REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Plovoucí toalety s rostlinou čističkou odpadních vod

S rozlohou 42 000 hektarů je jezero a přilehlé mokřiny Prek Toal největší vnitrozemskou vodní plochou v celé Kambodži. Tento světově významný a Ramsarskou konvencí chráněný areál charakterizují stovky druhů vodních ptáků, obojživelníků a endemických druhů ryb. Poněkud se už ale zapomíná na to, že tu žijí i lidé. Na katastrofální hygienické podmínky v jejich vesnicích reaguje mezinárodní projekt, řízený nadací WaterAid Cambodia.
Zdroj: wetlandswork.com

Počet lidských obyvatel jezera Prek Toal není právě malý. V dvou stovkách vesnic tvořených provázanými plovoucími obydlími tu žije více než 100 000 lidí. Taková koncentrace lidí na jednotku plochy ale znamená celou řadu problémů, zvláště když zde nefunguje žádná infrastruktura. Voda na vaření a mytí se nabírá přímo z jezera, které současně slouží jako kanalizace. S narůstající kontaminací vodního prostředí pochopitelně přibývá chorob, od žloutenek po břišní tyfus. A znečišťování vod Prek Toal splašky z vesnic vede i k degradaci cenného ekosystému. Řešení nabízí projekt Wetlands Work, který zaštiťuje místní nadace a finančně podporuje Grand Challenges Canada.

Základním kamenem celého projektu je vytvoření plovoucích toalet Handy Pods, které by se stejně jako obytné domky a dílny zvolna vznášely na hladině. Tyto dřevěné toaletní hausbóty přitom nejsou o nic menší, než normální obydlí. Ve svých útrobách totiž mají uloženou uzavřenou nádrž, do které jsou jímány lidské exkrementy. Dochází zde k jejich překvašení, a poté jsou postupně uvolňovány do třífázové přírodní čističky odpadních vod.

Část čistícího procesu se odehrává uvnitř plovoucí toalety, v posledním stupni je pak odpadní voda vypouštěna do vnějšího koše, kde ji dočistí kořeny plovoucích vodních rostlin, vodních hyacintů. Přírodní model celého provozu je přitom technicky velmi nenáročný, ekologický, pochází z lokálních zdrojů a k jeho provozu nejsou zapotřebí žádné speciální chemikálie. Praktický užitý design tak přispívá k zlepšení životního prostředí i kvality života obyvatel z jezera Prek Toal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Moderní technologie budov ukáže při prohlídkách Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. až 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Pozornosti fanoušků moderních technologií budov by neměla uniknout administrativní budova DOCK IN TWO v Praze - Holešovicích.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 1. část

Co je co v krbech a kamnech? Slovníček pojmů - 1. část

Mnozí lidé mají ve svých domovech a rekreačních objektech kamna nebo krb, mnozí reálně uvažují o jejich nákupu, další o nich zatím jen sní a ostatní o nich občas mluví. Abychom si správně rozuměli, musíme používat správná slova, pojmenování. A k tomu nám pomáhají odborné slovníky, a podobně i kamnářova abeceda, kterou ...

Ústí n. Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až 200 000 korun

Ústí n. Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až 200 000 korun

Ústí nad Labem poskytne na výměnu kotlů bezúročnou půjčku až do výše 200 000 korun. Město nyní vypsalo dotazník ke kotlíkové dotaci. Cílem je zjistit, kolik zájemců o půjčku bude. Ústecký kraj plánuje zahájit příjem žádostí do zřejmě posledního kola kotlíkových dotací v polovině září.

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Jak se vytápí moderní kancelářská budova ukáže Open House Praha

Festival Open House Praha 2019 nabídne o víkendu 18. – 19. května možnost si prohlédnout budovy jinak veřejnosti nepřístupné. Náš redaktor prošel již předem jednu z budov DOCK IN TWO, aby si prohlédl především technické vybavení moderní kancelářské budovy. Dnes se podíváme na způsob vytápění a přípravy teplé vody, ...

REKLAMA