REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Plovoucí toalety s rostlinou čističkou odpadních vod

S rozlohou 42 000 hektarů je jezero a přilehlé mokřiny Prek Toal největší vnitrozemskou vodní plochou v celé Kambodži. Tento světově významný a Ramsarskou konvencí chráněný areál charakterizují stovky druhů vodních ptáků, obojživelníků a endemických druhů ryb. Poněkud se už ale zapomíná na to, že tu žijí i lidé. Na katastrofální hygienické podmínky v jejich vesnicích reaguje mezinárodní projekt, řízený nadací WaterAid Cambodia.
Zdroj: wetlandswork.com

Počet lidských obyvatel jezera Prek Toal není právě malý. V dvou stovkách vesnic tvořených provázanými plovoucími obydlími tu žije více než 100 000 lidí. Taková koncentrace lidí na jednotku plochy ale znamená celou řadu problémů, zvláště když zde nefunguje žádná infrastruktura. Voda na vaření a mytí se nabírá přímo z jezera, které současně slouží jako kanalizace. S narůstající kontaminací vodního prostředí pochopitelně přibývá chorob, od žloutenek po břišní tyfus. A znečišťování vod Prek Toal splašky z vesnic vede i k degradaci cenného ekosystému. Řešení nabízí projekt Wetlands Work, který zaštiťuje místní nadace a finančně podporuje Grand Challenges Canada.

Základním kamenem celého projektu je vytvoření plovoucích toalet Handy Pods, které by se stejně jako obytné domky a dílny zvolna vznášely na hladině. Tyto dřevěné toaletní hausbóty přitom nejsou o nic menší, než normální obydlí. Ve svých útrobách totiž mají uloženou uzavřenou nádrž, do které jsou jímány lidské exkrementy. Dochází zde k jejich překvašení, a poté jsou postupně uvolňovány do třífázové přírodní čističky odpadních vod.

Část čistícího procesu se odehrává uvnitř plovoucí toalety, v posledním stupni je pak odpadní voda vypouštěna do vnějšího koše, kde ji dočistí kořeny plovoucích vodních rostlin, vodních hyacintů. Přírodní model celého provozu je přitom technicky velmi nenáročný, ekologický, pochází z lokálních zdrojů a k jeho provozu nejsou zapotřebí žádné speciální chemikálie. Praktický užitý design tak přispívá k zlepšení životního prostředí i kvality života obyvatel z jezera Prek Toal.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: Fotolia.com

Chaty a chalupy jsou v kurzu. Víte, jak je bezpečně zazimovat?

Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 %. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Minule jsme si ukázali nové rozvody instalací – kanalizací a vodovodu při rekonstrukci prvorepublikového bytu. Realizace původně stanovených záměrů v rámci systému vytápění, vzduchotechniky či elektroinstalací byla opět zajímavou zkušeností celé rekonstrukce. Kdo z vás se někdy potýkal s rekonstrukcí podobného…

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Fakta jsou jasná. Ve špatně větrané místnosti roušky nikoho neochrání. Nucené větrání s rekuperací tepla zajistí optimální mikroklima pro školáky a učitele, s eliminací šíření nemocí a nutností nošení ochranných prostředků. Srovnání pravidel s Německem.

Zdroj: Adobe Stock -  stanislawmikulski

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA