Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak na beton: Zpracování betonu - VI.

Před vraty staveniště se každou chvíli objeví vámi smluvený autodomíchávač s dodávkou betonu. Čeká vás zpracování betonu, které zahrnuje činnosti sestávající z ukládání betonu do bednění nebo formy, z jeho zhutnění a úpravy do požadovaných rozměrů a tvarů.

Se zpracováním betonu je třeba začít ihned po dodávce betonu, nejčastěji tyto činnosti zajistí odborná realizační firma. Doba pro zpracování betonu je závislá na teplotě betonu a teplotě okolí. V létě je tato doba kratší, v chladnějších částech roku je pak delší. Za běžných podmínek je možné počítat, že objednaná zpracovatelnost betonu (konzistence) vydrží cca 90 minut od jeho namíchání. Poté beton ztrácí konzistenci a je čím dále těžší ho požadovaným způsobem zhutnit. Pokud beton nezpracujete do doby, než začne tuhnout, pak se dostatečně nespojí, a konstrukce z něj nebude funkční.

POZOR: Pokud se betonáž nestihne v jednom dni, musíte počítat, že vznikne pracovní spára a předěly budou každopádně vidět. Již ztvrdlý beton, na který bude nová betonáž navazovat, musí být očištěný a před nalitím nového betonu také navlhčený. Ideální je, když je do pracovní spáry mezi navazovanými betony vložena výztuž.  Jedna polovina výztuže se zabetonuje do betonu na konci první betonáže a druhá pak při následující betonáži do navazující vrstvy. Při postupném betonování lze využít i speciální pletiva, která se do betonu vkládají.

Ukládání betonu zajistí jak speciální technika dodavatele – výrobce betonu tak i prostředky stavební firmy. U větších staveb se beton zpravidla čerpá, kromě čerpání je možné ukládání betonu do konstrukce také dalšími prostředky jako jsou bádie, speciální trychtýřovité nádoby se spodním uzávěrem nebo skluzem přímo z autodomíchávače.

Ukládání betonu se provádí vždy do vyčištěného bednění, při ukládání na základovou spáru se nesmí čerstvý beton znečistit zeminou. Výsledný vzhled betonu ovlivňují parametry bednění, například jeho nasákavost, struktura a spáry v bednění, ale také uchycení a těsnění pláště bednění.

NELZE DOPORUČIT: Někdy se, třeba při realizaci základů, přidávají do betonu kameny pro „vyšší pevnost“. Jde však o mýtus. Přidáním kamenů se v betonu tvoří oslabená místa. A beton se vlastně naředí. Výsledná konstrukce základu má potom vlastnosti horší než bylo zamýšleno.

Specifika pohledových betonů

U pohledových konstrukcí tvoří očím trvale vystavenou plochu beton, jehož vzhled byl vytvořen nejčastěji otiskem formy, bednění nebo tzv. matrice. Předpokladem na pohled krásné betonové plochy je vždy dokonale čisté a dobře utěsněné bednění. Ne vždy je pohledový beton absolutně hladký, v řadě případů je požadována přirozená pórovitá struktura betonu. Proto se při realizaci pohledových ploch používají lehce zpracovatelné až samozhutnitelné betony. Betony značky EASYCRETE se díky zlepšené tekutosti lehce roztékají po bednění. Tím se vyplní všechny záhyby konstrukce a vznikne na pohled dokonalá plocha. Více na easycreate.

U základových desek je třeba uložený beton už v průběhu probíhající betonáže začít zpracovávat do roviny základové desky tzv. nivelační hrazdou. V betonu obsažený vzduch snižuje jeho pevnost, proto je třeba vzduchové póry odstranit hutněním. Hutnění vyžadují všechny typy betonů, tedy jak čerstvé z betonárny, tak pytlované betony. Výjimku tvoří betony samozhutnitelné, označené jako SCC, které se naopak hutnit nesmí.

Způsoby hutnění

Realizační firmy používají speciální ponorné vibrátory, individuální stavebník si může vibrační techniku zapůjčit v půjčovně stavební mechanizace. Vzduch lze z betonu odstranit i propichováním tyčemi, například zbytky betonářské výztuže. U zavlhlých směsí se využívá pěchování pomocí trámků nebo speciálních pěchů. U všech způsobů je však nutné postupovat trpělivě a pečlivě, nejlépe po tenčích vrstvách.

Pokud si někdo chce ušetřit práci s hutněním, může zvolit již uvedený samozhutnitelný beton, například značky EASYCRETE SV. Jde o beton, který během vlastního zpracování zhutňování nevyžaduje. Je schopen téci působením vlastní tíhy, dokonale vyplnit bednění a docílit zhutnění i v místech hustého vyztužení. Samozhutnitelný beton nabízí vysokou rychlost ukládání betonu, rychlejší výstavbu a tím i úsporu nákladů.

Více informací a kontakty naleznete na transportbeton.

Českomoravský beton, a.s.

logo
Beroun 660
266 01 Beroun-Město

telefon: +420 311 644 005
e-mail: info@cmbeton.cz

web: www.transportbeton.cz, www.lite-smesi.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jak na beton: Jak správně vybrat beton? - I.
  2. Jak na beton: Příprava stavby pro betonáž základové desky - II.
  3. Jak na beton: Doprava jako součást objednávky betonu - III.
  4. Jak na beton: Jak dopravit beton do konstrukce? - IV.
  5. Jak na beton: Objednávka a nákup betonu - V.
  6. Jak na beton: Zpracování betonu - VI.
  7. Jak na beton: Ošetřování betonu - VII.
  8. Jak na podlahu: Realizace podlahy – skladba podlahového souvrství - I.
  9. Jak na podlahu: Realizace podlahy s podlahovým vytápěním - II.
  10. Jak na podlahu: Řešení podlahy do vlhkých míst i nebytových prostor - III.
  11. Jak na beton: Plochá střecha – lehce, rychle, pevně - IIX.

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock – ParinApril

Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?

Jak probíhá řízení o povolení stavby podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Řízení se zahajuje na žádost, co se děje potom? Kdy úřad přistoupí k ústnímu projednání? A kdy k veřejnému? Kdo je jeho účastníkem? Jaké připomínky a námitky mohou účastníci či veřejnost vznášet? A jaké jsou lhůty? Co všechno…

Foto: KUBICEK.STUDIO

Horská chalupa spojuje klasický a moderní design

Samotná dispozice kopíruje tu původní, kdy chodba dělí spodní podlaží na velkou obytnou místnost s kuchyní, jídelnou a posezením, na protilehlé straně na kuchyňku s posezením a hygienickým zařízením přízemí. Klidová část patra má dvě podkrovní ložnice a hygienické zařízení.

REKLAMA