REKLAMA

Důstojné bydlení i pro "nedůstojníky" - byty pro single vojáky

Britská armáda, respektive tamní Ministerstvo obrany, dokončilo po dlouhých dvanácti letech rozsáhlý projekt výstavby, rekonstrukcí a renovací bytových objektů, určených pro armádní zaměstnance. Komplexní záměr nazvaný zkráceně SLAM (Single-living Acommodation Modernisation), který se rozpadal do 121 dílčích projektů, přišel daňové poplatníky na neuvěřitelných 1,2 miliardy liber.
Důstojné bydlení i pro "nedůstojníky" - byty pro single vojáky

Kde hledat nejpočetnější organizovanou skupinu „singles“, tedy osob žijících sólo, ve Velké Británii? Z logiky věci vyplývá, že v armádě. I když zase tak neočekávané to není. Počet zaměstnanců armády Jejího veličenstva jde do desetitisíců, a lidé pracující na pevný úvazek coby vojenští profesionálové, ať už zaměstnanci ministerstva, vojáci různých přičlenění, školitelé a instruktoři, prostě nemají na zakládání rodiny čas. Jejich bytová situace ale nebyla právě radostná, a neshodovala se s „důstojenstvím“ služby vlasti. V roce proto 2003 přistoupilo britské Ministerstvo obrany na rozsáhlý projekt SLAM, který měl nahradit polo-kasárenská ubytovací zařízení a svobodárny něčím, za co se nemusí vojáci stydět.

V mnoha ohledech se jedná o nejrozsáhlejší a nejnákladnější projekt modernizace bydlení ve Velké Británii. Na jeho realizaci se podílelo přes 150 architektů (včetně čerstvých absolventů prestižních univerzit), a v rámci 121 dílčích projektů se dotkl celkem 52 lokací, od Skotska po Cornwall. Ve výsledku vznikla kapacita k ubytování 22 000 armádních osob v jednomístných bytech, v rámci částečně socializovaných obytných komplexů. Británie totiž nemá na rozdíl od USA tradici výstavby „zelených městeček“ kolem velkých základen, a tak zadavatelé kladli velký důraz na částečné zapojení vojenských osob do normálního života.

Součástí projektu SLAM se stala například nová „svobodárna“ v areálu Alexandrových kasáren (v zásadě obří apartmánový hotel s kapacitou 1628 míst) za 62 milionů liber, pět dílčích projektů u základny letectva v Nortonu (celkem 16 obytných bloků za 77 milionů liber) nebo trojpatrové modulární domky se sdíleným zázemím v Chicksands a Cattericku. Na dvanácti lokalitách, včetně historických areálů ve Woolwich Barracks a Hounslow, prošly objekty rozsáhlou renovací, na zbývajících 40 lokalitách bylo vybudováno dohromady 319 nových obytných bloků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kouzla s prostorem v minibytě

Kouzla s prostorem v minibytě

Originální bydlení lze vytvořit i na ploše 29 m². Příkladem je důmyslné řešení ateliéru 3xA, které umožnilo proměnit stísněný byt v polské Vratislavi v komfortní domov pro dva.

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist