REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vybíráte krbová kamna? Pak je potřeba zvládnout pár pojmů!

Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů, nebo začnete obcházet specializované prodejny, měli byste znát několik základních pojmů, které vám pomohou orientovat se v tom, co můžete od daného spotřebiče očekávat.

Důležitý je vzduch

Asi nejzásadnější z hlediska efektivnosti topení a využití paliva je tzv. sekundární spalování. Jedná se o podpůrný přívod vzduchu, který proudí do spalovací komory seshora a ze zadní části kamen a mísí se tu s neshořelými plyny, které vznikly ze základního hoření, a pomáhá je spalovat. Tím se navyšuje teplota při spalování a úměrně tomu se snižuje množství škodlivých částic vypuštěných do ovzduší a také komín se méně zanáší sazemi. Sekundární hoření lze jednoduše i pozorovat – spalované plyny hoří modře zbarveným plamenem. Sekundární spalování pomáhá zvyšovat účinnost kamen i snižovat spotřebu paliva. Přívod vzduchu pro sekundární spalování lze regulovat, a tak si můžeme sami nastavit intenzitu hoření. Velmi účinný systém sekundárního spalování nabízí například krbová kamna řady Flamingo, které disponují odolnou spalovací komorou z 5 mm silného ocelového plechu a šamotovým topeništěm a nabízejí výkon 3 – 12 kW.

Oplach skla předehřátým vzduchem ušetří péči o prosklenou část dvířek kamen, protože omezuje usazování nečistot na jejich ploše. Spalovací vzduch zde proudí těsně před sklem a vytváří tak clonu, která smývá nečistoty, jež se na skle při hoření usazují. Zároveň tvoří bariéru udržující saze a plyny uvnitř spalovací komory. Při „dušení“ kamen, kdy je přívod vzduchu omezen, oplach skla nefunguje, při uvolnění přívodu vzduchu a zvýšení teploty hoření se sklo opět znovu očistí.

Jestliže přemýšlíte nad teplovodními krbovými kamny, tedy takovými, jež lze napojit na původní nebo nový teplovodní rozvod, je nutno se seznámit s ochlazovací, případně dochlazovací smyčkou. Jedná se o zabezpečení bránící přetopení krbových kamen a následnému zvýšení teploty a tlaku v teplovodním výměníku. Kvalitní provedení tohoto typu kamen představují například krbová kamna Aquaflam, která mohou být jak hlavním vytápěcím zdrojem, tak je lze používat pouze k dotápění.  I tato kamna využívají účinné sekundární spalování.

Teplovodní nebo teplovzdušné?

Dobrý tipem pro zájemce o tento způsob vytápění jsou například krbová kamna Flamingo DELUXE o regulovaném výkonu 3-11 kW a vysoké výhřevnosti 60-200 m3.  Lze vybírat ze sedmi designových řad i barevného provedení. Například řada Kampa se vyrábí v levém i pravém provedení, takže se může stát nejen součástí stylového provedení celého interiéru, ale jeho určujícím faktorem. Moderní kamna vnesou do bytu teplo a pohodu.

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla. Například krbová kamna Aquaflam jsou k dispozici se čtyřmi různými výkony – 7, 12, 17 nebo 25 kW, volit lze proto vždy přesně na základě individuálních potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu - manuálního, základního a automatického.

Automatická regulace řídí topný okruh, ve kterém je zdrojem tepla teplovodní krbová vložka, kamna, případně další zdroje. Spalovací proces je řízen automaticky vzduchovou klapkou, která spolupracuje s řídící jednotkou upevněné na zdi. Vyrobené teplo je odváděno do zásobníku teplé užitkové vody (TUV), akumulační nádrže a rozvodu ústředního topení. Regulace obsahuje tři čidla a dále dokáže ovládat dvě čerpadla. Díky grafickému displeji získáte okamžitě informaci o teplotách jednotlivých čidel, zda jsou sepnutá čerpadla nebo jiný zdroj tepla. Díky této regulaci ušetříte mnoho času regulováním vložky a kamen, zvýšíte svou bezpečnost a snížíte spotřebu paliva.

  •  snadné uživatelské ovládání
  • grafické zobrazení čidel, čerpadel a teplot
  • možnost spínání/vypínání jiných zdrojů tepla (elektrický/plynový kotel atd.)
  • možnost úpravy nastavení jednotlivých hodnot dle podrobného manuálu
  • nekřiklavý vzhled, univerzální pro mnoho interiérů
  • letní režim

Více informací

HS Flamingo s.r.o.

logo
Sídlo společnosti HS Flamingo
třída Osvobození 65
550 01 Broumov

telefon: +420 491 422 647
e-mail: info@hsflamingo.cz

web: www.hsflamingo.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Topíte správně?

Topíte správně?

Abychom v domě či na chalupě dosáhli tepelné pohody, musíme po velkou část roku topit. I dnes je dřevo tím nejsnadněji dosažitelným a současně nejlevnějším palivem. Výrobci topidel nabízejí mnoho typů kamen, krbů a kotlů na spalování dřeva, často uzpůsobených k hospodárnému provozu.

5 věcí, které z vás udělají mistra a vládce tepla domova

5 věcí, které z vás udělají mistra a vládce tepla domova

Společnost HS Flamingo s. r. o. je českým výrobcem vysoce kvalitních krbových kamen a krbových vložek. Krbová kamna jsou populárním zdrojem tepla a domácí atmosféry. Pokud také patříte mezi majitele „ohně pod kontrolou“, poohlédněte se po pomůckách, které vám zaručí nadvládu nad tímto nezkrotným živlem.

Krbová kamna: Výkon vybírejte podle velikosti prostor

Krbová kamna: Výkon vybírejte podle velikosti prostor

Oheň plápolající v krbu dokreslí příjemnou atmosféru večera, ale znamená i významný zdroj tepla. Topení dřevem je přitom čím dál populárnější. Lákavá je jeho nízká cena, dobrá dostupnost i jednoduchá manipulace. Moderní spotřebiče nabízí komfortní obsluhu, vysokou účinnost a možnost krbovou vložku či krbová kamna…

REKLAMA