Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Alergie a bydlení více o tématu

Alergie a bydlení: Co je alergen?

Alergeny jsou látky, které se vyskytují běžně v našem okolí, náš organismus ovšem na tyto přirozené součásti prostředí reaguje nadměrně. Chyba tedy není v pylu nebo ve zvířatech, ale v nás, v našem imunitním systému. A na jaké látky či podněty naše tělo nejčastěji reaguje?
Alergie a bydlení: Co je alergen?

Téměř každá látka biologického původu a také řada chemických látek může za určitých okolností vyvolat alergickou reakci u osoby, která k tomu má dispozice. Proto je nemožné odstranit z našeho života všechny alergeny. Dostávají se do organismu vdechováním, kontaktem s kůží i potravinami.

Je ovšem rozdíl v množství alergenů, které najdeme v jednotlivých bytech, liší se i jednotlivé alergeny svou účinností. Některé jsou velmi agresivní a jsou schopny vyvolat alergickou reakci dokonce i u lidí, kteří jinak vůbec alergičtí nejsou (např. pyl rostliny ambrozie), jiné se projeví spíš v součinnosti s dalšími faktory, které se v prostředí vyskytují (např. za přítomnosti ozónu nebo oxidů dusíku) a jiné látky sice alergeny nejsou, ale velmi významně se podílejí na nastartování alergické reakce. Jejich nález v bytě je tedy téměř stejně významný jako nález vlastních alergenů.

Pyl z břízy je jedním z častých přírodních alergenů © Fotolia.com - fox17

Co je alergen

Alergen je tedy látka většinou přírodní povahy, běžně se vyskytující v našem okolí. Organismus některých lidí za určitých okolností reaguje na přítomnost těchto látek nadměrně, přemrštěnou obrannou reakcí. Co je toho příčinou dosud není zcela jasné. Alergie totiž není jedno onemocnění, zahrnuje velkou skupinu nemocí, které se navenek projevují podobně. Pravděpodobně na počátku stojí zděděná vlastnost po rodičích. Ne vždy se toto dědictví musí nutně projevit, a naopak – i rodiče, kteří nejsou alergičtí, mohou mít alergické dítě.

Plísně jsou klasický alergen. Nepodceňujte jejich výskyt ve svém bytě! © Fotolia.com - urbans78

Nejběžnějšími alergeny jsou pyly rostlin nebo plísně, jejichž výskyt v průběhu roku kolísá, a proto kolísá i výskyt alergických obtíží. Celoročně se projevuje alergie na složky domácího prachu, především detrit domácích zvířat a na alergeny roztočů.

Všechny tyto alergeny se dostávají do těla vdechováním. Reakce organismu nemusí však vždy být jen rýma, kašel, potíže s dýcháním. Může se objevit například kožní ekzém, a pak můžeme mít problém nalézt skutečný alergen.

MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Po studiu na Fakultě všeobecného lékařství nastoupila na Ústav hygieny, který se časem změnil na Ústav hygieny a epidemiologie. Od počátku svého působení v oboru se zabývá kvalitou vnitřního prostředí v budovách a tím, jak může ovlivňovat zdravotní stav obyvatel/uživatelů budov. V 90. letech se začala také zajímat o epidemiologii nádorových onemocnění.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Alergie a bydlení

  1. Alergie a bydlení: Co je alergen?
  2. Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech
  3. Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?
  4. Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru
  5. Alergie a bydlení: Čističky vzduchu a ionizátory

Mohlo by vás zajímat

Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru

Filtry větracích jednotek omezí koncentrace alergenů v interiéru

V dnešní době tráví člověk uvnitř budov čím dál více času, je tedy pochopitelné, že kvalita prostředí v budově má velký vliv na kvalitu života člověka. Jednotlivé složky vnitřního prostředí budovy (teplota, vzduch, světlo, zvuky…) působí na naše smysly, ovlivňují náš výkon, náladu a v neposlední řadě i zdraví.…

Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?

Alergie a bydlení: Jak snížit množství alergenů v bytě?

Alergeny jsou látky, které se vyskytují běžně v našem okolí, náš organismus ovšem na tyto přirozené součásti prostředí reaguje nadměrně. Chyba tedy není v pylu nebo ve zvířatech, ale v nás, v našem imunitním systému. Jak snížit množství těchto látek v našem okolí na co nejnižší míru?

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Jak předcházet vzniku alergií v našich domovech

Metodu, kterou bychom spolehlivě zamezili rozvoji alergií, neznáme. Žádné z opatření nezaručí, že nebudete mít vy nebo vaše děti alergii. Můžeme však učinit opatření, abychom riziko vzniku alergií předcházeli. Co dělat nebo naopak nedělat ve svých domovech?

REKLAMA