REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Co říkají dveře o vašem bydlení

Přijali jsme pozvání na kolaudační oslavu přátel, kteří se právě nastěhovali. Dlouho jsme je neviděli a teď stojíme před vchodovými dveřmi a představujeme si, kdo bude na druhé straně. Vkus měli vždy perfektní, to si ještě pamatujeme a pohled na dveře to potvrzuje. Jsou z tmavšího dřeva s přiznanou přirozenou strukturou a naznačují, že uvnitř nás čeká útulný prostor.

Rázem se na setkání opravdu těšíme, protože dveře nám řekly, že ti lidé uvnitř mají stejně jako my rádi opravdovost a styl. Budeme moci vzpomínat, ale také vymýšlet nové věci. Rozhodně se teď budeme vídat častěji.

Je možné, že dveře toho mohou na své majitele tolik prozradit?

Když si někdo staví nový dům, věnuje se nejdříve zednickým pracím, přemýšlí přitom nad rozvodem vody a elektřiny a to, jak se bude dům reálně otvírat, ponechává doslova otevřené. Přesto je třeba neubírat pozornost vchodovému portálu. U mnoha lidí (například známých, sousedů) to koneckonců může být to jediné, co spatří, když vás budou míjet nebo vás odvážet domů. Zde je několik hledisek, z nichž je možné se na dveře dívat.

Designové zastavení

První na vchodových dveřích vnímáme barvu, materiál a jejich členění. Poslední jmenovanou vlastnost určuje konstrukce dveří, která se nesmazatelně vpisuje do jejich vzhledu. Pokud se rozhodnete pro dveře od Slavony, budete volit mezi členitým křídlem KLASIK a hladkým TREND. Zatímco maximum světla do interiéru získáte osazením dveří KLASIK v celoprosklené variantě, přírodní kresba dřeva naopak vynikne na hladkém křídle moderní řady TREND. Dále lze využít příležitosti a zvolit odlišný materiál vnějšího a venkovního křídla.  Vyberte si ze široké škály a nebojte se neobyčejných možností, vždy však myslete v souvislostech. Nevnímejte vchodové dveře jen jako solitér, ale jako součást celku, který musím navzájem ladit. Důležité je například sjednocení profilu oken a dveří, což překvapivě není pro všechny výrobce samozřejmostí.

Vnímejte materiál

Stále velmi oblíbeným materiálem pro vchodové dveře bývá dřevo. Jednak působí příjemně, ale též dobře drží tvar a zaručuje dveřím dlouhou životnost. Naopak bychom se určitě měli vyvarovat dveří plastových, které mají tendenci se časem zkroutit. Dřevo se svou spletí křivek, suků a nedokonalostí představuje přírodní obraz, který vtiskne jedinečný charakter všem vstupním dveřím. Dveře TREND v provedení NATURE lze pořídit z dubového, ořechového, jasanového či třešňového dřeva. Nicméně i dřevěné dveře je možné opatřit jakýmkoliv barevným lakem. Se současnými povrchovými úpravami potrvá roky, než budete muset opravné nátěry vůbec řešit. Zajímavou alternativou jsou dřevohliníkové dveře. Zatímco pohodu domácího prostředí podtrhne dřevěný materiál, z venkovní strany dodá dveřím téměř nesmrtelné opláštění z hliníku, které je dokonale ochrání proti povětrnostním vlivům.

Bezpečnost náleží kování

Pocit důvěry se přirozeně pojí s pocitem bezpečí ve vlastním domově. To na dveřích zajišťuje specifické kování. Toto zdánlivě nicneříkající slovo v sobě zahrnuje jak realizaci zámků, tak závěsů (pantů) i prahů. Zámky jsou v prodeji od nejlevnějších variant s rolničkou, ty však v nabídce od Slavony nenajdete, až po dveře se zasouvajícími se trny a háky. Trny do rámu zapadnou už při obyčejném zabouchnutí, což zvyšuje pocit jistoty i při bleskovém odcházení z bytu. Při otočení klíčem se pak vysunou háky. Panty mohou být u dveří odhalené, nebo skryté. V obou případech jsou masivní panty zafrézovány do dřeva a dveře tak na první pohled působí kompaktněji. Je přirozené očekávat, že vchodové dveře splňují požadavky bezpečnosti. Pokud však chcete mít jistotu, zvolte bezpečnostní dveře s certifikátem. Například dřevěné prosklené dveře PROGRESSION KLASIK obstály ve zkoušce bezpečnosti a získaly bezpečnostní třídu RC 3.

Nejen pro pasivní

Pro pasivní domy je sestavená řada PROGRESSION s konstrukcí TREND. Verze PROGRESSION je specifická tím, že fasáda překrývá celý dveřní rám. Nejenže se tak vytvoří dojem čisté dveřní linie, ale dům současně zůstává přirozeně zateplený. Tyto dveře ve variantě plného křídla, tedy bez vložených skleněných výplní, dosahují velmi nízkého součinitele prostupu tepla UD = 0,67 W/m2K. Na izolaci se dále spolupodílejí i kvalitní prahy. Rozhodující je jejich dobré utěsnění a nízká tepelná vodivost materiálu, z kterého jsou vyrobeny. Proto si Slavona vyvinula vlastní kompozitní sklolaminátový profil. Vhodná je kombinace tohoto teplého prahu s podkladním profilem COMPACFOAM. Profil je opět vyroben z materiálu s velmi nízkou tepelnou vodivostí a jeho zabudování vylepšuje izolaci v místě prahu.   

A kudy chcete nejraději vcházet vy?

SLAVONA s.r.o.

logo
Stálkovská 258
378 81 Slavonice

telefon: 384 493 400
e-mail: poptavka@slavona.cz

web: www.slavona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kolekce oken Inspiro a Progression inspirují a ukazují vývoj v designu

Kolekce oken Inspiro a Progression inspirují a ukazují vývoj v designu

Chtěli byste, aby okna domu prozrazovala trochu z vnitřního náboje vašeho domova? Okna českého výrobce Slavona vám s tím mohou pomoci. Jejich okna splňují jak nejlepší parametry v tepelné izolaci, tak nároky na současný design. Kterou z kolekcí si vyberete vy? Skryté rámy oken Progression nebo designový rám oken…

Pasivní chalupáři

Pasivní chalupáři

Chalupu jsme chtěli mít komfortní nejen o letních víkendech, ale celoročně i při delších pobytech. To je téměř neslučitelné s nákladnými přestavbami starých, na první pohled lákavých, vesnických stavení.

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům.…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA