) a některá nemožná (pyl ve venkovním prostředí), něco je možné udělat vždy.

MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Po studiu na Fakultě všeobecného lékařství nastoupila na Ústav hygieny, který se časem změnil na Ústav hygieny a epidemiologie. Od počátku svého působení v oboru se zabývá kvalitou vnitřního prostředí v budovách a tím, jak může ovlivňovat zdravotní stav obyvatel/uživatelů budov. V 90. letech se začala také zajímat o epidemiologii nádorových onemocnění.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Alergie a bydlení

  1. Alergie a bydlení: Co je alergen?
  2. Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech
  3. Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?
  4. Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru
  5. Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

Mohlo by vás zajímat

Alergie a bydlení: Co je alergen?

Alergie a bydlení: Co je alergen?

Alergeny jsou látky, které se vyskytují běžně v našem okolí, náš organismus ovšem na tyto přirozené součásti prostředí reaguje nadměrně. Chyba tedy není v pylu nebo ve zvířatech, ale v nás, v našem ...

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Okna jsou velké téma posledních let. Je jedno zda máme okna plastová, dřevěná, hliníková - dojít ke kondenzaci může u kteréhokoli z nich. Kondenzace má ale v interiéru za následek i růst plísní a v ...

Máme doma plíseň - co s tím?

Máme doma plíseň - co s tím?

Rosí se vám okna, máte plíseň za skříněmi a v rozích místnosti, nevíte co s tím jelikož na drahé zateplení nemáte prostředky či zrovna není stavební sezóna? Určitě se nenechte obalamutit slovy, že ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška