Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak FENG SHUI pomáhá vyladit interiér i podnikání?

Koncepce a zařízení interiéru jsou jedním ze zásadních atributů pro to, abyste se ve svém novém bydlení cítili dobře. Proto jsme si připravili otázky pro Jiřího Šestáka, jednatele firmy Casamoderna, výrobce a dodavatele nábytku, podlah a interiérových doplňků a Radku Hozmanovou, specialistku na FENG SHUI, která se studiem Casamoderna spolupracuje.

ESTAV.cz se ptá...

Vaše kolegyně Radka Hozmanová se zabývá vyladěním interiéru podle FENG SHUI. Máte nový showroom v Praze na Vídeňské, vyzkoušeli jste sami na sobě její služby?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Showroom Casamoderna není úplně nový, nějaký čas již fungujeme, ale vnímali jsme, že tak jak byl rozvržen, nám ne úplně sedělo. Měli jsme dojem, že nemáme švih a sami se cítíme více "při zemi". Jelikož Radku známe přes dvacet let a přišla na jednu z našich firemních akcí, požádal jsem ji o návrh dětského pokojíku pro moje dvě malé dcery. Nevěděli jsme si s manželkou rady. S návrhem a částečnou pomocí s realizací jsme byli spokojeni, hlavně dcery pokojík mají moc rády. Napadlo mě požádat Radku o pomoc s návrhem pro náš obchod. Vytvořila koncept nejen prostorový, pomohla nám při realizaci, ale popostrčila nás v konání dalších aktivit, aby celá obnova podnikání i interiéru byla propojena s dalšími činnostmi, které o nás dají našim novým klientům vědět. V interiéru obchodu je nám příjemně, domníváme se, že i našim klientům, vše se dalo do pohybu a jsme spokojeni.

ESTAV.cz se ptá...

FENG SHUI asi všichni již slyšeli, ale mnozí lidé pod „vyladěním interiéru podle FENG SHUI“ vidí nějaké alternativní ezoterické přístupy, které „nejsou pro ně“. Je tento přístup vhodný i pro zjednodušeně řečeno pragmatického člověka? Co pro něj bude výsledkem?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Domnívám se, že se pragmatický člověk ve správně vyladěném interiéru bude cítit jednoduše příjemně. Nebude mu nic vadit. Pragmatický člověk, pokud nechce, nemusí řešit, proč je mu tam dobře, ale pocítí to sám. Každý vidí ve věcech, se kterými přijde do kontaktu, jen to, co vidět umí a chce.

Jak jsem z praxe s feng shui pochopil, je to, jako kdybyste si nechal šít šaty v salónu a nekupoval konfekci. Jde o interiér na míru.

ESTAV.cz se ptá...

Nábytek sami vyrábíte. Máte svého designéra? Hledáte inspiraci ve světě? Jak jsou vaši zákazníci konzervativní nebo naopak hledají netradiční koncepty a kousky? Ve vašem showroomu jsou části reálných interiérů – co vše si mohu u vás vybrat?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Máme volný okruh architektů, kteří s námi spolupracují. Rovněž fungujeme také na doporučení, nebo vyhovíme i klientům, kteří navštíví showroom a potřebují kromě nabízeného sortimentu i nábytek na míru. Inspiraci jsme otevřeni. Jezdíváme na veletrhy i do zahraničí, je to vždy nový závan a je dobré být otevřený novinkám.

Našim zákazníkům nabídneme sedací soupravy, o které je velký zájem. Interiérová solitérní křesla, "bobíky", konferenční stolky, postranní tzv. beside tables, jídelní stoly, jídelní židle, postele, lustry, lampy stolní i stojací, i dekorační předměty jako obrazy, vázy apod. Nově máme vyvzorované látky a vzorníky přímo na showroomu, takže dokážeme propojit do interiéru i textil.

ESTAV.cz se ptá...

Vyrábíte nábytek pro prodejnu, kde si teprve najde zákazníka nebo více na zakázku? A jak vypadají kroky takové výroby na zakázku?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Nejde o to, zda více či méně. Na showroomu ale nabízíme opravdu širokou škálu kvalitního nábytku, kamkoli v bytě či domě potřebujete. Pro obývák, ložnici, jídelnu, dětský pokoj, pracovnu, pokoj pro hosty apod. Na showroomu nenajdete nábytek z vlastní výroby. To je specifická záležitost, splňující individuální přání a potřeby. Před návrhem je nutné pozorně naslouchat klientovi a z toho vycházet. Ten mnohdy sám nemá představu, co by chtěl. Jde o proces, kdy skloubíme jeho designové a praktické požadavky a naše technické možnosti výroby.

ESTAV.cz se ptá...

Nakonec jedna praktická otázka, protože nejen v kráse je denní život rodiny. Jak velký důraz se při návrhu nábytku klade na snadnou údržbu?

Jiří Šesták, odpovídá ...

Snadná údržba je jednou z úvah, je mnohdy důležitým parametrem při návrhu nábytku samotného. Může se týkat povrchu, dekoru tzn. výrazového prvku strukturálního nebo povrchového - intarzie nebo sesazenky, materiálu vzhledem k osvětlení místnosti apod. Je tedy nutné při konkrétním návrhu brát v potaz všechny možné důvody.

ESTAV.cz se ptá...

Je lepší či jednodušší koupit základ interiéru jako celek a pak jen ostatní doladit, nebo lze zvládnout i kombinaci solitérních kousků?

Radka Hozmanová, odpovídá ...

Ani jedno ani druhé. Návrh interiéru i exteriéru je koncept. Ten vytvářím za pomoci šesti metod, kdy každá z nich cíleně hledá a zpracovává pod určitým úhlem pohledu na člověka (klienta) a jeho prostor to nejlepší řešení. V každém momentu pak vím, teoreticky řečeno, když je potřeba například na stavbě z technických - dispozičních nebo i designových důvodů něco změnit, jaké najít řešení. Není to střelba naslepo.

Vlastně je to taková jakoby informační síť, kdy z bodu A jdeme do bodu B, pokud bod B nelze uskutečnit, přejdu vědomě do bodu C.

Takže pokud se bavíme o návrhu interiéru bytu či domu, je potřeba znát a brát v potaz mnoho věcí o klientovi (např. i dítěti, pokud jde o dětský pokoj). Je to zcela jiný, ale úplný pohled na člověka a bydlení.

Vědomě se pracuje se světovými stranami a charakterem místností, rozmístěním nábytku, stylem. Každému člověku, nebo i bytu, domu sedí jiný styl.

Velice pozorně pracuji s barvami, jelikož barva je první moment, který nás ovlivní v pocitu a tedy náladě. A pokud vás nějaká barva v interiéru irituje, jak chcete v takovém v prostoru v klidu žít? Mimořádný důraz kladu na používání kvalitních a přírodních materiálů.

Vypočítávám i příznivé natočení (směry) při směřování např. pracovního místa, lůžka, místa u jídelního stolu. Zásadní věcí je i posazení domu na pozemek, jeho okolí a také kvalita podloží.

Pokud v domě, nebo paneláku již bydlíme, pracujeme s tím, co máme a právě v tom je pro nás důležitý zmiňovaný koncept.

Feng shui není jen to, co čteme v populárních knihách. Profesionální feng shui je kousek fyziky, kousek kosmologie, psychologie, designu, nauky o barvách, osobního vkusu, intuice a zkušeností v práci s interiérem.

Feng shui není jen to, co máme ve vlastním příbytku a ve vlastní lednici. Měla by nás učit vnímavosti přes práh našeho vlastního domu a plnost harmonie našeho domova by se měla přenášet do našich myšlenek a činů. Měla by nás vést k porozumění nejen sobě, ale i druhým lidem.

Ta plnost, domnívám se, nás nutí naplnit naše životy a pak být citliví k ostatním lidem, to je takové podprahové poselství feng shui.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Originální interiér s tapetami od Casamoderna

Originální interiér s tapetami od Casamoderna

Pokud vám přijde váš interiér poněkud nudný a chtěli byste do něj vnést trochu originality, stačí mnohdy opravdu málo. K dosažení nevšedního interiéru vám může pomoci použití tapety, která prostor krásně oživí a dodá mu příjemnou atmosféru.

Bydlení ve stylu Miotto okouzlí na první pohled

Bydlení ve stylu Miotto okouzlí na první pohled

Výběr nábytku je mnohdy oříšek, ať už se zařizujete sami, s partnerem, či s celou rodinou. Prošli jste několik obchodů, prohlédli si různé weby a stále vám nepadl do oka ten pravý styl pro váš vysněný domov?

Moderní domov (nejen) po italsku, neboli Casamoderna

Moderní domov (nejen) po italsku, neboli Casamoderna

Itálie je proslulá jako jedna z nejvlivnějších zemí v oblasti moderního designu. Vysoká kvalita, nadčasová elegance a dokonalý design zajistí každému prostoru ojedinělou atmosféru a nadstandardní pohodlí. Přemýšlíte, jak si zařídit bydlení po italsku?

Útulný domov s bytovými doplňky od Casamoderna

Útulný domov s bytovými doplňky od Casamoderna

Aby se stal interiér úplným, nesmí v něm chybět bytové dekorace a doplňky, které prostor krásně zútulní a zateplí. Ať už se jedná o obrazy, zrcadla, lampy či různé drobné bytové dekorace, jako jsou svícny, vázy, tapety, záclony, závěsy nebo koberečky.