REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vybíráme okna: Výběr správného materiálu

Rozhodnout, z jakého materiálu si pořídit nová okna, představuje časté dilema stavebníků rodinných domů i těch, které čeká rekonstrukce. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Dobrou zprávou ale je, že z hlediska vlastností jsou moderní okna z různých materiálů zcela srovnatelná.

Kde budou okna sloužit

Kritériem pro výběr oken by mělo být posouzení, jaké vlastnosti od nových oken požadujete z pohledu tepelné izolace, útlumu zvuku či bezpečnosti. Důležité jsou i povětrnostní podmínky v místě, kde dům stojí. Z hlediska vlastností ale nehraje výběr materiálu zásadní roli.

Typ stavby, individuální preference a finanční možnosti jsou hlavními parametry pro výběr materiálu. „Plastová okna v roubence budou sice dobře sloužit, ale z hlediska stylového to bude krok vedle,“ říká M. Tomčíková produktová manažerka VEKRA a dodává. Pokud rekonstruujete dům v historicky chráněné zóně, můžete se setkat i s požadavky na materiál nových oken.  

Dřevěná okna jsou prověřená klasika

Dřevěná okna jsou příjemná na pohled i dotyk, ale vyžadují pravidelnou péči o povrchovou lazuru, to lidé vnímají jako určitou nevýhodu. Péče o lazuru odpadá u dřevohliníkových oken, kde dřevo z exteriéru chrání hliníkové opláštění. Problematické může být osazení dřevěných oken do interiéru s vyšší vlhkostí. Do květinových zimních zahrad nebo k vnitřním bazénům se z tohoto pohledu hodí lépe hliníková nebo plastová okna.

Historické rekonstrukce nebo sruby je možné osadit i moderními špaletovými okna. „Venkovní křídlo moderních špaletových oken je osazeno izolačním dvojsklem, vnitřní křídlo jednoduchou skleněnou tabulí, moderní špaletová okna dosahují výborných parametrů tepelné i zvukové izolace,“ vysvětluje M. Tomčíková z VEKRY.

Plastová okna nemusí být bílá

Plastová okna poskytují výhodný poměr ceny a kvality. „Plastová okna tvoří téměř dvě třetiny prodejů, ale jsou lidé, kteří by je v bytě nesnesli,“ říká M. Tomčíková z VEKRY. Výhodou plastových oken je fakt, že kromě běžného umytí není nutné pečovat o jejich povrch. Platí to jak o bílých plastových oknech, tak o dřevodekorech. V současnosti jsou plastová okna stále žádanější v odstínech šedé, na první pohled tak připomínají hliníková okna.

TIP: více o různých provedeních oken se dozvíte v Praktickém Rádci

Mýty o tom, že plastová okna „nedýchají“ bere dnes naštěstí většina stavebníků s úsměvem. Moderní okna výborně těsní a tak je po jejich instalaci třeba, naučit se správně větrat, nebo výměnu vzduchu zajistit rekuperací.

Hliníková okna se hodí i do rodinných domů

Nejodolnější jsou hliníková okna, jejich pořizovací cena je ale vyšší. Dříve se hliníková okna používala v komerčních budovách, v současnosti se ale stále častěji uplatňují v moderních rodinných domech. Souvisí to s oblibou velkých prosklených ploch. Posuvné systémy osazené izolačními trojskly mohou vážit i 400 kg, hliníkový posuvný systém je tak správnou volbou.

Výběr materiálu pro nová okna je jednodušší v tom, že prakticky nemá vliv na vlastnosti oken. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, stojí za to pečlivě vybrat dodavatele.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Vybíráme okna: Kde mají okna vlastně sloužit?

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nové olejové barvy na dřevohliníková okna zvýrazní váš styl

Nové olejové barvy na dřevohliníková okna zvýrazní váš styl

Použití nabízených odstínů je všestranné. Rozhodně je lze doporučit tam, kde interiér má být laděn v duchu speciálních požadavků, ať už se jedná o přírodní styl, barevné tónování či nádech patiny.

Plastová okna OTHERM řady EVO

Plastová okna OTHERM řady EVO

Vhodná plastová okna a dveře najdou jak ti, kteří řeší běžnou rekonstrukci, tak stavitelé nových pasivních domů.

REKLAMA