REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Beton, kterým si posvítíte

I když následující zpráva začíná podobně jako mexická telenovela, její dopad na globální stavební průmysl bude rozhodně větší. Tým miohacanských inženýrů z Univerzity San Nicolase Hidalga vedený docentem José Carlosem Rubiem dokázal po devíti letech upravit povrchové složení betonu tak, že dokáže přijímat a emitovat světelné záření. Co to ale znamená v praxi?

Například, že všechny ranveje na letištích, výškové budovy ve městech a především silnice a dálnice nebudou, alespoň v teoretické rovině, potřebovat žádné umělé osvětlení. O to by se postaral vůči světelnému záření citlivý povrchový aerogel, které by dokázal dopadající sluneční energii pohltit ve tmě znovu vyzářit do prostoru.

Před devíti lety jsme zahájili projekt jako spíše okrajovou záležitost, ale záhy jsme zjistili, že nikdo jiný na něčem podobném nepracuje,“ říká José Rubio. Podle něj bylo prvním impulzem k práci na fotoaktivním betonu především osvětlení interiérů. S postupem času ale začaly výsledky přesahovat měřítka původní myšlenky. „Když už dokážete v noci rozzářit beton uvnitř budovy, pochopitelně vás napadne využít to i venku.“

Zásadním problémem bylo, že cement je neprůhledný a neumožňuje průnik světla. Když ale běžný cement přidáte do vody, začne se rozpouštět stejně jako šumivá tabletka. „V ten moment se stává gelem, látkou fyzikálním složením podobnou tomu, který používají ženy na zpevnění účesů,“ popisuje Rubio. „Jen je mnohem odolnější a silnější. V postupných krocích této fázi se vytváří i jednotlivé vločky a krystalky, které nám normálně při tvorbě pevných povrchů vadí.“

Právě tento moment byl ale v práci týmu inženýrů zlomový. Rozhodli se proto pozměnit mikroskopickou strukturu cementu, a tvořené krystaly nahradily stabilním gelem. U něj pak zvýšili fotoaktivní schopnosti až k finální podobě. Ta upravenému materiálu umožňuje absorbovat dopadající energii slunečního záření, a emitovat nazpět světlo.

Jistě namítnete, že nejrůznější fotoaktivní plastové plíšky a pruhy už na trhu jsou. Jenže ty jsou jen přidanou součástí, která má značně omezenou životnost. Ve skutečnosti se pod UV světlem rozkládají (a ztrácí své vlastnosti) za méně než tři léta. Fotoaktivní gel, který je strukturální součástí betonu, přitom vydrží bez změny vlastností v horizontu jednoho století. „Globální trh s betonem zahrnuje 4 miliardy tun,“ říká Rubio. „A možnost zajistit osvětlení dopravních komunikací bez spotřeby elektrického proudu jistě své investory najde.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Solární chodník z recyklovaného plastu realizovali v Maďarsku

Solární chodník z recyklovaného plastu realizovali v Maďarsku

Procházka podél „Velryby“ na Bálně, tedy po budapešťské dunajské promenádě, prý může dobíjet baterky. Dosud pravost tohoto tvrzení z cestovních bedekrů byla nejistá, ale díky trojici maďarských vynálezců ze společnosti Platio teď platí doslova. Podařilo se jim totiž uvést do provozu solární chodník z recyklovaných…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

REKLAMA
REKLAMA