REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Z ruin skleníků vznikne ve Voticích motýlárium

Bezmála pětadvacet let čekaly skleníky ve Voticích na své další využití. Hospodařit se tu totiž přestalo už v roce 1992, a od té doby celá sestava nosných konstrukcí, pokrývající plochu 1100 metrů čtverečních, chátrala a rezla. V průběhu let v zázemí areálu - teplárně, mezitím vyrostla stanice pro záchranu hendikepovaných živočichů, kterou provozovala o.p.s. Ochrana fauny. I ta se časem přesunula do prostorem lépe vyhovujícího areálu v Hrachově. Jenže co si s  místem, jehož podstatnou část tvořily střepy a torza zavlažovacích systémů, učinit dál?

Na konci roku 2014 se začal v hlavách ochránců přírody z neziskové organizace rodit skutečně netradiční plán. Zarostlé skleníky nahradí otevřený prostor motýlária. Takový projekt nemá v Čechách, a pravděpodobně ani ve zbytku střední Evropy obdoby. Votické motýlárium totiž necílí na druhy exotické, které by si pěstovali z dovezených kukel, ale místní a v krajině Sedlčanska a Příbramska poměrně běžné. Přilákat je sem z volné přírody má výsadba živných druhů rostlin (na které jsou motýli svým vývojem vázaní), a to vše má doplnit řada interaktivních prvků, vysvětlujících a informačních bloků a cedulí. Chybět nebudou ani vznosné expoziční prostory, kde budou formou galerie představeny snímky nejúspěšnějších českých motýlích fotografů.

Po odborné stránce se projektu zhostil architekt Lukáš Zimandl (za sebou má například projekty Tsport Votice, Dům-val nebo řadovou zástavbu domu v Horních Počernicích), který byl ale v řadě řešených otázek odkázán na přírodovědce a ochránce přírody. Po vyčištění vnitřního prostoru skleníků totiž došlo k rozčlenění plochy na několik oddělených zón, které budou uzpůsobeny životu konkrétních druhů motýlů. Vedle mokřadního biotopu s tůňkou se tu rodí také „suché a výslunné“ území s podkladem z vápencové drtě. Vnitřek skleníků tak vytváří plastickou plochu, do jisté míry miniaturizující krajinu středních Čech. Součástí navrhovaného areálu je kromě sítě cestiček i přednáškový prostor, recepce, technické zázemí a odchovna.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Park beze stromů: Místo, které si lidé zamilovali

Park beze stromů: Místo, které si lidé zamilovali

Dania Park je příbřežním parkem, relaxační zónou, umístěnou na samotný okraj zálivu Öresund, úžiny která odděluje Švédsko od Dánska. Prostor vznikl jako dílčí projekt transformace Západního přístavu ...

REKLAMA
REKLAMA