Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Analytici: Ceny elektřiny a plynu by příští rok růst neměly

Ceny elektřiny a plynu pro konečné zákazníky by příští rok růst neměly. Shodli se na tom analytici. Podle některých z nich by mohly energie i zlevnit. Výši takzvaných regulovaných cen elektřiny a plynu pro příští rok oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek.
plyn

"Jsem přesvědčen, že při všech alternativách zvýšení regulovaných částí cen elektřiny a plynu dodavatelé energií mají dostatečné rezervy v poklesu ceny komodity tak, aby celková cena nemusela růst," řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Dodal, že naopak věří, že mnozí dodavatelé budou nabízet celkovou cenu elektřiny a plynu levněji než dosud. "Trendy poklesu cen komodit, zvláště u plynu, budou pravděpodobně pokračovat. Snížení cen energií pro odběratele v roce 2016 proto nemusí být posledním," podotkl.

Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny obsahuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny energií tvoří takzvaná silová složka, kterou určují sami dodavatelé.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz uvedl, že díky klesajícím velkoobchodním cenám elektřiny na trhu by například silová složka elektřiny mohla příští rok klesnout až o 11 procent. Zdražení elektřiny pro konečné zákazníky by tak podle něj hrozilo pouze v případě, že by ERÚ ve čtvrtek oznámil zvýšení ceny regulované složky o více než tři až čtyři procenta. Sám očekává, že ceny konečné ceny elektřiny budou spíše stagnovat.

U plynu je podle něj situace odlišná, vzhledem k tomu, že silová složka hraje v konečné ceně mnohem významnější roli. "V případě plynu, myslím, není takový tlak na navyšování regulované složky ceny plynu jako v případě elektřiny," uvedl. "Dalo by se proto tipovat na možný pokles cen plynu pro koncové zákazníky, a to možná až kolem pěti procent," dodal.

Dodavatelé čekají s konečnými cenami právě na čtvrteční rozhodnutí ERÚ. Většina z nich ale slibuje, že energie zákazníkům nezdraží. Například ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani již dříve řekl, že firma nepředpokládá, že by se ceny energií pro příští rok pro koncové zákazníky měly zvyšovat. V podobném duchu se vyjádřil také jednatel největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Jiří Písařík.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Ceny energií

Jaký bude vývoj cen energií? Co bude mít vliv na její výši?

Jaký bude vývoj cen energií v příštím roce? Co všechno ho ovlivní? Dodavatelé čekají s konečnými cenami právě na čtvrteční rozhodnutí ERÚ. Většina z nich ale slibuje, že energie zákazníkům nezdraží. My jsme požádali o vyjádření Jana Schindlera – analytika cen kalkulátoru TZB-info.cz.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA