Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hledáte vhodné desky na zavěšené podhledy?

Cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O si získaly velkou oblibu při realizaci zavěšených podhledů a venkovních říms, ale jsou vhodné také jako stavební desky pro nenosné vnitřní stěny, pro obklady stavebních konstrukcí v interiéru i exteriéru nebo jako podkladové desky pro omítku na fasádě. Desky fermacell Powerpanel H2O nejenže odolávají povětrnostním vlivům a zatížení větru, ale jejich malý formát a hmotnost usnadňují montáž.

Co umí desky fermacell Powerpanel H2O?

Pokud hledáte deskový materiál na zavěšené podhledy a venkovní římsy, neměli byste přehlédnout podhledové systémy na bázi cementovláknitých a sádrovlákknitých desek fermacell. Ty jsou v poslední době velmi žádané jak díky vlastnostem těchto materiálů, tak i jejich jednoduché montáži a maximálnímu možnému využití běžných prvků suché výstavby.

Desky fermacell Powerpanel H2O nejenže odolávají povětrnostním vlivům a zatížení větru, ale jejich malý formát (1 000 x 1 250 mm) a hmotnost (pouze 10 kg/m2) usnadňuje montáž, lícová plocha má podobu pohledového betonu a slouží jako perfektní podklad pro nátěry, případně omítky. Desky jsou nehořlavé, s nejvyšší třídou reakce na oheň A1 a mají minimální objemové změny. Lze je montovat na nosné konstrukce ze dřeva, hliníku nebo oceli a pro upevnění se používají běžné šrouby fermacell Powerpanel H2O 3,9 x 35 mm. V případě podhledu (římsy) v exteriéru jsou s těmito deskami možné dvě varianty řešení, podle toho, jak bude konstrukce namáhaná vlhkostí.

Varianta 1: Namáhaní konstrukce pouze vzdušnou vlhkostí - na konstrukci nebude přímo pršet, ani po ni nebude vzlínat vlhkost

V tomto případě se kombinují cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O a sádrovláknité desky fermacell (třída reakce na oheň A2-s1, d0). Všechna doporučení k této konstrukci najdete v konstrukčním listu pro exteriérové podhledy, který je k dispozici na webových stránkách fermacell.cz, v tomto článku zmíníme ty nejpodstatnější:

 • sádrovláknitá deska dokáže regulovat vlhkost, může proto být pod vlivem přerušované vzdušné vlhkosti až do 90 %.
 • použijte desku tloušťky 12,5mm s klasickou rovnou hranou
 • rozteč spodní konstrukce: max. 250 mm
 • dilatační spára po 4m (přiznaná nebo řešená vložením dilatačního profilu)
 • nerezové provedení (nebo povrchová úprava) spodní konstrukce a upevňovacích prostředků
 • okrajové části se chrání okapničkou proti vzlínání vlhkosti

Povrchové úpravy desek fermacell

 1. fasádní nátěr: spárovacím tmelem fermacell se lokálně přetmelí spoje a šrouby, nanese se hloubková penetrace a poté 2x fasádní nátěr (např. Baumit/Sto/Caparol/Weber aj., vždy dle doporučení jednotlivých výrobců)
 2. nebo omítkový systém pro desky na bázi sádry (Baumit/Sto/Caparol/Weber...)
 3. nebo desky s přiznanou spárou: jejich spoje se nelepí, spára je přiznaná, ale z vrchní strany krytá proti zafoukání (v případě volného konce desek se nasponkuje pásek desek nebo vloží dilatační profil např. od Protectoru). Nejčastěji budou spoje desek na profilu nebo dřevěném hranolu.

Varianta 2: Namáhání konstrukce také kapalnou vlhkostí, konstrukce obsahuje exponované části, konstrukce bez dilatačních spár

V tomto případě se používají jen cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O (třída reakce na oheň A1), konstrukční list k zavěšenému podhledu na CD profilech najdete také na webu fermacell.cz. Pro tuto konstrukci uvádíme opět základní údaje:

 • cementovláknitá deska má minimální objemovou roztažnost, pouze 0,15 mm/m, proto se dilatuje po 8-10m
 • cementovláknitá deska je deska exteriérová, nehořlavá a odolná vůči povětrnostním podmínkám a chemii
 • tloušťka desky je 12,5 mm
 • rozteč spodní konstrukce: max. 500 mm
 • nerezové provedení (nebo povrchová úprava) spodní konstrukce a upevňovacích prostředků
 • menší formát = lepší montáž (1000x1250 váží 16,1 kg = jednodušší manipulace)

Povrchová úprava podhledu z cementovláknitých desek

 1. nátěrový systém: spoje desek se slepí Spárovacím lepidlem fermacell, pak se přetmelí hlavičky šroub a spoje desek Plošnou stěrkou Powerpanel nebo Jemným tmelem Powerpanel -dle kvality povrchu, kterou chcete dosáhnout, budete tmelit lokálně nebo celoplošně. Penetrace i nátěr by měly být odladěny od jednoho výrobce pro desky na báze cementu.
 2. omítkový systém: pod omítkový systém doporučujeme spoje desek armovat (armovacím lepidlem a páskou HD). Desky se srazí na sraz a přelepí armovací páskou s lepidlem.

Při menších plochách podhledů, které se budou omítat (v případě říms) postačuje spoje desek lepit Spárovacím lepidlem fermacell , následně se použije omítkový systém s perlinkou a lepidlem. Omítkový systém použijte dle dodavatele a jeho doporučení pro desky na bázi cementu (vše odladěno v rámci systému). Vše podstatné o omítkovém systému na deskách Powerpanel H2O najdete publikaci Fermacell Powerpanel H2O v exteriéru: Navrhování a provádění.

Více informací o použití cementovláknitých desek fermacell Powerpanel H2O v exteriéru pak nabízí publikace fermacell Powerpanel H2O Plánování a zpracování. Všechny publikace a konstrukční detaily najdete na stránkách fermacell.cz v sekci Ke stažení.

Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

logo
Organizační složka ČR/SR
Žitavského 496
156 00 Praha 5 - Zbraslav

telefon: +420 296 384 330
e-mail: fermacell-cz@jameshardie.com

web: www.fermacell.cz/cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak na realizaci exteriérového podhledu ze sádrovláknitých desek Powerpanel H2O?

Jak na realizaci exteriérového podhledu ze sádrovláknitých desek Powerpanel H2O?

Desky fermacell Powerpanel H2O představují moderní stavební materiál, který lze použít i do exteriéru jako opláštění podhledů vystavených povětrnostním vlivům. Jejich výhody ocení také kutilové, kteří se do podhledu chtějí pustit sami. Powerpanel se zpracovává bez speciálního nářadí a při řezání desek nevzniká žádný…