REKLAMA

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

Pokud zavítáte na jih Ameriky a navštívíte stát Uruguay, oblast Maldonado pravděpodobně minete. Na první pohled tu vlastně není nic zajímavého. Někoho možná zlákají světla přístavního města San Fernando, ale kolem se rozkládá jen na první podívání nezajímavá pustina. A přesto i zde žijí lidé.
„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

Na kamenité přímořské planině, kde roste křovinatý řešetlák, se budete cítit skoro jako na skotských vřesovištích. Jen panorama rýsované horizontem dalekých hor a šedivá obloha dávají tušit, že se o skotskou Vysočinu nejedná. A přesně do takové scenérie zasadili architekti ze studia Gualano + Gualano Arquitectos svůj Calera del Rey House.

Vyzpovídat vedoucího architekta a šéfprojektanta, Chela Gualana, ohledně celého realizovaného návrhu, bylo poněkud obtížné. Nejprve totiž cestoval po Argentině, kde sbíral inspiraci pro svou další tvorbu a nebyl k zastižení. Záhy poté se vydal se stejným záměrem do Brazílie. V krátkosti se tedy rozepsal o celém projektu asi takto:

Planiny Maldonado si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět. První osadníci zvenčí, tvoření převážně trénem španělské vojenské posádky, se zde usadili v roce 1771. Většina jich zde dlouho nevydržela, protože tato krajina měla jen málo společného se sluncem rozpálenou Hispánií, nebo s conquistadory přislíbeným zlatým kontinentem.  Potomci těch, co vydrželi a žijí zde po celé generace, však rádi hovoří o zvláštním “jemném” charakteru celé lokality. Je to místo, kde máte klid. Na práci i na přemýšlení. A dům Calera del Rey se sem zvláštním způsobem hodí. Primárně je určen k celoročnímu obývání, ale jeho majitel se zde zdržuje jen přes letní sezónu. K domu patří dvacetihektarový pozemek, na kterém nic k vidění není, snad jen příjezdová cesta. Nejbližší další sídlo je vzdáleno třináct kilometrů. Prostě samota.

Pokud jde o samotný dům, je rozplánován tak aby se z něj otevíraly výhledy na severní pohoří. Stavba využívá klesajícího reliéfu krajiny, ve směru do údolí. Enklávu tvoří kameny a křoviska. Venkovní pracovní plochu, jakési nádvoří situované na jih, kryje před větrem stěna objektu. Uprostřed roste strom.  Asi nejpodstatnějším nebo spíš nejvýraznějším prvkem stavby je podlouhlý klenutý strop (24 metrů dlouhý, 6 metrů široký), který spočívá na dvou mohutných kamenných zdech, a částečně je podepřen i odlehčenou kovovou konstrukcí. Uvnitř domu narazíte na ložnice, koupelny, kuchyni, kombinovaný venkovní/krytý gril a dílnu.

Dům je ve své podstatě strukturou nevyváženou. Zatímco jeho „těžké” těžiště je situováno co do nejvíce svahu (kde se nacházejí i hlavní obytné místnosti), ve směru dále od svahu dochází k odlehčení, ve finále opticky realizovaným venkovní nádrží s vodou, nad průchozí galerií.

Parametrizace:

Název projektu: Calera del Rey House
Lokalizace: Maldonado, Uruguay
Architektonické studio: Gualano + Gualano Arquitectos
Vedoucí architekt: Chelo Gualano
Dodavatel stavby: Benito Pereira
Rozloha obytné plochy: 144,0 m2
Rok dokončení: 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výprodej skelné minerální izolace s Ecose Technology – sleva 40 %

Nyní 40 % sleva na minerální izolaci s Ecose Technology

Nyní 40 % sleva na minerální izolaci s Ecose Technology

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist