REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vybíráme okna: Kde mají okna vlastně sloužit?

Výběr oken se často omezuje na volbu materiálu a profilového systému. Aby okna dobře sloužila, je třeba dobře zvážit všechna očekávání a také specifika prostředí, kde se stavba nachází.

Jak vybírat okna

Okna musí po všech stránkách chránit komfortní a ničím nerušené bydlení. Vlastnosti oken by měly odpovídat místu a podmínkám, kde dům se nachází. Úspora tepla z tohoto pohledu není jediným důležitým parametrem, stavebníci by měli zvážit také bezpečnost nebo ochranu před hlukem.

Obecně ale platí, že materiál, ze kterého jsou moderní okna vyrobena, nemá na jejich vlastnosti zásadní vliv. Záleží tak především na vkusu stavebníků, jaká okna zvolí. Každý materiál má své výhody i nevýhody.Plastová okna poskytují výhodný poměr ceny a hodnoty. Oblíbená jsou i proto, že kromě umytí není třeba starat se o jejich povrchovou úpravu,“ říká J. Korbelář technický manažer VEKRA.

V poslední době roste obliba dřevohliníkových oken, která poskytují možnost mít v interiéru přírodní materiál, který je z venkovní strany chráněn hliníkovým opláštěním. Odpadá tak nutnost starat se o povrchovou lazuru dřeva. Ti, kdo zvolí dřevohliníková okna, ale musí počítat s vyšší cenou.

Izolační zasklení

Většinu okna tvoří zasklení. Jeho vlastnosti mají podstatný vliv na to, jaké parametry budou okna vykazovat. Pokud nevíte, jaké zasklení si pořídit, je dobré poradit se s odborníky. Například i v rámci jednoho domu je možné volit více variant zasklení, a to podle orientace světových stran, zdroje venkovního hluku, požadavků na bezpečnost apod.

Trojsklo je stále častější volbou, a to zejména pro novostavby rodinných domů. Trojsklo poskytuje výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti. „Lidé si často myslí, že skleněná tabule v trojskle navíc oproti dvojsklu lépe odhluční byt, to ale není pravda,“ vysvětluje J. Korbelář a upřesňuje: „protihlukové vlastnosti zasklení se musí řešit rozdílnou tloušťkou skel a rozšířeným meziskelním rámečkem“.

V běžném trojskle a dvojskle z pohledu protihlukové izolace zásadní rozdíl není.

Vekra bílá plastová okna

Aby slunce prohřálo interiér

Solární zisky jsou v poslední době stále častěji diskutovaným tématem. Využití slunečního tepla pro ohřev interiéru, především v přechodných obdobích jako je jaro či podzim, se stává stále důležitějším faktorem při výběru zasklení.

Pasivní domy počítají se solárními zisky přímo v tepelné bilanci, přesnou specifikaci zasklení tak musí řešit přímo projektu. Běžná trojskla nemusí zvýšeným požadavkům na hodnotu solárního faktoru vyhovovat, v takovém případě je třeba osadit okna tzv. solárními trojskly.

TIP: Více se o zasklení a tipech pro výběr skla dozvíte v Praktickém rádci

Vyplatí se řešit okno jako celek, tedy vedle profilového systému a zasklení se zabývat i stíněním a funkčními doplňky. Je to cesta, jak si zajistit, že vše bude dobře vypadat i správně fungovat. Nabídka všech prvků a komponent, nemluvě o designu, barvách či typech ovládání, je velice široká a vyplatí se konzultovat ji s odborníky.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Vybíráme okna: Výběr správného materiálu

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Okenní větrací mřížky efektivně chrání byt před vlhkostí

Okenní větrací mřížky efektivně chrání byt před vlhkostí

Problémy s přebytečnou vlhkostí a kvalitu vzduchu v interiéru řeší mnoho stavebníků, kteří vyměnili stará netěsnící okna za nová. Osazení oken větracími štěrbinami je jednoduché, diskrétní a esteticky vydařené řešení za přijatelnou cenu.

Co je důležité zvážit při volbě zasklení

Co je důležité zvážit při volbě zasklení

Použité izolační zasklení má zásadní vliv na vlastnosti oken. Jednou z hlavních sledovaných veličin je prostup tepla zasklením. Omezit výběr zasklení pouze touto hodnotou, ale nemusí být vždy výhodné.

Nulový práh pro HS Portal

Nulový práh pro HS Portal

Velké posuvné systémy patří v současnosti mezi nejžádanější prvky pro moderní rodinné domy. Jedním z hlavních požadavků stavebníků je, aby spojení interiéru s venkovním prostorem bylo řešené s co možná nejhladším přechodem. Těmto nárokům vyhoví posuvné systémy HS portal s nulovým prahem od značky OTHERM.

REKLAMA

REKLAMA