REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Kalifornský „hotel pro trestance“ získal hodnocení LEED

Na první pohled je to stavba, která připomíná dobře zabezpečený hotel. Daleko od pravdy takové přirovnání není, protože s naplněnou kapacitou se bude zmíněná nově otevřená budova v kalifornském Redwood City starat o pohodlí 832 klientů.
vězení věznice plot drát

Většina z nich, mužů i žen, se tu ale zdrží déle než průměrní návštěvníci výletních ubytovacích zařízení.  Obvykle tu pobudou 3-8 let. Ostatně i adresa zařízení zní luxusně. Stojí totiž na Maple Street, tedy Javorové ulici, což nezní vůbec špatně. Jenže jak už asi správně tušíte, k hotelu ze kterého můžete kdykoliv odejít přes recepci má tohle zařízení daleko.

Jedná se totiž o moderní nápravné zařízení, které prý má zcela proměnit způsob, jakým Kalifornie nakládá s trestanci. Zařízení je po funkční stránce pochopitelně budováno s důrazem na bezpečnost a izolaci vězňů od okolí, na druhé straně má však výrazně usnadnit jejich pozdější zapojení do civilního života, po ukončení výkonu trestu.

Čím je ale komplex, vybudovaný za 165 milionů dolarů, naprosto unikátní? Bude to pravděpodobně první (a na dlouhou dobu) jediná věznice, která na území Spojených států amerických získala Stříbrné hodnocení LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), a vyhověla tedy nemalým nárokům na systém hodnocení komplexní udržitelnosti budov. A to ještě provozovatelé nápravného zařízení zvažují další opatření ke snížení ekologické stopy celého objektu. A jak k ekologické bilanci celé zařízení přišlo?

Zavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: GraniterockZavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: Graniterock

Komplex propojených budov o rozměrech zastavěné plochy 25 000 metrů čtvereční (který snímá na 200 kamer) je totiž vytvořen převážně z recyklovaného betonu a jeho procesních náhražek. Ty na stavbu dodala společnost Graniterock (a subdodavatel, společnost Urata). Užitý beton je betonem jen z 50 %, zbytek tvoří nejrůznější recyklované náhražky. Na metr krychlový betonové zdi tak bylo do ovzduší uvolněno o 135 kilogramů oxidu uhličitého méně. Na pevnosti zdí vězení by se to snad ale projevit nemělo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Slaměný rodinný dům stavebního historika v Třebosicích

Slaměný rodinný dům stavebního historika v Třebosicích

Preference při stavbě rodinného domu jsou osobní záležitostí každého stavebníka. Dnes se podíváme na dům, u kterého bylo pro obyvatele důležité využití ekologických materiálů s nízkou uhlíkovou stopou a společné soužití rodiny v jednom prostoru ale tak, aby každý měl i své soukromí.

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěžte o koupelnu Jika

Soutěžte o koupelnu Jika

Soutěžte o koupelnu Jika

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA