Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kalifornský „hotel pro trestance“ získal hodnocení LEED

Na první pohled je to stavba, která připomíná dobře zabezpečený hotel. Daleko od pravdy takové přirovnání není, protože s naplněnou kapacitou se bude zmíněná nově otevřená budova v kalifornském Redwood City starat o pohodlí 832 klientů.
vězení věznice plot drát

Většina z nich, mužů i žen, se tu ale zdrží déle než průměrní návštěvníci výletních ubytovacích zařízení.  Obvykle tu pobudou 3-8 let. Ostatně i adresa zařízení zní luxusně. Stojí totiž na Maple Street, tedy Javorové ulici, což nezní vůbec špatně. Jenže jak už asi správně tušíte, k hotelu ze kterého můžete kdykoliv odejít přes recepci má tohle zařízení daleko.

Jedná se totiž o moderní nápravné zařízení, které prý má zcela proměnit způsob, jakým Kalifornie nakládá s trestanci. Zařízení je po funkční stránce pochopitelně budováno s důrazem na bezpečnost a izolaci vězňů od okolí, na druhé straně má však výrazně usnadnit jejich pozdější zapojení do civilního života, po ukončení výkonu trestu.

Čím je ale komplex, vybudovaný za 165 milionů dolarů, naprosto unikátní? Bude to pravděpodobně první (a na dlouhou dobu) jediná věznice, která na území Spojených států amerických získala Stříbrné hodnocení LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), a vyhověla tedy nemalým nárokům na systém hodnocení komplexní udržitelnosti budov. A to ještě provozovatelé nápravného zařízení zvažují další opatření ke snížení ekologické stopy celého objektu. A jak k ekologické bilanci celé zařízení přišlo?

Zavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: GraniterockZavážka betonu od Graniterock na staveniště v Maple Street. Zdroj: Graniterock

Komplex propojených budov o rozměrech zastavěné plochy 25 000 metrů čtvereční (který snímá na 200 kamer) je totiž vytvořen převážně z recyklovaného betonu a jeho procesních náhražek. Ty na stavbu dodala společnost Graniterock (a subdodavatel, společnost Urata). Užitý beton je betonem jen z 50 %, zbytek tvoří nejrůznější recyklované náhražky. Na metr krychlový betonové zdi tak bylo do ovzduší uvolněno o 135 kilogramů oxidu uhličitého méně. Na pevnosti zdí vězení by se to snad ale projevit nemělo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

Zdroj: ABateliér

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Jakou střechu zvolit při návrhu pasivního domu?

Pokud je třeba zvýšené pozornosti u střešních konstrukcí jakékoliv stavby, u pasivního bydlení to platí dvojnásob. Ta kritéria jsou stejná jako pro konstrukce stěn. Nicméně střecha chrání zbytek obálky před dešťovou vodou a povětrností, je vystavena velkým rozdílům teplot i vlhkostí.

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

REKLAMA