Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dokud vás osud nerozdělí: Hypotéka přežije i manželství

Trochu smutný bonmot, bohužel pravdivý. Co dělat v případě, kdy nad naším již neexistujícím svazkem visí společná hypotéka?
Dokud vás osud nerozdělí: Hypotéka přežije i manželství

Důležitou součástí rozvodu je vypořádání majetku a všech závazků. Může to být i takto: nechám si byt, tudíž i hypotéku, a s tebou se vyrovnám. Pro soud dostačující, nikoli však pro banku.

Vyvázání z úvěru

Skutečnost, že jeden z bývalých manželů převzal závazky spojené s hypotékou, automaticky neznamená, že ten druhý z nich byl vyvázán. Je to častý omyl, jemuž „právě rozvedení“ podléhají. Spoludlužníka z úvěru totiž nevyvazuje soud, ale právě banka. A ta to udělá jedině v případě, že ten z manželů, jemuž hypotéka tzv. zůstala, prokáže, že má dostatečnou bonitu na její splácení. Druhé kolo rozvodu se tedy může odehrávat na bankovní půdě.

Co je bonita

Zjednodušeně řečeno, je to schopnost splácet úvěr. Podle bonity se určuje úroková sazba, v zásadě platí, že čím vyšší bonitu klient prokáže, tím nižší úrokovou sazbu od banky získá. Bonitu ovlivňuje mnoho faktorů, například věk, pohlaví, dosažené vzdělání, profese, rodinný stav žadatele, počet vyživovaných dětí atd. Pokud partner, který si hypotéku ponechal, dostatečnou bonitu neprokáže, banka druhého z manželů z hypotéky nevyváže, přestože dohodu o vypořádání majetku posvětil soud. V tomto případě není banka soudním rozhodnutím vázaná. Co dělat?

Noví spoludlužníci

Řešením je například přibrat do hypotéky nového spoludlužníka, jímž mohou být rodiče či nový partner. Banka též může přistoupit na nový splátkový kalendář, splátky odložit či hledat v součinnosti s dlužníkem jiné přijatelné řešení. Důležité je však uvědomit si, že banka má vždy rozhodující a konečné slovo.

Jak se vyřizuje hypotéka?

Poradí vám příručka ESTAV.cz "Jak koupit bydlení" ke stažení zdarma.

Pronájem nemovitosti

Dočasným řešením situace může být pronájem nemovitosti. Nájemné je pak možné použít na hypotéční splátky, i když je pravděpodobně zcela nepokryje. Ovšem i tento krok je nutné konzultovat s bankou.

Prodej nemovitosti zatížené hypotékou

Je to další z možných řešení situace, a velmi časté. Opět připomínáme nutnost souhlasu banky. Prodej funguje zhruba následovně:

  • kupující má hotovost, uhradí dluh bance, ta převede nemovitost na nového majitele, zbytek peněz jde prodávajícímu; prodej je dobré načasovat na konec fixace úrokové sazby a vyhnout se tak sankcím za předčasné splacení hypotéky,
  • kupec převezme nemovitost i s hypotékou, banka si prověří jeho bonitu a dá k prodeji souhlas; kupující složí peníze do notářské zástavy a uvolněny pro prodávajícího budou, až se vyřídí všechny formality včetně katastrálních; kupující se stane novým klientem banky,
  • refinancování hypotéky novým úvěrem, o nějž kupující zažádá.

Portál o bydlení

Portál portalobydleni.cz vznikl jako součást vládní Koncepce o bydlení ČR do roku 2020 ve snaze soustředit rozsáhlé informace, které k bydlení patří, na jednom místě. Naší snahou je i přes jejich velké množství, informace třídit  a tematicky seřadit, aby byly co možná nejpřehlednější a byly užitečným pomocníkem při každodenním hledání informací o bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Většina lidí si dnes nekupuje bydlení přímo od vlastníka, ale přes realitní kancelář, která vlastníka zastupuje. Má tento postup svá úskalí? Většina kupujících by odpověděla: „Ano, cena nemovitosti se zvedne – úplně zbytečně – o provizi makléře.“ Mají pocit, že provize je nezaslouženým, snadným výdělkem.

Jak koupit bydlení – jaký je pomocník z portálu ESTAV.cz?

Jak koupit bydlení – jaký je pomocník z portálu ESTAV.cz?

Kupujete bydlení? Moderní technologie nabízí mnohé benefity, které přispívají k vyššímu komfortu bydlení a zároveň šetří energii a vodu, přispívají ke zdravějšímu bydlení, jsou šetrnější k životního prostředí apod. Umí si o ně ale investoři říci? Ví o nich?

Jak koupit bydlení: Jak se vyřizuje hypotéka krok za krokem

Jak koupit bydlení: Jak se vyřizuje hypotéka krok za krokem

Vyřízení hypotéky je ve většině případů standardní a neměnný proces se stále stejným scénářem. Není na škodu jej znát, ještě dříve, než se pustíte do dobrodružství, na jehož konci je vlastní vysněné bydlení. Co vás při koupi domu nebo bytu na hypotéku čeká?

REKLAMA