REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Plovoucí toalety s rostlinou čističkou odpadních vod

S rozlohou 42 000 hektarů je jezero a přilehlé mokřiny Prek Toal největší vnitrozemskou vodní plochou v celé Kambodži. Tento světově významný a Ramsarskou konvencí chráněný areál charakterizují stovky druhů vodních ptáků, obojživelníků a endemických druhů ryb. Poněkud se už ale zapomíná na to, že tu žijí i lidé. Na katastrofální hygienické podmínky v jejich vesnicích reaguje mezinárodní projekt, řízený nadací WaterAid Cambodia.
Zdroj: wetlandswork.com

Počet lidských obyvatel jezera Prek Toal není právě malý. V dvou stovkách vesnic tvořených provázanými plovoucími obydlími tu žije více než 100 000 lidí. Taková koncentrace lidí na jednotku plochy ale znamená celou řadu problémů, zvláště když zde nefunguje žádná infrastruktura. Voda na vaření a mytí se nabírá přímo z jezera, které současně slouží jako kanalizace. S narůstající kontaminací vodního prostředí pochopitelně přibývá chorob, od žloutenek po břišní tyfus. A znečišťování vod Prek Toal splašky z vesnic vede i k degradaci cenného ekosystému. Řešení nabízí projekt Wetlands Work, který zaštiťuje místní nadace a finančně podporuje Grand Challenges Canada.

Základním kamenem celého projektu je vytvoření plovoucích toalet Handy Pods, které by se stejně jako obytné domky a dílny zvolna vznášely na hladině. Tyto dřevěné toaletní hausbóty přitom nejsou o nic menší, než normální obydlí. Ve svých útrobách totiž mají uloženou uzavřenou nádrž, do které jsou jímány lidské exkrementy. Dochází zde k jejich překvašení, a poté jsou postupně uvolňovány do třífázové přírodní čističky odpadních vod.

Část čistícího procesu se odehrává uvnitř plovoucí toalety, v posledním stupni je pak odpadní voda vypouštěna do vnějšího koše, kde ji dočistí kořeny plovoucích vodních rostlin, vodních hyacintů. Přírodní model celého provozu je přitom technicky velmi nenáročný, ekologický, pochází z lokálních zdrojů a k jeho provozu nejsou zapotřebí žádné speciální chemikálie. Praktický užitý design tak přispívá k zlepšení životního prostředí i kvality života obyvatel z jezera Prek Toal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Foto zdroj: ZO ČSOP Veronica

Jak se starat o pasivní dům? Zkušenosti z Bílých Karpat

Malebná vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, která je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství: Pasivní domy, kořenová čistírna, štěpková výtopna pro domácnosti. Jak se v obci provoz osvědčil?

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

Společnost Knauf Insulation nabízí široké spektrum produktů pro zateplení. Nejen, že jsou výbornými izolanty, které výrazně snižují náklady na vytápění a tlumí hluk, ale také se pyšní odolností vůči vysokým teplotám, mikroorganismům, snadnou manipulovatelností a dlouhou životností.

Zdroj: Fotolia.com - antiksu

Koronavirus je v odpadních vodách, ČOV i v řekách. Hrozí nebezpečí pro ryby?

Jak zjistit promoření populace koronavirem? Překvapivě i z čistíren odpadních vod. Stopové prvky totiž lze identifikovat i v kanalizaci. Analýza odpadních vod se dříve využila i pro jiné účely. ČOV virus nedokáží ve většině případů zlikvidovat, nejsou na to vybaveny desinfekčními procesy. Hrozí nebezpečí koronaviru i ...

Václavské náměstí, zdroj: fotolia.com

Jak zadržovat vodu ve městě. Praha sází stromy, staví nádrže, čistí rybníky

Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního ...

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Jak uniká teplo z vašeho domu? Kladno na to má mapu

Mapa, která ukazuje míru úniků tepla z kladenských budov a technických objektů, je dokončena. Město podle ní bude plánovat opatření pro úsporu energií. Veřejnost si bude moci mapu prohlédnout na portálu města, termín ještě vedení Kladna upřesní. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA