REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaký bude vývoj cen energií? Co bude mít vliv na její výši?

Jaký bude vývoj cen energií v příštím roce? Co všechno ho ovlivní? Dodavatelé čekají s konečnými cenami právě na čtvrteční rozhodnutí ERÚ. Většina z nich ale slibuje, že energie zákazníkům nezdraží. My jsme požádali o vyjádření Jana Schindlera – analytika cen kalkulátoru TZB-info.cz.
Ceny energií

Nedávno jsme uveřejnili zprávu o odhadu cen energií analytiky dodavatelů. Dnes přinášíme náhled nezávislého odborníka Jana Schindlera:

Vývoj konečných cen pro zákazníky z řad domácností bude záležet na tom, jak se zachovají dva nejvýznamnější dominantní dodavatelé, v případě elektřiny ČEZ a u plynu RWE zda zlevní tyto komodity pro své stávající a dlouhodobé zákazníky, kteří mají z dřívějška zakladní produkt, u ČEZ Comfort a u plynu RWE Standard. Ostatní dodavatelé, kteří se většinou cenově vymezují vůči těmto dvěma dodavatelům, se pak zlevnění přizpůsobí.

Změna cen podle vývoje cen na velkoobchodním trhu byla dříve pravidlem, cena elektřiny se měnila jednou ročně, právě s vyhlášení regulovaných cen na následující rok. Cena plynu se dokonce měnila každého čtvrt roku. V posledních dvou letech dodavatelé tento zvyk opouští a ceny jsou měněny libovolně v průběhu roku a v případě základních produktů pro stálé zákazní se dokonce již ceny nemění. Místo toho někteří významní dodavatelé tvrdí, že energie zlevňují, ale ve skutečnosti se jedná o levnější nabídky pro nové zákazníky nebo pro stávající, kteří se musejí výměnou za levnější cenu smluvně zavázat.

Pokud se uvedení dodavatelé rozhodnou snížit většině zákazníků ceny energií, počítám, že by to mohlo být o 100 Kč za megawathodinu s DPH u každé komodity bez státem regulované složky. Pokud ne, tak pak bude záležet na změně státem regulovaných cen.

Trendem regulovaných cen elektřiny i s ohledem na následující období je zvýšení poměru stálých plateb ve srovnání s platbami za odebrané množství energie. V cenovém rozhodnutí na příští rok je zvýšení poplatků na činnost Operátora trhu s energií, nově se bude platit za odběrné místo a ne podle spotřeby, pak zvýšení platby za jistič. Naproti tomu by ceny za distribuované množství energie měly být podobné jako v tomto roce, spíše se ceny sníží.

Z uvedeného vyplývá, že zákazníci s malou celkovou spotřebou elektřiny v případě, že jim dodavatel nezlevní obchodní část, tak zaplatí ve srovnání s loňskem až o 200 Kč/rok více. Naopak spotřebitelé u jednotarifu se spotřebou nad 3 000 kWh budou mít elektřinu levnější. Méně budou plati zákazníci, kteří topí přímotopy nebo tepelnými čerpadly a mají průměrnou spotřebu.

U plynu je regulovaná část celkové ceny poměrně nízká, ale každoročně se zvyšuje. Spotřeba zde nehraje roli, protože zvýšení regulované ceny je jí úměrné a je jak ve stálých platbách a i v cenách , které závisí na odebraném množství. Zákazníci podle regionů zaplatí za regulovanou část celkovou cenu při spotřebě 20 MWh za rok v rozmezí o 200 až 600 Kč více.

Jako prevenci zvýšení nákladů na energie doporučuji jednou za rok, v době vyúčtování, navštívit kalkulátor cen energií TZB-info a zkontrolovat, jak v porovnání s možností trhu si stojí naše energetické účty. Pokud zákazník shledá, že zbytečně platí mnoho, jednoduše vyplníní online formulář smlouvy s vybraným dodavatelem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

plyn

Analytici: Ceny elektřiny a plynu by příští rok růst neměly

Ceny elektřiny a plynu pro konečné zákazníky by příští rok růst neměly. Shodli se na tom analytici. Podle některých z nich by mohly energie i zlevnit. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro příští rok oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek.