REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opravené domy snižují lokální kriminalitu

„Teorie rozbitého okna“ je pracovní název výzkumu, který ve Filadelfii realizovala Pensylvánská univerzita. Výzkumníci při něm potvrdili, že oprava opuštěných domů v zástavbě má vliv na snižování kriminality v okolí. Prostě stačí, aby dům nevypadal tolik opuštěně.
Rozbitá a opravená okna

Městská rada ve Filadelfii přijala v roce 2011 nařízení, které ukládá majitelům nemovitostí několik nových povinností. Například každý objekt, byť je nevyužívaný, musí být opatřen funkčními zamčenými dveřmi a zasklenými okny, v přízemí navíc zajištěnými proti rozbití. V této vyhlášce se také hovoří o povinnosti odklízení odpadků a sekání trávy. Zdánlivá banalita, tedy vnější upravenost opuštěného objektu, však měla zásadní vliv na statistiky zločinnosti v oblasti.

Výzkum, na kterém se podílely kapacity technických i medicínckých oborů, pak potvrdil výrazné snížení zločinnosti v lokalitách, odkud opuštěné a rozbité ruiny zmizely. „Nahrazení rozbitých oken a dveří efektivně odpuzuje zločince,“ říká epidemiolog John MacDonald. „Ne že by jim to nějak fyzicky bránilo ve vstupu, ale zločinci obvykle nepáchají kriminální činy mimo oblast své působnosti. A to v udržovaných čtvrtích není.“

Taktika, zabraňující šíření ghett se osvědčila. Ve Filadelfii existuje více než 40 000 opuštěných budov, výzkum se týkal jen 2356 vybraných. Sledované projevy zločinnosti zahrnovaly přepadení, útoky palnou zbraní, vloupání, krádeže, prodej narkotik, projevy vandalismu či veřejnou opilost. V okolí domů po následujících 12 měsících poklesla kriminalita – o 39 % se snížila zaznamenávaná střelba zbraní, o 19 % pak přepadení a o 16 % se pak snížily projevy vandalismu.

Nahradit rozbitá okna stojí řádově míň než jiná opatření proti městské kriminalitě,“ říká MacDonald. „A je to mnohem pohotovější než demolice budov.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

squatt

Squatteři přislíbili, že obsazenou usedlost Šatovka opustí

Squatteři přislíbili, že obsazenou pražskou usedlost Šatovka opustí. Praha 6 jim dala čas do dnešního poledne, pak na dvě hodiny otevře vchod, aby se mohli vystěhovat. Řekla jedna z obyvatelek squatu, potvrdil to i mluvčí Prahy 6 Petr Vybíral. Radnice požaduje vyklizení budovy kvůli narušené statice a dřevomorce.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA