REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Designblok více o tématu

VIDEO: Design v interaktivní krajině - ohlédnutí za Designblok 2016

Jako „hlavní stan“ pro tradiční přehlídku designu zvolili organizátoři Výstaviště Praha a jednotícím tématem se stal SPORT provázený známým heslem legendárního běžce Emila Zátopka: „Když nemůžeš, tak přidej…“ Na letošní Designblok (27. až 31. října) upozorňovaly zajímavě řešené vizuály a neméně zajímavé výkřiky: „Šperk! Liška! Karburátor! Váza! Brus!“ Poezii tohoto počinu vysvětlovali autoři tak, že už nechtějí navazovat na tradici ikonické grafiky a fotografií zvířat, ale chtějí aktuálně ukázat dvaadvacet portrétů tuzemských designérů, pravidelných účastníků Designbloku. Což se jim podařilo. Někteří ovšem vyčnívali více, jiní méně…

Designér jako sportovec

Téma Sport nesouviselo pouze s letošní olympiádou v Riu, ale bylo synonymem pro vůli a výdrž, které jsou nutné nejenom pro sportovce, ale také pro umělce a designéry: „Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a dodává, že bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže téměř nic. Ve svém příspěvku pak představila hlavní protagonisty výše zmíněných vizuálů, podotkla, že heslo Emila Zátopka zažívá v praxi asi každý úspěšný autor a ukázala portréty umělců v okamžiku soustředění, radosti, napětí či konečného vítězství. Vizuály zobrazovaly Maxima Velčovského, Rony Plesla, Jana Plecháče a celou plejádu další českých i zahraničních designérů. Dominují tady emoce, vášeň a tvrdá práce. Fotografie pro vizuál osmnáctého ročníku vytvořil Salim Issa, grafiku obstarala Martina Černá ze studia Imagery.

Design v zajímavém prostoru 

Designblok je každoročně velkou událostí podzimu, ožívají galerie, pop-up shopy, nejrůznější showroomy a také zajímavé stavby po celé Praze. Úspěch dlouho sklízela funkcionalistická stavba Nákladového nádraží od Karla Caivase a Vladimíra Weisse z třicátých let. Bohužel nebyla vždy plně využita a její potenciál ztrácel. Další místo setkávání, Kafkův dům u Staroměstského náměstí, je sice otevřenější novým nápadům, ale je naopak svázán místem. Expozice jsou situovány do pater domu a do jednotlivých pokojů, ale pokud přijde více zájemců, lidé marně hledají trochu soukromí. Jako nejlepší reprezentativní místo se jevil Art House Colloredo-Mansfeldský palác u Karlova mostu. Prostor by si ovšem zasloužil nápaditější scénáře jednotlivých akcí. Stejně jako v případě výše zmíněné funkcionalistické stavby nebyl vždy plně využit potenciál budovy. V letošním roce byly na centrálním místě Výstaviště Praha Holešovice otevřeny tři specializované prostory – Superstudio, Openstudio a Art House. Každý prostor nabídl jiný charakter instalací i vystavujících subjektů.  V interaktivní krajině pojmenované Designérie trůnily obrovské lustry nazvané Slunečnice od Maxima Velčovského, v Openstudiu vystavovali šperkaři a designéři a všude kolem se proháněly děti v autech vytvořených z popelnic na recyklovaný odpad. Během Designbloku se zapojila také celá řada galerií a pop-up shopů po celé Praze a otevíraly se speciální instalace v exteriéru města.

Letošní ročník rekordní

Designblok, Prague Design and Fashion Week je bezesporu největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií. Designblok každoročně přiláká více než 50 000 návštěvníků všech věkových skupin z České republiky i zahraničí. Ani letos tomu nebylo jinak.

Ale v čem byl letošní ročník opravdu výjimečný? Ředitelka Jana Zielinski v rozhovoru pro portál estav říká, že byl rekordní počtem designérů i počtem zemí, ze kterých pocházejí. Objevilo se zde 197 designérů z 20 zemí světa a byl překonán i loňský počet návštěvníků. „Navíc je každý ročník unikátní svým tématem,“ dodává Jana Zielinski. To letošní, sport, se projevilo hlavně v centrální hale Průmyslového paláce, kde byla instalována zážitková krajina Designérie, na které se podíleli přední čeští architekti a designéři, například Maxim Velčovský, H3T architekti, Hippos Design, nebo Anna a Jerry Kozovi. „Moc se mi letos líbil doprovodný program, hlavně přednášky na Reflex Stage, nebo módní přehlídky. Hodně jsme se letos také věnovali charitě a například závěrečný večer Designbloku, který byl věnován módní přehlídce, kde čeští módní návrháři vytvořili modely pro mladé pacientky nemocné rakovinou prsu, vzal za srdce. Téma příštího ročníku ještě není zveřejněno, ale určitě překvapíme novou podobou Designérie. A hlavně – na Designblok by se mělo chodit především kvůli novinkám na trhu a ty jsou přece každý rok úplně nové a mnohdy překvapivé…,“ podotýká na závěr s milým úsměvem ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Designblok

  1. Téma a vizuál Designblok 2016
  2. Designblok představil hlavní hvězdy osmnáctého ročníku
  3. Designblok 2016 otevře zážitkovou krajinu Designérii a interaktivní instalace
  4. Mladí evropští designéři na Designblok 2016
  5. Na Designbloku představí nové brože či náušnice inspirované podmořským světem
  6. Designblok uvede 17 módních přehlídek
  7. Designblok ocenil nejlepší projekty. Absolutní vítězem je Maxim Velčovský
  8. VIDEO: Design v interaktivní krajině - ohlédnutí za Designblok 2016

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Dobrý design

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

Foto: Petr Vinš

Rekonstrukce starého vodního mlýna na Chodsku je jak z pohádky

Chodsko bylo pověstné svými řemeslnickými cechy, zemitými sedláky a umělci. Charakter místních asi nejlépe vystihovaly romány Jiráskovy nebo obrazy bratrů Špilarových. Zajímalo nás, zda se tradice zachovala až do současné doby, a to i třeba v případě rekonstrukce vodního mlýna. Majitelé objektu se snažili většinu…

REKLAMA