REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

8 nejčastějších mýtů o vytápění

Zajištění vytápění rodinných domů a bytů je v současné době velmi jednoduché a účinné, zvláště pokud je použit moderní kotel, který pracuje sofistikovaně a usnadní obyvatelům dosažení správného tepelného komfortu. Velmi často se však o vytápění objevuje celá řada polopravd a mýtů, které jsou zavádějící a matoucí.

Správná teplota při vytápění bytů či domů by měla být taková, aby se jeho obyvatelé cítili příjemně, pro někoho to může být teplota vyšší, pro jiného zase nižší. Nemělo by však docházet ke zbytečnému přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost – ani jedno není dobré pro zdraví.

Stejně tak příliš nízká teplota může být příčinou různých nemocí a nachlazení, platí však jednoduché pravidlo, že v místnostech určených ke spánku má být teplota nižší než v ostatních částech bytu. Kolem ideální teploty, a především pak v souvislosti s jejím udržováním a způsobem vytápění, se objevuje řada obecných rad, které nemusejí být vždy pravdivé a relevantní.

 1. Čím výkonnější kotel, tím lépe

  Na jednu stranu by se mohlo zdát, že výkonný kotel je základem pro správné vytápění domů a bytů, ovšem ne vždy to platí. Kotel, respektive jeho výkon, by měl být přizpůsoben prostorám, které je třeba vytápět. Jen v takovém případě je dosaženo optimální účinnosti a ekonomického provozu, ať už je zdrojem tepla cokoliv.

  V opačném případě totiž není využito plného výkonu kotle a ten tak nemůže dosáhnout nejvyšší účinnosti, která je pro efektivní a ekonomické vytápění potřeba. Špatné dimenzování kotle pak vede ke zvyšování spotřeby a emisí – zejména v okamžiku, kdy kotel funguje na spodní výkonové hranici. Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon.

 2. Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů

  Další častý mýtus, kterého se drží především uživatelé starších radiátorů, doporučuje vypustit po zimě vodu, která slouží jako tepelné medium. Vypouštění vody z radiátoru nemá žádný racionální důvod. Valná většina radiátorů je vyrobena z pevných materiálů, které jsou odolné a perfektně utěsněné.

  Naopak vypuštění vody z radiátoru může být příčinou koroze vnitřních částí, po opětovném napuštění vody do radiátoru pak může voda prostupovat drobnými prasklinami a koroze dále postupuje. „Ideálním řešením jsou v takovém případě například litinové radiátory, které mají velmi dlouhou životnost a jsou dostupné v mnoha designových provedeních,“ doplňuje Kamil Tomčík ze společnosti VIADRUS.

 3. Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne

  Z pohledu vytápění je litina výhodným materiálem především pro svoji odolnost a dlouhodobou funkčnost – mnoho litinových kotlů je provozováno bez jakékoliv poruchy několik desítek let. Jedná se o generacemi prověřený materiál, a to nejen v topenářství.

  Pravdivá je pouze první polovina tvrzení. Litina se sice o něco déle zahřívá, jelikož je masivnější a má jiné vlastnosti než tepelně lépe vodivá ocel. Na druhou stranu však litina lépe udržuje teplo a dokáže ho uchovat až o několik hodin déle. Mimo jiné i proto jsou litinové kotle a radiátory dlouhodobě oblíbené – mají o něco delší „rozjezd“ ale chladnou pomaleji.

 4. Moderní kotle jsou bezúdržbové

  Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování. Odborníci doporučují servis kotle každý rok, nejlépe v letních měsících. Správně seřízený a vyčištěný kotel má nízkou spotřebu paliva a bude fungovat spolehlivě a bezpečně.

  Bezúdržbovost se týká spíše používání kotle z pohledu uživatele, který nemusí do provozu nijak složitě zasahovat a naopak si může užívat tepelného pohodlí a regulaci teploty nechat na moderních pokojových termostatech.

 5. Dálkové vytápění je finančně nejvýhodnější

  Mnoho bytových družstev i majitelů bytových domů stojí před otázkou, zda využívat systém dálkové distribuce tepla, nebo přejít na využívání lokální kotelny či vlastního kotle. Dálkové vytápění již v současné době není tak výhodné, jako tomu bývalo dříve, a to především vinou kontinuálního zdražování tepla.

  Využití vlastního plynového kotle tak může značně snížit náklady na vytápění, nemluvě o tom, že při provozování vlastního kotle si mohou obyvatelé domů a bytů zatopit podle vlastní potřeby a nemusí být závislí na dodávkách centrálního vytápění, ať už se jedná o dobu během dne, kdy topit, nebo o potřebu dřívějšího zatápění v podzimních měsících.

 6. Udržovat stálou teplotu je levnější než místnost znovu vytápět

  Udržovat celý den v bytě pokojovou teplotu je zbytečné a neekonomické, po dobu, kdy v bytě či domě nikdo není, se vyplatí teplotu snížit a teprve po návratu domů opět místnosti vyhřát. Současné pokojové termostaty již bez problémů zvládnou udržovat teplo přesně podle potřeby – ráno, když se vstává a celá rodina je na nohách je tepleji, naopak v průběhu dne může termostat zajistit nižší teplotu a před návratem rodiny domů ji zase zvýší.

  Velkým pomocníkem mohou být moderní jednotky pro ovládání kotle a vytápění v domácnosti. V současné době je již možné si kotel zapnout i vzdáleně pomocí mobilní aplikace nebo počítače, takže v domě je teplo přesně tehdy, kdy to obyvatelé potřebují, a to i když se vrátí v jinou dobu, než je běžné.

 7. Elektřina je čistý zdroj tepla

  Při vytápění elektřinou vnímá majitel i jeho sousedé prakticky nulové emise a obtěžující kouř – na první pohled se tedy jedná o nejčistší zdroj tepla. Je však třeba si uvědomit, že elektřina se musí nějakým způsobem vyrobit, a pokud nepochází z obnovitelných zdrojů – jako je voda, vítr nebo slunce – je jejím nejčastějším zdrojem elektrárna, která rozhodně nepatří mezi ekologická zařízení.

  Při výrobě a přenosu elektrické energie rozvodnou soustavou se navíc může ztrácet až 75 % energie, což vede k tomu, že se k výrobě tepla spotřebuje až 4× více paliva, než kdyby se využívalo přímo pro potřeby vytápění konkrétního domu nebo bytu. Například plynový kotel patří do první pětice nejekologičtějších zdrojů topení, naopak elektrické přímotopy jsou z pohledu ekologie jedněmi z nejhorších.

 8. Vytápění pevnými palivy je nejvýhodnější

  Vytápění domu pomocí kotle či kamen na pevné palivo sice patří mezi nejlevnější řešení, je však třeba se na tento typ vytápění podívat detailněji, aby bylo možné výhodnost posoudit. Především starší kotle produkují vyšší množství emisí a jejich účinnost není tak vysoká, jako u nových kotlů. Ty mají nejen čistší provoz, ale obvykle splňují i emisní třídu 5 a také Ekodesign.

  Alternativou pro kotel na pevná paliva jsou například moderní plynové kondenzační kotle, které přinášejí uživatelům vyšší komfort při obsluze, jelikož není třeba pravidelně přikládat palivo.

VIADRUS a.s.

logo
Bezručova 300
735 81 Bohumín

telefon: 596 088 888
e-mail: info@viadrus.cz

web: www.viadrus.cz, www.facebook.com/viadrus.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zplyňovací litinový kotel na kusové dřevo Hercules E68

Zplyňovací litinový kotel na kusové dřevo Hercules E68

Hercules E68 je moderní kotel určený k ekologickému spalování kusového dřeva zplyňovacím způsobem - je certifikován MŽP pro kotlíkové dotace (pro 2. a chystanou 3. vlnu). V prodeji od 1. 12. 2018.

Peletová kamna – ekologický zdroj tepla v obývacím pokoji

Peletová kamna – ekologický zdroj tepla v obývacím pokoji

Peletová kamna patří spolu s krbovými kamny do kategorie lokálních spotřebičů na tuhá paliva se sezónním využitím. Přijdou vhod zejména v přechodných obdobích – na jaře a na podzim, kdy se nevyplatí krátkodobě zapínat hlavní zdroj vytápění. Kromě toho se mohou stát zajímavým designovým prvkem obývacího pokoje.

VIADRUS představuje první krbová kamna ve svém sortimentu

VIADRUS představuje první krbová kamna ve svém sortimentu

Tradiční výrobce kotlů VIADRUS vstupuje na trh krbových kamen. Novinka s názvem ECHEDO nabízí zajímavý design umocněný přírodními obklady ve čtyřech barvách. Zeptali jsme se produktového manažera Radka Pilcha, s čím chce VIADRUS v segmentu krbových kamen uspět.

Kotel VIADRUS A3W je novinkou roku 2016, která vyhovuje EKODESIGNU

Kotel VIADRUS A3W je novinkou roku 2016, která vyhovuje EKODESIGNU

Tradiční český výrobce kotlů a radiátorů, společnost VIADRUS, oznamuje, že do programu Kotlíkových dotací byl nově zařazen automatický kotel na tuhá paliva VIADRUS A3W. Pod SVT kódem 21060 byl zařazen do dotačního programu pro palivo hnědé uhlí a dřevní pelety.