REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kalifornský „hotel pro trestance“ získal hodnocení LEED

Na první pohled je to stavba, která připomíná dobře zabezpečený hotel. Daleko od pravdy takové přirovnání není, protože s naplněnou kapacitou se bude zmíněná nově otevřená budova v kalifornském Redwood City starat o pohodlí 832 klientů.
vězení věznice plot drát

Většina z nich, mužů i žen, se tu ale zdrží déle než průměrní návštěvníci výletních ubytovacích zařízení.  Obvykle tu pobudou 3-8 let. Ostatně i adresa zařízení zní luxusně. Stojí totiž na Maple Street, tedy Javorové ulici, což nezní vůbec špatně. Jenže jak už asi správně tušíte, k hotelu ze kterého můžete kdykoliv odejít přes recepci má tohle zařízení daleko.

Jedná se totiž o moderní nápravné zařízení, které prý má zcela proměnit způsob, jakým Kalifornie nakládá s trestanci. Zařízení je po funkční stránce pochopitelně budováno s důrazem na bezpečnost a izolaci vězňů od okolí, na druhé straně má však výrazně usnadnit jejich pozdější zapojení do civilního života, po ukončení výkonu trestu.

Čím je ale komplex, vybudovaný za 165 milionů dolarů, naprosto unikátní? Bude to pravděpodobně první (a na dlouhou dobu) jediná věznice, která na území Spojených států amerických získala Stříbrné hodnocení LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), a vyhověla tedy nemalým nárokům na systém hodnocení komplexní udržitelnosti budov. A to ještě provozovatelé nápravného zařízení zvažují další opatření ke snížení ekologické stopy celého objektu. A jak k ekologické bilanci celé zařízení přišlo?

Zavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: GraniterockZavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: Graniterock

Komplex propojených budov o rozměrech zastavěné plochy 25 000 metrů čtvereční (který snímá na 200 kamer) je totiž vytvořen převážně z recyklovaného betonu a jeho procesních náhražek. Ty na stavbu dodala společnost Graniterock (a subdodavatel, společnost Urata). Užitý beton je betonem jen z 50 %, zbytek tvoří nejrůznější recyklované náhražky. Na metr krychlový betonové zdi tak bylo do ovzduší uvolněno o 135 kilogramů oxidu uhličitého méně. Na pevnosti zdí vězení by se to snad ale projevit nemělo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

Zdroj: Adobe Stock -  JRP Studio

Základní princip návrhu pasivního domu je jednoduchý

To, co je potřebné, nutné i vhodné pro principy pasivního domu, jsou zároveň kritéria při postupu jeho navrhování. Tudíž celý základ je primárně odvozen od promyšleného návrhu. Pokud užijeme komponenty nejvyšší třídy a kvality pospolu, nemusíme mít zaručen náš požadovaný standard. Vše musí být sladěno a…

Jaké zvolit základy pro pasivní dům?

Jaké zvolit základy pro pasivní dům?

U pasivních domů se většinou preferuje stavba bez suterénu. Proč? Výhody z dalších místností pod úrovní terénu, chladného sklepa aj. nepřeváží většinou nad značným prodražením stavby a velmi komplikovanými detaily pro odstranění tepelných mostů v konstrukcích základů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA