REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

70 metrů dlouhý tunel za 48 hodin! Jde to!

Švýcarští stavitelé udivili svět svým monstrózním dílem, železničním tunelem Gotthard. Ten je zatím s délkou 57,09 kilometrů největší a nejdelší na celém světě, ale pokud jde o dobu samotné výstavby, nemají se s čím chlubit. Čtvrtstoletí trvající práce navzdory masivnosti celého záměru je přeci jen trochu moc. Příklad by si Švýcaři mohli propříště vzít z Holanďanů, kteří překonali trochu jiný rekord.
tunel

Během jediného víkendu, tedy 48 hodin čistého času, dokázali jejich stavitelé ze státní Správy dopravní sítě (Rijkswaterstaat) rozebrat v kritickém úseku dálnice A12 cestní těleso, rozšířit je a přihodili k tomu ještě 70 metrů dlouhý tunel.

Čtete správně: dopravní komplikace zažívali v exponovaném úseku automobilisté celé dva dny, v to v rozsahu práce, jež by si v Čechách vyžádala v lepším případě dvě léta. A to navzdory noční tmě i nepříznivému počasí, které se cestářům a stavitelům nezdálo jako překážka v dosažení požadovaného cíle.

Holanďané se tak úspěšně zařadili po bok přeborníků v rychlostavbách. Držitelem pomyslného prvního místa ale stále zůstávají Číňani, kteří dokázali v roce 2010 realizovat výstavbu patnáctipatrového hotelu Ark v Pekingu za 43 hodin.

Video ze stavby tunelu si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - totajla

Jak bleskově staví silnice v Austrálii

Australané možná nestaví silnice s důrazem na odolnost a dlouhodobou výdrž, ale způsob jakým se vypořádávají s jejich budováním má rozhodně něco do sebe. Dokládá to i příklad budování pětikilometrového úseku dopravní spojky z vesničky Shire of Morra. Kompletní asfaltová cesta tu vznikla za dva dny.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA