REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Solární chodník z recyklovaného plastu realizovali v Maďarsku

Procházka podél „Velryby“ na Bálně, tedy po budapešťské dunajské promenádě, prý může dobíjet baterky. Dosud pravost tohoto tvrzení z cestovních bedekrů byla nejistá, ale díky trojici maďarských vynálezců ze společnosti Platio teď platí doslova. Podařilo se jim totiž uvést do provozu solární chodník z recyklovaných plastů.

Nejlepší na zprávě, která kromě stavebních inženýrů potěší jak zastánce recyklace odpadů, tak i příznivce obnovitelných zdrojů, je fakt, s jakou lehkostí se mladý inženýr Imre Sziszák spolu s kolegy architekty Józsefem Csehem a Miklósem Ilyésem vypořádali s celou realizací. Myšlenky a pokusy o tvorbu chodníků a spojnic z recyklovaných plastů tu už byly, stejně jako nápady se solárními vozovkami.

Jenže zatímco Holanďané testující chodníky z odpadních plastových výlisků se už dva roky nepohnuli z místa, francouzští tvůrci solárních Wattaways už pátým rokem svůj produkt testují, a americké Solar Roadways zatím čerpají milionové granty na vývoj s dosud nejistým výsledkem, Maďaři realizovali celý projekt za necelé dva roky. Sdíleli totiž nadšení pro moderní udržitelné technologie, stejně jako zájem o proměnu prý bezútěšné tváře města Budapešti.

A právě to, že se tři známí dokáží domluvit a nalézt cestu ke snadnému a jednoduchému řešení je podstatou úspěchu společnosti Platio. Kde sehnat na rozjetí start-upu peníze? Základní kapitál ve výši 70 000 dolarů sehnali prostřednictvím sbírkové internetové kampaně. Ale zatímco jiné „organizace s nápady“ jen sbírají, Platio už dokázalo prvních 150 metrů čtverečních vyrobit, prodat a osadit. Promenáda na Bálně teď vyrábí 160 wattů z každého metru čtverečního.

Jednotlivé bloky, chcete-li dlaždice, do sebe zapadají podobně, jako kostky dětské stavebnice, takže k jejich konstrukci není zapotřebí ani nepříliš zručný dlaždič. A čistá energie je bonus, za kterým stojí monokrystalické křemíkové články uvnitř tvrzeného skla, ve vrstvených plastových deskách. Jak prosté. K dostání jsou zatím tři barevná provedení solárního chodníku, o které je značný zájem.

Vývojáři se navíc souběžně zabývají myšlenkou na tvorbu podobného chodníku z recyklátu, který by získával energii z pohybu procházejících, coby doplněk k solárnímu modelu. A aby toho nebylo málo, Platio teď zazářili i na veletrhu Smart City Expo. Na rozdíl od poněkud protěžovaných designérů a inženýrů totiž mají výsledky. Jak říkají sami tvůrci: „ Je fascinující vyrábět energii zdarma ve stejný čas, kdy účelně využíváte plastových odpadů.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Adobe Stock - stephane masclaux

Fotovoltaické dálnice a chodníky. Skutečně je to tak skvělý nápad?

K využití slunečního záření a jeho přeměně na elektřinu se upírají naděje lidstva, jako ke zdroji ekologického a udržitelného zdroje energie. Fotovoltaika se využívá v mnoha podobách. Vidíme aplikace nejen na střechách velkých průmyslových objektů, solární panely má dnes i kdejaký rodinný dům. Technologický vývoj jde…

Beton, kterým si posvítíte

Beton, kterým si posvítíte

I když následující zpráva začíná podobně jako mexická telenovela, její dopad na globální stavební průmysl bude rozhodně větší. Tým miohacanských inženýrů z Univerzity San Nicolase Hidalga vedený docentem José Carlosem Rubiem dokázal po devíti letech upravit povrchové složení betonu tak, že dokáže přijímat a emitovat…

Na co asfalt. Budeme mít plastové silnice?

Na co asfalt. Budeme mít plastové silnice?

Moře a oceány jsou zaplaveny plasty, a i když se nám podaří je vylovit, zůstávala nedořešena otázka jejich dalšího zpracování. Technologické závody společnosti VolkerWessels ale přichází s nevšedním nápadem. Z plastových odpadů by se mohly vyrábět modulární díly ke stavbě silnic.