Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krbová kamna: Výkon vybírejte podle velikosti prostor

Oheň plápolající v krbu dokreslí příjemnou atmosféru večera, ale znamená i významný zdroj tepla. Topení dřevem je přitom čím dál populárnější. Lákavá je jeho nízká cena, dobrá dostupnost i jednoduchá manipulace. Moderní spotřebiče nabízí komfortní obsluhu, vysokou účinnost a možnost krbovou vložku či krbová kamna dobře regulovat.

Topit tak lze jednoduše a efektivně bez nutnosti neustále přikládat. Při rozhodování, co si pořídíme, by však roli neměl hrát jen design krbových kamen nebo vložky, ale především jejich výkon a také způsob, jak chceme dům či byt vytápět. Zajímavé možnosti dávají například krby a krbové vložky HS Flamingo, rozhodnout se lze mezi krbovými kamny teplovzdušnými i teplovodními.

Přestože vlastní topení v krbových kamnech je snadné, jejich výběr snadný rozhodně není. V potaz je nutné vzít nejen vysněnou podobu spotřebiče, ale také jeho výkon, způsob vytápění, možný tah komína, průměr kouřovodu a také skutečnost, jak velký prostor potřebujeme vytápět a nakolik stavba dokáže udržet teplo. Už při základním rozhodování se proto vyplatí přizvat si odborníka, jenž zváží všechny potřebné faktory a navrhne optimální řešení.

Výkon vždy podle velikosti prostor

Základním kritériem pro volbu výkonu krbových kamen je velikost prostor, které budou vytápět. V potaz je ale nutné vzít i věk stavby – u starších objektů je obvykle nutno počítat s tím, že zdivem uteče větší část tepla než u novostaveb, a výkon kamen tomu proto přizpůsobit. Kamna s nízkým výkonem prostor nedokáží vytopit; ta s výkonem naddimenzovaným ho naopak přetápějí.

V prvním případě snaha o zvýšení výkonu a získání více tepla tak, že se dlouhodobě otevřou všechny přívody vzduchu, zatíží konstrukci kamen a sníží životnost kamen, nadměrně také vzroste spotřeba paliva. Příliš vysoký výkon kamen a s tím související přetápění prostor zase ústí do „škrcení“ přívodu vzduchu do kamen. Výkon se tak sice sníží, ale nedokonalým spalováním se kamna a komín zanášejí dehtem, rostou tak náklady na jejich čištění.

Teplovodní nebo teplovzdušné?

Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti, pomocí trubkového systému, v němž proudí teplý vzduch, však umožňuje rovnoměrně rozdělit teplý vzduchu nejen po místnosti, kde stojí kamna, ale také do dalších místností. Dobrý tipem pro zájemce o tento způsob vytápění jsou například Krbová kamna HS Flamingo se spalovací komorou z 5 mm silného ocelového plechu a šamotovým topeništěm, které jsou vybaveny účinným sekundárním spalováním, oplachem skla předehřátým vzduchem a disponují výkonem 3 – 12 kW.

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla. Například krbová kamna Aquaflam jsou k dispozici se čtyřmi různými výkony – 7, 12, 17 nebo 25 kW, volit lze proto vždy přesně na základě individuálních potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu - manuálního, základního a automatického.

Více informací naleznete na www.hsflamingo.cz.

HS Flamingo s.r.o.

logo
Sídlo společnosti HS Flamingo
třída Osvobození 65
550 01 Broumov

telefon: +420 491 422 647
e-mail: info@hsflamingo.cz

web: www.hsflamingo.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Topíte správně?

Topíte správně?

Abychom v domě či na chalupě dosáhli tepelné pohody, musíme po velkou část roku topit. I dnes je dřevo tím nejsnadněji dosažitelným a současně nejlevnějším palivem. Výrobci topidel nabízejí mnoho typů kamen, krbů a kotlů na spalování dřeva, často uzpůsobených k hospodárnému provozu.

Vybíráte krbová kamna? Pak je potřeba zvládnout pár pojmů!

Vybíráte krbová kamna? Pak je potřeba zvládnout pár pojmů!

Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů, nebo začnete obcházet specializované prodejny, měli byste znát několik základních pojmů, které vám pomohou orientovat se v tom, co můžete od daného spotřebiče očekávat.