REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Vybíráme okna: Výběr správného materiálu

Rozhodnout, z jakého materiálu si pořídit nová okna, představuje časté dilema stavebníků rodinných domů i těch, které čeká rekonstrukce. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Dobrou zprávou ale je, že z hlediska vlastností jsou moderní okna z různých materiálů zcela srovnatelná.

Kde budou okna sloužit

Kritériem pro výběr oken by mělo být posouzení, jaké vlastnosti od nových oken požadujete z pohledu tepelné izolace, útlumu zvuku či bezpečnosti. Důležité jsou i povětrnostní podmínky v místě, kde dům stojí. Z hlediska vlastností ale nehraje výběr materiálu zásadní roli.

Typ stavby, individuální preference a finanční možnosti jsou hlavními parametry pro výběr materiálu. „Plastová okna v roubence budou sice dobře sloužit, ale z hlediska stylového to bude krok vedle,“ říká M. Tomčíková produktová manažerka VEKRA a dodává. Pokud rekonstruujete dům v historicky chráněné zóně, můžete se setkat i s požadavky na materiál nových oken.  

Dřevěná okna jsou prověřená klasika

Dřevěná okna jsou příjemná na pohled i dotyk, ale vyžadují pravidelnou péči o povrchovou lazuru, to lidé vnímají jako určitou nevýhodu. Péče o lazuru odpadá u dřevohliníkových oken, kde dřevo z exteriéru chrání hliníkové opláštění. Problematické může být osazení dřevěných oken do interiéru s vyšší vlhkostí. Do květinových zimních zahrad nebo k vnitřním bazénům se z tohoto pohledu hodí lépe hliníková nebo plastová okna.

Historické rekonstrukce nebo sruby je možné osadit i moderními špaletovými okna. „Venkovní křídlo moderních špaletových oken je osazeno izolačním dvojsklem, vnitřní křídlo jednoduchou skleněnou tabulí, moderní špaletová okna dosahují výborných parametrů tepelné i zvukové izolace,“ vysvětluje M. Tomčíková z VEKRY.

Plastová okna nemusí být bílá

Plastová okna poskytují výhodný poměr ceny a kvality. „Plastová okna tvoří téměř dvě třetiny prodejů, ale jsou lidé, kteří by je v bytě nesnesli,“ říká M. Tomčíková z VEKRY. Výhodou plastových oken je fakt, že kromě běžného umytí není nutné pečovat o jejich povrch. Platí to jak o bílých plastových oknech, tak o dřevodekorech. V současnosti jsou plastová okna stále žádanější v odstínech šedé, na první pohled tak připomínají hliníková okna.

TIP: více o různých provedeních oken se dozvíte v Praktickém Rádci

Mýty o tom, že plastová okna „nedýchají“ bere dnes naštěstí většina stavebníků s úsměvem. Moderní okna výborně těsní a tak je po jejich instalaci třeba, naučit se správně větrat, nebo výměnu vzduchu zajistit rekuperací.

Hliníková okna se hodí i do rodinných domů

Nejodolnější jsou hliníková okna, jejich pořizovací cena je ale vyšší. Dříve se hliníková okna používala v komerčních budovách, v současnosti se ale stále častěji uplatňují v moderních rodinných domech. Souvisí to s oblibou velkých prosklených ploch. Posuvné systémy osazené izolačními trojskly mohou vážit i 400 kg, hliníkový posuvný systém je tak správnou volbou.

Výběr materiálu pro nová okna je jednodušší v tom, že prakticky nemá vliv na vlastnosti oken. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, stojí za to pečlivě vybrat dodavatele.

VEKRA

logoHlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Vybíráme okna: Kde mají okna vlastně sloužit?

Mohlo by vás zajímat

Plastová okna OTHERM řady EVO

Plastová okna OTHERM řady EVO

Vhodná plastová okna a dveře najdou jak ti, kteří řeší běžnou rekonstrukci, tak stavitelé nových pasivních domů.

REKLAMA