REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Přírodní tepelná izolace, která roste z odpadu

Houby se obvykle řadí mezi organismy, jejichž přítomnosti se v našem domě snažíme ze všech sil zabránit. Biotechnologická vývojářská společnost Ecovative s tím ale nesouhlasí. Speciálně šlechtěné kmeny hub a jejich části zpracovává, a s jejich pomocí vytváří ekologické a biologicky rozložitelné izolační prvky.

Výchozí surovinou nejsou ani tak houby, tedy námi viditelné plodnice s kloboučkem, jako spíš mikroskopická a neviditelná mycélia, vyživující vlášení hub. Při správné manipulaci je totiž možné je tvarovat do prakticky jakéhokoliv tvaru, a s přídavkem přírodních pryskyřic a enzymů z nich vytvořit přesně požadovanou formu. Houby si pochopitelně během svého života žádají růstový substrát, a ten jim naštěstí můžeme snadno poskytnout. Jsou jím především odpady ze zemědělské produkce, které tak naleznou smysluplné využití.

Izolační desky vyrobené s pomocí houbových vláken jsou velmi lehké, odolné, a mohou být vyráběny (respektive vypěstovány) s nejrůznějšími parametry vnitřní mřížky. V konečném důsledku tak mohou výrazně zasáhnout proti stávajícímu nadužívání polystyrenu a jeho derivátů, coby izolačního materiálu. Proti polystyrenu stojí hned z několika důvodů: tvoří až 25 % objemu skládek odpadů, a v jedné kostičce polystyrenu (o hraně 33 centimetrů) je vlastně rafinací upraveno 1,5 litru nafty. Ekologická není ani její těžba, natož pak zpracování.

Houbová izolace oproti tomu odpady nevytváří, ale zpracovává, a na rozdíl od polystyrenu, který se bude rozkládat v životním prostředí ještě tisíce let, se houbová izolace rozloží sama. Nemusíte se ale bát toho, že by odešla jen tak sama od sebe. Izolace z houbových vláken je totiž strukturně pevná, dokud na ni nezačne dlouhodobě působit více faktorů – vlhkost, světlo a půdní bakterie současně. Teprve pak se začne rozpadat. Do té doby ale zůstává pevná jako kámen.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

cihly vyrobené bakteriemi

Kdo bude vyrábět cihly? Bakterie!

Severokarolínská společnost BioMason zahájila výrobu speciálních cihel, které ke svému vzniku nepotřebují ošetření teplem, a vlastně ani cihlářskou hlínu. Od začátku do konce se totiž o jejich výrobu ...

Kenaf – přírodní ibišková vlákna v izolaci

Kenaf – přírodní ibišková vlákna v izolaci

Po tři léta inženýři ze Severotexaské univerzity (UNT) vyvíjeli a testovali zodolněné výplňové struktury pro výrobu izolačních desek na přírodní bázi, než představili materiál nyní známý jako kenaf. ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška